Další únik interních dokumentů společnosti Facebook ukazuje, jak management navzdory veřejným prohlášením zneužíval osobní data svých uživatelů ještě intenzivněji, než se doposud podařilo prokázat. Podle důkazů, které získali novináři z NBC News, nejvyšší vedení Facebooku intenzivně zvažovalo přímý prodej uživatelských dat jako zdroj příjmů.

Přibližně 4 tisíce stran dokumentů z let 2011 a 2015 ukazuje, že přístup k uživatelským datům sloužil jako protihodnota v jednáních s partnery a inzerenty. NBC News jako příklad využití uživatelských dat v obchodních jednáních uvádí rozsáhlý přístup, který získal Amazon díky tomu, že na Facebooku inzeroval a spolupracoval s ním na představení (neúspěšného) telefonu Fire. V jiném případě management Facebooku zvažoval odstřižení od uživatelských dat u komunikační aplikace MessageMe, kterou Facebook vnímal jako soupeře. Facebook přitom ve stejném období veřejně hovořil o důležitosti soukromí svých uživatelů.

Facebook trvá na tom, že data o uživatelích nikdy neprodával. A že uniklé dokumenty jsou pečlivě vybrané a vytržené z kontextu tak, aby firmu poškodily.

Facebook podle uniklých dokumentů přišel hned s několika způsoby, jak vytěžit uživatelská data, a to včetně přímých plateb, nákupu reklamy nebo dohod o vzájemném sdílení dat. Rozdíl proti běžnému sdílení dat mezi obchodními partnery pod NBC News spočíval v množství citlivých údajů, které jiné firmy nemají k dispozici. Ve výsledku k přímému prodeji dat nedošlo, Facebook ale citlivá data zpřístupňoval osobním přátelům Marka Zuckerberga nebo firmám, které na Facebooku inzerovaly či mu poskytovaly vlastní data. Zuckerbergova společnost odmítá i toto nařčení.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části textu se dozvíte:
  • - jak se novinářům podařilo citlivé dokumenty získat
  • - k jakým předchozím kauzám informace odkazují
  • - co mohlo stát za zvolenou strategií společnosti Facebook
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se