Hned několik univerzit pracuje na konceptu toalety, jež má odhalit zdravotní problémy lidí, kteří ji použijí. Na trhu jsou už i firmy, které se snaží certifikovat první výrobky tohoto typu. Toaleta by měla umět sledovat tvar, barvu a rychlost vyloučených látek, popřípadě provést analýzu vzorků včetně například těhotenského testu. Chytré toalety jsou skvělé téma, které zahrnuje tu správnou míru nechutnosti a intimity a přitom má potenciál reálně pomáhat, i když spíše v nemocnicích než v panelácích. 

Společnost Medic.Life se aktuálně snaží získat požehnání agentury FDA pro svou toaletu určenou primárně pro zařízení asistovaného bydlení, kde chytré toalety pomohou mimo jiné se sledováním pitného režimu podle jednoduchého pravidla „co šlo dovnitř, musí ven“. A často jsou to právě jednoduché principy a řešení, které mohou zachránit lidi od dehydratace či podvýživy a následné smrti způsobené nechutenstvím nebo jiným problémem.

Zároveň je zvláštní přemýšlet o chytrých toaletách, když polovina světa používá díry v zemi a ta zbylá půlka se splachovacími záchody často nemá vedle klasické mísy ještě bidet. Ale i chytré toalety mohou mít jinou podobu. Chytré mohou být v tom, jak nakládají s odpadem a jak lidem umožní žít trochu hygieničtěji. Projekt lepšího záchodu je jednou z výrazných aktivit nadace Billa Gatese a dává smysl, když pomyslíme, že za rok umře až půl milionu dětí na dehydrataci způsobenou průjmem či jinými nemocemi, za něž může špatná hygiena.

Inteligence a exkrementy mohou mít i jinou spojnici. Společnost iRobot tento týden představila nový vysavač, který se chlubí pokročilou inteligencí vytrénovanou s použitím strojového učení k tomu, aby se vyhnul psím a kočičím výkalům. Příběhy majitelů robotických vysavačů, kterým robot rozjezdil páchnoucí hmotu po celém bytě, určitě znáte nebo jste něco podobného zažili na vlastní kůži, když jste v polospánku do čehosi smradlavého šlápli a pak to roznesli po celém bytě.

Inženýři v iRobotu se na tenhle problém zaměřili – modelovali exkrementy z různých hmot a naučili roboty rozpoznávat nejen bobky a zvratky, ale i kabely a další překážky. Orientace naslepo s jemným oťukáváním překážek typická pro původní Roomby se pomalu stane minulostí. Trvalo to – a nebude to levné. Ale tomu se říká pokrok. 

Krátce ze světa

Otázkou je, zda definici slova pokrok naplňuje novinka od Facebooku – brýle s integrovanou kamerou a mikrofonem s obroučkami slovutné značky Ray-Ban. Společnost provozující největší sociální síť světa se dál snaží ještě více smazat hranici mezi soukromým a veřejným, i když předchozí pokusy se jí nepovedly. Pamatujete si chytrý domácí videokonferenční systém Facebook Portal? Naštěstí asi ne, neuchytil se. S brýlemi, které mají nahrávat a hned sdílet zajímavé věci v okolí, to snad dopadne podobně. Firma ale počítá s tím, že jednou lidi přestane bavit upozorňovat na rizika spojená s narušováním soukromí a prostě si něco hezkého a levného koupí.

Lidé, kteří na Facebooku sdílí živá vysílání svých procházek, možná jednoduchou kameru na nose ocení, ale ta myšlenka, že za ní stojí právě tato společnost, je docela děsivá. Stejně jako cena 300 dolarů, což pro nás znamená potenciálně nějakých 10 tisíc korun. Hlavně ale spojení Facebooku a živého vysílání v mizerné kvalitě (brýle od něj nemají moc kvalitní optiku) nedává až tolik smysl. Budoucností je TikTok. Facebook umírá na korporátnost a šíření obsahu, které je podmíněné utrácením autorů obsahu za jeho propagaci. Bez legrace: organický dosah příspěvků na Facebooku je po letech optimalizace zisků ze strany společnosti mizivý.

Zajímavé a veskrze dobré zprávy pro uživatele zamířily k fanouškům Xiaomi. Čínská firma po získání titulu globální jedničky v prodejích smartphonů v posledním čtvrtletí dala najevo, že chce mezi velké kluky naplno. Oznámila, že pro nové telefony řady 11T nabídne tři upgrady na novou verzi Androidu a minimálně čtyři roky bezpečnostních záplat. Tento příslib, který odpovídá tomu, co nabízí Nokie nebo Samsung, má samozřejmě své háčky – nebude určen pro všechny modely ani se netýká všech zemí, ovšem pro zákazníky Xiaomi jde o velké zlepšení stávajícího stavu. První novinky s lepší softwarovou podporou Xiaomi představí příští týden, tedy hned po nových iPhonech.

Google s Microsoftem bojují o budoucnost firemní komunikace a informační práce. Obě firmy dělají, co mohou, aby uživatelům až pod nos nacpaly svoje služby pro on-line komunikaci a úpravu dokumentů. Microsoft tak uživatele obšťastní aplikací Teams jako výchozí součástí Windows 11, Google udělal něco horšího – Google Meet s možností přímého volání nacpe přímo do nejpoužívanější e-mailové služby na světě. Ve výsledku to je upachtěná remíza, protože drtivá většina uživatelů počítačů bude mít k dispozici neustále obě aplikace – jednu v systémové liště, druhou v neustále otevřené záložce webového prohlížeče. Vítejte v budoucnosti, kde má každý možnost svobodné volby a konkurenční boje vedou k efektivitě využívání zdrojů.

Z naší zahrádky

V HN jsme se kromě sledování aktuálních zpráv dostali k otestování zatím nejvýkonnějšího notebooku, který se k nám dostal. Kombinace GeForce RTX 3080 a procesoru AMD Ryzen 9 je skutečně působivá, přitom se schovává v nenápadném těle a děsivá není ani cenovka.

Nejtěžší je prodat dobře vybavenou, ale relativně malou televizi. Samsung to zkouší s kombinací QLED technologie a funkcí, které ocení na jedné straně hráči, na straně druhé lidé v zasedačkách. Dobře se na ní ale dívá i na seriály, obzvlášť přes den, protože si Samsung dal záležet na vysokém maximálním jasu obrazovky

Odemknout můžeme třeba zprávy ze světa jablíček. Apple odhalí nové iPhony v úterý 14. září, ale to je to nejméně zajímavé. Možná je zajímavější, že den po tomto oznámení vypustil Jon Prosser ven vizualizaci iPhonu 14, který se má začít prodávat za rok. Ten už bude mít celoplošnou obrazovku bez výřezu. A kromě toho Applu utekl šéf vývoje elektrického auta