Čeští mobilní operátoři se shodnou na spoustě věcí. Třeba na tom, jak mají vypadat mobilní tarify a jejich ceny nebo na tom, že český trh "není připravený" na neomezený mobilní internet. Všichni tři operátoři se také mohou chlubit kvalitou svých datových sítí. LTE sítě v Česku patří mezi nejrychlejší podle dat Ookla Speedtest Global Index. Zároveň má podle aplikace OpenSignal vynikající pokrytí – přístup k LTE mají uživatelé 87 % času.
Ookla i OpenSignal mají k dispozici data poskytnutá aktivními uživateli – zejména v českém prostředí nejde o typické uživatele, ale kvalitu českých LTE sítí potvrzují i jiné údaje. Sami operátoři se chlubí až 99% pokrytím populace a jako pochvalu české operátorské trojice lze brát i výsledky měření organizace 3P, které mají vedle měření ČTÚ nejblíže k objektivní výpovědi o stavu sítí.
Oprava: Nejnovější data P3 zveřejnila letos v květnu, nejlépe z nich vyšel Vodafone se ziskem 942 bodů z tisíce možných. Zbývající operátoři získali 930 a 906 bodů. Vodafone měl nejlepší výsledky i v datové části testu, kde získal 580 bodů ze 600 možných. Další operátoři získali 571 a 562 bodů. Průměrná rychlost 90 % nejrychlejších stahování dat mimo města se u Vodafonu pohybovala na hranici 10 megabitů za sekundu, u operátora 2 to bylo 8,5 megabitu za sekundu a operátor číslo 3 vykázal průměrnou rychlost 8,4 megabitu. Tato data ukazují zlepšení ve srovnání s loňskými výsledky.
Následuje původní text:
Poslední data z Česka naměřená koncem loňského roku ukazují, že nejkvalitnější síť má T-Mobile se ziskem 908 bodů. Neidentifikovaný druhý a třetí operátor ale dosáhl 882 a 865 bodů. V případě datových služeb je situace ještě vyrovnanější, dva operátoři získali 556 ze 600 možných bodů a nejlepší (nikoliv T-Mobile) získal 571 bodů díky lepšímu pokrytí měst.
I mimo města, při měření na cestách, 90 % pokusů o stažení dat zaznamenalo přenosovou rychlost alespoň šest megabitů za sekundu. To je dost na pohodlné sledování HD videa. Deset procent nejrychlejších připojení pak proběhlo průměrnou rychlostí 48 Mbps u nejpomalejšího z trojice operátorů a 66, respektive 63 megabitů u zbývajících dvou.
Rychlé sítě, málo dat
Chvála síťové infrastruktury v Česku jde primárně za Českým telekomunikačním úřadem, který stanovil přísné podmínky pro budování LTE sítí jako podmínku pro zisk potřebných frekvencí v aukci, která jinak skončila zakonzervováním stavu na českém telekomunikačním trhu s trojicí hráčů, kteří mají rovnoměrně rozdělené zákazníky. Za nekonkurenční označil stav na českém mobilním trhu i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
V kontrastu s vysokými přenosovými rychlostmi v sítích LTE a vynikajícím pokrytím obyvatel datovými sítěmi je využití těchto sítí. V roce 2017 připadalo na jednu SIM s datovými službami 971 MB stažených dat za měsíc. Například v Polsku, s výrazně horším pokrytím, ale nižšími cenami datových služeb, se stejné hodnotě uživatelé blížili už v roce 2016. Polsko také vykazuje jeden z nejvyšších růstů spotřeby mobilních dat v EU podle analýzy společnosti Tefficient.
Stejný zdroj také uvádí, že v Česku připadá 6× více dat na SIM pouze pro data ve srovnání s "normálními" SIM, které kombinují hlasové a datové služby. To je způsobené odlišným účtováním – čistě datové telefonní karty jsou spojené s výrazně levnějšími daty a všichni čeští operátoři nabízejí také LTE jako náhradu fixního připojení s různými variantami datových limitů, včetně "neomezených" variant. To se projevuje i na oficiálních datech Českého telekomunikačního úřadu. Podle něj na SIM v telefonech připadá 971 MB dat měsíčně, při započtení fixního LTE ale stoupne průměrný objem přenesených dat na dvojnásobek.
Za meziročním nárůstem přenesených dat se kromě nástupu fixního LTE podílí také stoupající počet LTE telefonů mezi uživateli mobilních sítí (u O2 je jich už polovina). Samotný počet SIM s aktivovanými daty ale skoro neroste – nových datových SIM přibylo 76 tisíc, zatímco datové služby mělo v roce 2017 aktivní 7,6 milionu telefonních karet.
Grafické znázornění cen mobilních dat na mapě podle Eurostatu. Červená je špatně. Foto:Eurostat
Výrazné zvýšení provozu v LTE sítích se dá očekávat pouze při změně cenové politiky, jako v Polsku, Finsku nebo Francii, kde pomohlo zavádění neomezeného mobilního internetu nebo velkorysých datových limitů. Ochotu uživatelů používat mobilní data za výhodnějších podmínek ukázalo v poslední době zrušení roamingových poplatků (roam like home). Objemy přenesených dat vzrostly o stovky procent v podstatě ze dne na den.
Argumenty operátorů, podle kterých Češi více dat nepotřebují, protože ani nespotřebují data ve stávajících balíčcích, pak snadno rozbijí historická data o vývoji přenosů dat v síti ADSL poté, co Český Telecom (už jako Telefónica O2 Czech Republic) před deseti lety zrušil datové limity u svých služeb.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist