Představte si, že jste oslepli, ale někdo extrémně chytrý a schopný vytvořil zařízení, které vám alespoň částečně vrátí možnost vnímat světlo a tvary. Zní to fantasticky, ale je to realita pro více než 350 lidí, kteří získali neurologický implantát umístěný do oka, který s využitím externího zařízení v podobě brýlí pomáhá nevidomým zase trochu vidět a s větší jistotou se pohybovat v neznámém prostředí.
Pohádkový příběh, který navazuje na implantáty pro neslyšící, ještě nekončí, ale narazil na zeď nebo na zlého draka v podobě finančních problémů. Firma, která implantáty Argus II vyvinula a získala pro ně i potřebná povolení, tuto technologii přestala podporovat.
Zákazníci nejenže nedostanou slíbené aktualizace s novými funkcemi, ale hlavně jim firma nepomůže, pokud se s implantáty něco stane. A podle textu v časopise IEEE Spectrum už první pacienti o funkci implantátu nenávratně přišli.
Samotná technologie implantátů napojených na nervovou soustavu je fascinující. Argus II vytváří obraz s použitím šedesáti elektrod napojených na oční nerv. Obraz vzniká snímáním kamerou ve speciálních brýlích, tento obraz pak zpracuje výpočetní jednotka, kterou nosí uživatel na opasku, a z ní jde signál do vysílače na spánku. Až potom se dostane do samotného implantátu v oku. Samotná operace trvá asi čtyři hodiny a samotné zařízení se prodávalo za 150 tisíc dolarů, tedy asi za tři miliony korun. Celkové náklady včetně rehabilitace se ale vyšplhaly u některých pacientů až na 497 tisíc dolarů, tedy přes deset milionů korun. Většinu proplácely pojišťovny.
Firma Second Sight, která technologii vyvíjela, aktuálně provádí další klinickou studii na nový systém, který nabízí ještě lepší nápodobu zraku proti velmi hrubému systému v Argusu, ale už pod jinou hlavičkou, a kolem projektu panuje více nedůvěry. Ne proto, že by technologie nefungovala, ale proto, že firma nechává pacienty na holičkách.
Celý příběh je možné vnímat smutně, protože ztratit po pár letech podporu pro zařízení, které zásadně usnadňuje život, musí být strašné. Zároveň jde ale o připomenutí toho, čeho jsou inženýři a lékaři schopní, když se do něčeho pustí. A třeba časem budou oční implantáty stejně běžné jako implantáty pro neslyšící. I ty se ale mohou potýkat s podobnými problémy. A možná by stálo za to zamyslet se nad tím, jak chránit pacienty více než patenty firem, zvlášť pokud danou technologii samy opustí.
A možná by bylo lepší podporovat ze státních a evropských peněz takový výzkum, a ne technické řešení digitálního eura na blockchainu, když standardní euro má sice fyzickou podobu, ale drtivá většina transakcí už dávno digitální je. No vážně, hlavní výhodou digitálního eura má být podle Evropské centrální banky „kombinace efektivity digitálních plateb s bezpečností peněz řízených centrální bankou“. Zákon o digitálním euru by měl být mimochodem hotový už za rok.
Když jsme u krypta, můžeme u něj ještě chvilku zůstat, i když o něm mnohem více vědí a investují do něj kolegové. Protože kolem krypta, NFT a Webu3 není všechno úplně jasné, krásné a prosluněné, vznikl lehce sarkastický web Web3jenatomskvěle, který mapuje výhradně problematické události ve světě blockchainu. Pro konzervativní investory je to zábava, pro fanoušky krypta je to nastavené zrcadlo. Aktuálně se hlavní problémy točí více kolem lidí než kolem samotné technologie. Kolem NFT je spousta podvodníků, kteří prodávají věci, ke kterým nemají autorská práva, a velké firmy mají poněkud ležérní přístup k regulacím investic a finančních služeb, a tak občas někde narazí.
Krátké zprávy
Nvidia sice nemůže koupit ARM, ten místo toho vstoupí na burzu, ale Nvidia získala nové zákazníky pro své technologie pro automobilový průmysl. Firma oznámila dohodu se značkami Jaguar a Land Rover, kterým dodá celou platformu Nvidia Drive Hyperion 8. O čipy a umělou inteligenci v autech bude ještě bitka. Mimochodem, v USA už není za největší hvězdu Tesla, ale elektrický Mustang. Je prý spolehlivější a ve Fordu umí vyrobit kvalitní interiér.
Z produktových novinek máme spíš lákadla na další týdny. Mobilní firmy se chystají předvádět nové telefony ve spojení s veletrhem Mobile World Congress v Barceloně. Oppo už oznámilo, že ostatní předběhne a telefony své vlajkové řady Find X 5 představí už 24. února. „Základní“ model bude mít procesor Dimensity 9000 od Mediateku, verze Pro nabídne Snapdragon 8 Gen 1. Telefon by měl mít keramická záda a dva 50Mpx fotoaparáty s nějakým přispěním inženýrů z Hasselblatu. U předchozí verze šlo ale jen o marketing, žádné fotografické zázraky se nekonaly.
Novinku už ukázalo také Realme v podobě Realme 9 a jeho variant, vlajková loď však přijde právě na MWC. Realme GT 2 slibuje, že bude prvním v Evropě dostupným telefonem s čipovou sadou Snapdragon 8 Gen 1 (Samsung začíná příští týden prodávat řadu Galaxy S22, v Evropě se svými čipy Exynos). Realme také slibuje vylepšený fotoaparát, a podle prvních zkušeností s Realme 9, což je další novinka čínské firmy, se dá čekat opravdu solidní skok.
Značka Tesla se vrátila nejen u aut, ale i u elektroniky, patří společnosti Witty a ta pod ní nabízí produkty chytré domácnosti. Tento týden představila chytré zásuvky a prodlužovačky, my čekáme na další návštěvu elektrikáře, abychom mohli vyzkoušet chytré vypínače, které představují mnohem zajímavější variaci na chytré žárovky, jen si je člověk doma nezapojí sám.
Ještě lepší produktové novinky vyrobili v CZ.NIC – chystají novou generaci routeru Turris, ale hlavně stále ještě podporují osm let starý původní Turris Omnia, který právě dostal novou verzi operačního systému. Turris se od většiny routerů liší tím, že je jednak pravidelně aktualizovaný a jednak umí odhalovat útoky z internetu a chránit ostatní uživatele automatickými úpravami dynamického firewallu Turris Sentinel.
Z naší zahrádky
My jsme na Techu zvládli vyrobit recenzi prvního notebooku od Alzy. Předem bylo zřejmé, že si v Holešovicích nikdo nesedl a nevymyslel přenosný počítač úplně od podlahy, ale to nedělají ani mnohem zavedenější firmy. Výsledek je zajímavý a tříletá záruka i pro firmy zní docela lákavě.
Podívali jsme se také na technologie, do kterých velké i menší firmy napumpovaly miliardy, ale bez větších výsledků, i když u některých jsme možná blízko revoluci. Baterie, drony, brýle a satelity… na co se těšíte vy?
Nakonec odemykáme zatím nejdelší letošní text na Techu – podrobnou recenzi hry Horizon Forbidden West testované na PlayStation 5. Vývojáři z Guerilly si dali záležet, aby hra vypadala slušně i na základní PlayStation 4. Ta je ovšem více než osm let stará, takže to chtělo spoustu práce a na PS5 je nový Horizon skutečná obrazová lahůdka.
Líbil se vám tento newsletter? Tak jej nezapomeňte odebírat, abyste neprošvihli žádné další vydání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist