Obchod se strachem vynáší. Zločinci těží z toho, že se běžní uživatelé bojí o svá data a pověst, a tak raději zaplatí za odemknutí zašifrovaných souborů nebo za slib, že útočník nezveřejní (neexistující) inkriminující snímky masturbujícího uživatele. Hodní programátoři pak mohou vydělat miliardy korun vývojem kvalitních antivirů, které chrání počítače s Windows. U mobilů však druhá část rovnice zatím neplatí.
Studie společnosti AV-Comparatives ukázala, že 90 procent antivirových aplikací nabízených v obchodu Google Play jako ochrana proti škodlivým programům pro operační systém Android neobstojí. Jen 23 antivirů z 250 testovaných odhalilo všechny nakažené soubory obsahující 2000 nejběžnějších variant škodlivého softwaru. Aplikace 138 tvůrců nedokázaly správně rozpoznat ani 30 procent vzorků škodlivého softwaru, což z nich samotných dělá potenciálně škodlivé aplikace.
Mezi triky, kterými chtějí tvůrci nespolehlivých antivirů ošálit uživatele, patří databáze názvů aplikací. Pokud mají nainstalované programy jméno obsahující stejné znaky jako populární programy, antivir je nechá být a jako podezřelé označí málo známé aplikace. To znamená, že vir, který má v názvu třeba slovo gmail, nechá takový falešný antivir řádit dál.
Co se dočtete dál
- Jak bránit svůj telefon před škodlivým softwarem?
- Které antiviry pro mobilní telefony má smysl používat?
- Jak se telefony snaží chránit přímo Google?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.