Další únik interních dokumentů společnosti Facebook ukazuje, jak management navzdory veřejným prohlášením zneužíval osobní data svých uživatelů ještě intenzivněji, než se doposud podařilo prokázat. Podle důkazů, které získali novináři z NBC News, nejvyšší vedení Facebooku intenzivně zvažovalo přímý prodej uživatelských dat jako zdroj příjmů.

Přibližně 4 tisíce stran dokumentů z let 2011 a 2015 ukazuje, že přístup k uživatelským datům sloužil jako protihodnota v jednáních s partnery a inzerenty. NBC News jako příklad využití uživatelských dat v obchodních jednáních uvádí rozsáhlý přístup, který získal Amazon díky tomu, že na Facebooku inzeroval a spolupracoval s ním na představení (neúspěšného) telefonu Fire. V jiném případě management Facebooku zvažoval odstřižení od uživatelských dat u komunikační aplikace MessageMe, kterou Facebook vnímal jako soupeře. Facebook přitom ve stejném období veřejně hovořil o důležitosti soukromí svých uživatelů.

Facebook trvá na tom, že data o uživatelích nikdy neprodával. A že uniklé dokumenty jsou pečlivě vybrané a vytržené z kontextu tak, aby firmu poškodily.

Facebook podle uniklých dokumentů přišel hned s několika způsoby, jak vytěžit uživatelská data, a to včetně přímých plateb, nákupu reklamy nebo dohod o vzájemném sdílení dat. Rozdíl proti běžnému sdílení dat mezi obchodními partnery pod NBC News spočíval v množství citlivých údajů, které jiné firmy nemají k dispozici. Ve výsledku k přímému prodeji dat nedošlo, Facebook ale citlivá data zpřístupňoval osobním přátelům Marka Zuckerberga nebo firmám, které na Facebooku inzerovaly či mu poskytovaly vlastní data. Zuckerbergova společnost odmítá i toto nařčení.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.