Intel tento týden oznámil, že splní svůj dva roky starý slib a nabídne všem zájemcům zdarma přístup ke své technologii Thunderbolt 3. Poměrně odtažitá zpráva bude mít zásadní dopad na budoucnost počítačů i chytrých telefonů. Doposud exkluzivní technologie od Intelu, která soupeřila se standardem USB 3.1, se totiž stane základem nové generace USB zařízení.

Standard s pracovním označením USB 4 by měl zjednodušit nepřehlednou situaci v kabelech a technologiích pro připojení osobních počítačů i chytrých telefonů k dalším zařízením. V současnosti je možné najít na trhu (i kolem jednoho počítače) třeba tři různé technologie přenosu dat s pomocí stejně vypadajících kabelů a pět různých konektorů pro přenos dat s pomocí standardů USB.

Thunderbolt 3 má v současnosti maximální přenosovou rychlost 40 Gbps a vedle elektrické energie a dat umí přenášet také videosignál, ale hlavně zvládá souběžný přenos různých typů dat. Díky tomu je Thunderbolt 3 základem dokovacích stanic pro notebooky, slouží také pro připojení výkonných externích grafických karet k laptopům nebo jako jediný propojovací systém pro VR helmy.

USB 4 podle oficiálního oznámení zachová také dnes používaný konektor USB Type-C (USB-C), který se stal běžnou výbavou chytrých mobilních telefonů s Androidem a je obvyklý také u dražších počítačů, zejména u velmi tenkých laptopů.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Co vše má přinést nový standard USB 4 do počítačů i telefonů?
  • Kolik zařízení je už dnes na novou verzi USB připravených?
  • Které firmy už nyní podpořily nový standard a kdy lze čekat zahájení prodeje nových produktů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se