Hráči už více než dva roky čekají na novou generaci grafických čipů od Nvidie. Dočkat by se měli na přelomu srpna a září. Po řadě spekulací to potvrzuje položka v seznamu přednášek na odborné konferenci Hot Chips věnované integrovaným obvodům a mikroprocesorům. Viceprezident Nvidie Stuart Oberman na ní povede 20. srpna přednášku s názvem Nová generace grafických čipů pro masový trh.

O nových grafických kartách od Nvidie se spekuluje už přibližně rok. Nejvíce informací o tom, co mohou přinést, prozradila Nvidia při společném oznámení technologie RTX a DXR s Microsoftem. Pod tímto označením se skrývá schopnost grafických čipů věrněji vykreslovat vliv světla na trojrozměrnou scénu simulací dopadu světelných paprsků na 3D objekty (raytracing). Takový způsob tvorby 3D scén je výpočetně náročný. Při tvorbě filmových efektů se jediný snímek počítá i na desítky hodin na profesionálních grafických systémech. Nvidia s Microsoftem ale uvedly, že takové efekty budou ve videohrách dostupné už letos.

Nvidia podporu raytracingu nabídne pouze na kartách s architekturou Volta, která je prozatím vyhrazená profesionálním grafickým kartám. Logicky z toho vyplývá, že nové herní karty GeForce budou používat stejnou, nebo dokonce novější architekturu. Spekuluje se také o použití nového rychlejšího typu pamětí s označením GDDR6. Tyto paměťové moduly se teprve dostávají do masové výroby a dostatečné zásoby pro komerční nasazení ve spotřebitelských produktech by měly být k dispozici ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Při přechodu na stávající generaci grafických čipů GeForce GTX 10xx došlo ke zvýšení výkonu grafických karet asi o dvě třetiny. Podobný skok by měla přinést i nová generace. Ceny by přitom měly zůstat na stejné úrovni jako při zahájení prodeje stávajících karet s architekturou Pascal. To by u nejvyššího modelu, který nejspíše ponese označení 1180 nebo 2080, znamenalo necelých 20 tisíc korun. U slabší verze 1170/2070 by to mohlo být asi 12 až 13 tisíc a základní varianta 1160/2060 by pak měla stát méně než osm tisíc korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist