S ročním zpožděním po největší mánii kolem bitcoinu, ale možná včas na přivítání nové důležité technologie. Do konce letošního roku by se měly začít prodávat první telefony určené majitelům kryptoměn. Telefony HTC Exodus a Sirin Labs Finney by měly stát kolem tisíce dolarů a nabídnou výbavu srovnatelnou s těmi nejlepšími.
Finney od Sirin Labs se chce od záplavy „normálních“ telefonů odlišit druhým displejem, který se schovává ve vysunovacím mechanismu. Odhalení druhého displeje aktivuje peněženku s měnami, jako je bitcoin nebo ethereum. Až do aktivace výsuvného displeje je peněženka odpojená od ostatních částí mobilu, aby přístup k uloženým datům nemohli získat případní útočníci.
Proti vlajkovým lodím největších výrobců mají „kryptomobily“ specifickou cílovou skupinu – nadšené podporovatele kryptoměn a technologie blockchain, která je základem obchodování s digitálními penězi i nového typu aplikací, které fungují decentralizovaně – podobně jako internet ve svých počátcích. Hlavním přínosem blockchainu je ale větší důvěryhodnost prováděných transakcí.
HTC Exodus se oficiálně představí na podzim, zatím tchajwanský výrobce jen láká na nákresy budoucího telefonu a představení jeho funkcí. Ty vypadají podobně jako u konkurenčního produktu start-upu Sirin Labs. Oba telefony budou vedle klasických telefonních funkcí sloužit jako peněženka pro kryptoměny a umožní provoz distribuovaných aplikací označovaných jako DAaps. HTC chce zájem o tento typ aplikací povzbudit tím, že i pro stávající telefony nabídne mobilní verzi nejúspěšnější DApplikace Cryptokitties, ve které hráči kupují a chovají virtuální kreslené kočky nakupované a prodávané za kryptoměnu ethereum.
Distribuované aplikace lze nejlépe přirovnat k fungování výměnných sítí, jako je BitTorrent. Aplikace neběží na vyhrazených serverech, ale využívají dostupnou kapacitu celé sítě, do které jsou zapojené. Zároveň díky využití technologie Blockchain obsahují záruku věrohodnosti – jednou zadaná data systém zachovává v původní podobě, a i když může dojít k jejich změnám, původní hodnoty jsou stále dostupné. Zároveň není možné, aby jednou spuštěné aplikace přímo ovládala jakákoliv konkrétní entita. Distribuované aplikace jsou alespoň teoreticky odolné vůči zásahům vládních organizací včetně policie nebo daňové správy.
Zapojení telefonů do sítě postavené na blockchainu ale znamená, že mobilní zařízení budou v případě potřeby sloužit i ostatním uživatelům sítě – to může znamenat vyšší nároky na datové přenosy i spotřebu energie. Ve stávající podobě, i přes nadšení fanoušků kryptoměn, sítě založené na blockchainu narážejí na problémy s rychlostí vyřizování transakcí. Kryptoměny by se podle analytiků měly stát běžnější součástí života větší části populace během následujících pěti až deseti let. Do roku 2025 by vlastní peněženku na kryptoměny mělo mít asi 5 procent světové populace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist