Microsoft dnes oznámil uzavření dohody o akvizici společnosti Github, která provozuje největší online úložiště softwarových projektů a zároveň slouží jako sociální síť pro softwarové vývojáře. Microsoft za sanfranciský start-up zaplatí 7,5 miliardy dolarů ve svých akciích. TO je více než trojnásobek poslední valuace Githubu z roku 2015 a třetí největší akvizice Microsoftu. Uzavření transakce se plánuje do konce tohoto roku.

Microsoft oznámil, že si Github zachová nezávislost, podobně jako LinkedIn nebo Mojang, a Microsoft bude i nadále podporovat stávající platformy. Součástí akvizice je také obsazení doposud volné role generálního ředitele, kterou zaujme Nat Friedman, zakladatel společnosti Xamarin, kterou Microsoft koupil před dvěma lety.

Microsoft plánuje pro Github získat více platících korporátních zákazníků díky své globální obchodní síti, zároveň přidá podporu GitHubu do svých produktů. 

Původní text

Microsoft nejspíše už v pondělí 4. června oznámí akvizici společnosti GitHub, provozovatele největšího úložiště softwaru na světě. Oznámila to agentura Bloomberg na základě informací od nejmenovaných zdrojů obeznámených s detaily vyjednávání mezi oběma firmami. Hodnota transakce může přesáhnout dvě miliardy dolarů – to je valuace GitHubu při posledním kole financování z roku 2015.

GitHub funguje jako srdce vývoje otevřeného softwaru kolem technologie Git, která automaticky udržuje historii změn včetně informací o tom, kdo a proč je provedl. Git původně vytvořil autor linuxového jádra Linus Torvalds právě za účelem usnadnit vývoj Linuxu. GitHub je pak webová služba, která hostuje projekty vyvíjené pomocí technologie Git. V současnosti má Github více než 28 milionů softwarových vývojářů a pro vývoj svých produktů jej využívá Microsoft, Google i Apple nebo Facebook a desítky dalších velkých firem.

Microsoft na Git převedl velkou část správy vývoje svého softwaru včetně Windows nebo cloudového systému Azure. Aby mohly Git používat tisíce softwarových inženýrů v Microsoftu, firma vyvinula a dala volně k dispozici několik vylepšení samotné technologie Git i služby GitHub s cílem zrychlit a usnadnit sdílení změn u rozsáhlých projektů. Ten, který se týká Windows 10, je podle Microsoftu největší Git projekt vůbec. Tvoří ho 3,5 milionu souborů o celkové velikosti 300 GB. Microsoft je zároveň největší přispěvatel do veřejných (open source) projektů na GitHubu podle počtu aktivních vývojářů.Přímo na GitHubu probíhá například vývoj technologie ASP.NET. Google je první v počtu projektů, do kterých jeho zaměstnanci přispívají.

GitHub investici nebo akvizici potřebuje. Přes svou popularitu mezi vývojáři i firemními zákazníky firma od loňského srpna hledá nového generálního ředitele a celou dobu své existence je ztrátová. V roce 2016 prodělala podle Bloombergu během tří čtvrtletí 66 milionů dolarů při obratu 98 milionů. Jako soukromá firma bez akcií na burze ale GitHub výsledky svého hospodaření nezveřejňuje.

Pokud se naplní odhad, že Microsoft za GitHub zaplatí dvě miliardy dolarů, půjde o 10. největší akvizici firmy a teprve desátou "miliardovou" akvizici v historii Microsoftu (a pátou dvoumiliardovou). Zatím nejvíce peněz Microsoft vydal za sociální síť LinkedIn, 26 miliard dolarů. Za Skype Microsoft zaplatil 8,5 miliardy a za neúspěšný nákup mobilní divize Nokie dala firma 7,2 miliardy. Nepovedla se ani akvizice reklamní firmy aQuantive za 6,33 miliardy dolarů.

Potenciální spojení Microsoftu a GitHubu připomíná akvizici společnosti Mojang, která zastřešuje vývoj fenoménu Minecraft. Microsoft za dnes už legendární nezávislou hru zaplatil 2,5 miliardy dolarů. I přes obavy fanoušků o podobu Minecraftu vývoj hry pokračuje a Microsoft už prodal 144 milionů kopií. Část vývojářů open source softwaru Microsoft nemá v lásce, v posledních letech, zejména pod vedením Satyi Nadelly, ale Microsoft open source komunitu podporuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist