Americká společnost Honeywell oznámila, že sestavila nejvýkonnější počítač na světě, který má být údajně až dvakrát rychlejší než stávající výrobky konkurence. Honeywell využil takzvaných iontových pastí, které za pomoci elektromagnetického pole uvězňují ionty v prostoru tak, aby co nejméně vzájemně působily s okolím. Dochází tak k delšímu udržení kvantového stavu.

Jde o poměrně překvapivou zprávu, protože na konci loňského září prohlásil Google, že dosáhl kvantové nadřazenosti tím, že sestavil první kvantový počítač, který je schopný provést složitější výpočty než dnešní nejvýkonnější superpočítače. Toto tvrzení následně zpochybnila konkurenční společnost IBM, ale tvrzení Googlu později potvrdili vědci.

Zatímco se Google chlubil kvantovou nadřazeností, společnost Honeywell podle prestižního serveru MIT Technology Revue pracovala v tichosti. Nyní plánuje svou kvantovou technologii do tří měsíců zpřístupnit klientům prostřednictvím cloudové služby Microsoft Azure. Podle prohlášení společnosti bude nový počítač až dvakrát výkonnější než ty, které sestavila konkurence. Díky tomu prý bude moci začít lidstvo pronikat do problémů, které dřív ještě nebylo schopno řešit. "Existuje mnoho odvětví, která budou profitovat z pokroku v kvantových technologií," prohlásil Darius Adamczyk, šéf Honeywellu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se