Pepa Průša musí být strašně pyšný. A nepochybně je. Mladý kluk, který dokázal vyvinout nejlepší 3D tiskárnu pro normální uživatele hned několikrát za sebou. Podnikatel, který zavedl vzorová pravidla pro ochranu svých lidí. Srdcař, který dokázal do českých nemocnic, k záchranářům i do domovů důchodců dostat během dvou týdnů čtyřicet tisíc ochranných štítů.

Za úspěchem jednoho muže a jeho značky stojí celý tým a baterie 3D tiskáren. Model, který chrlí štíty jako na běžícím pásu, je ten aktuální Original Prusa i3 MK3S, tedy vylepšená verze už třetí generace tiskáren, které Průša vyvinul na základě otevřeného standardu Rep Rap. Po dvou týdnech s tímhle pracantem je jasné, že v Číně umí vyrobit levnější stroje, ale i když se to z dálky nezdá, Průša hraje jinou ligu.

Chvalozpěv sepsaný pod vlivem aktuálního dění ale není způsob, jak se postavit k testování komplikovaného elektronického zařízení. Všechno začíná už u gumových medvídků, které jsou standardní součástí dodávek tiskáren z Prusa Research. Tiskárna i3 MK3S dorazila v plně složeném stavu, takže bonbony na uklidnění nervů a zkrácení dlouhé chvíle při sestavování tiskárny byly trochu zbytečné. Vlastně úplně, tak "ready to use" 3D tiskárnu jsem ještě nezažil. A to jsem si tu úplně první testovanou vezl od Průšů přímo z provozu, po transportu ale potřebovala trochu dosestavit a zdlouhavě seřídit.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se