Americká internetová společnost Google v úterý spustí streamovací herní službu Stadia. Ta umožňuje hraní her na vzdálených serverech, takže její uživatelé nepotřebují výkonný počítač či herní konzoli. Server CNN ji přirovnává k Netflixu pro videohry.

Zpočátku bude Stadia fungovat pouze ve vybraných zemích, mezi které nepatří Česká republika. Google ale slibuje rozšíření dostupnosti o další země v průběhu roku 2020.

Předplatné v členských zemích eurozóny činí 9,99 eura měsíčně (zhruba 256 korun). Nabídne přístup ke knihovně vybraných titulů s možností hrát v rozlišení 4K se 60 snímky za sekundu a HDR efekty. K dispozici má být i bezplatná verze s omezenými funkcemi.

Přístup k této službě zájemci mohou získat zakoupením speciálního balíčku Stadia Premiere Edition za 130 dolarů (zhruba 3000 korun). Balíček obsahuje ovladač Stadia, zařízení Chromecast pro streamování her a dalšího obsahu, tříměsíční předplatné služby Stadia Pro a druhý kód, který mohou darovat kamarádovi.

Služba startuje s katalogem 22 herních titulů, který zahrnuje například populární hru z prostředí Divokého západu Red Dead Redemption 2, ale také Assasin's Creed Odyssey nebo tři tituly ze série Tomb Raider. Do konce roku by se nabídka měla rozšířit zhruba na tři desítky titulů. Hry však nejsou součástí předplatného, uživatelé si je musí koupit zvlášť, píše agentura AFP.

V odvětví streamování her, do kterého Google vstupuje, v současnosti již fungují například služby GeForce Now nebo PlayStation Now. Oproti nim má však Google výhodu v rozsahu podporovaných platforem.

Zatímco PlayStation Now od společnosti Sony podporuje pouze počítače a konzole, Stadia je mnohem univerzálnější a v podstatě vyžaduje pouze webový prohlížeč Google Chrome. Uživatelé tak mohou hrát na osobních počítačích, tabletech, telefonech a také na televizorech. Stačí k nim připojit Chromecast Ultra nebo speciální herní ovladač Stadia Controller, který se díky speciálnímu wi-fi přijímači umí napojit přímo na servery Google. 

Na trh se streamovanými hrami chtějí v budoucnu vedle Googlu vstoupit také další technologičtí giganti. Například Microsoft v současnosti testuje svůj Projekt xCloud a Amazon údajně také pracuje na vlastní herní streamovací službě.