Situace kolem blokování na Internetu je v těchto dnech poněkud nepřehledná. Různé technologické společnosti více či méně dobrovolně blokují využívání svých služeb z Ruska, potažmo klienty odtamtud. Rusko zase naopak blokuje přístup ze svých sítí do týchž nebo i jiných služeb. Časem patrně dojde k pokusu o odstřižení Ruska od globálního Internetu, ať už z té, či oné strany.

Postupu technologických firem vůči Rusku se podrobně věnoval Otakar Schön ve svém článku. Rusko bylo odstřiženo od dodávek hardwaru. Čipy mu odmítají vyrábět nebo dodávat Intel, AMD, Samsung i TSMC. Nedělají to tak úplně dobrovolně, musí se řídit americkými sankcemi. Dodávky elektronických služeb sankce (zatím) nezakazují a rozličné firmy se k nim stavějí různě.

Ty menší a méně důležité aktivně, až aktivisticky. Známý je případ českého Jablotronu, který přestal poskytovat cloudové služby ke svému bezpečnostnímu a home automation řešení. Po sociálních sítích koluje zpráva, že své vlastní sankce vyhlásil PornHub a blokuje ruské uživatele, ale ta se nezakládá na pravdě (nicméně Rusko v roce 2016 naopak krátce zablokovalo PornHub s doporučením, aby si lidé našli někoho v reálném světě). Tematicky asi nejblíže je rozhodnutí provozovatelů serveru OnlyFans, kteří zablokovali účty ruským performerům, kteří přes něj prodávají svoje díla (zpravidla erotické, až pornografické fotky a videa).

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se