Situace kolem blokování na Internetu je v těchto dnech poněkud nepřehledná. Různé technologické společnosti více či méně dobrovolně blokují využívání svých služeb z Ruska, potažmo klienty odtamtud. Rusko zase naopak blokuje přístup ze svých sítí do týchž nebo i jiných služeb. Časem patrně dojde k pokusu o odstřižení Ruska od globálního Internetu, ať už z té, či oné strany.

Postupu technologických firem vůči Rusku se podrobně věnoval Otakar Schön ve svém článku. Rusko bylo odstřiženo od dodávek hardwaru. Čipy mu odmítají vyrábět nebo dodávat Intel, AMD, Samsung i TSMC. Nedělají to tak úplně dobrovolně, musí se řídit americkými sankcemi. Dodávky elektronických služeb sankce (zatím) nezakazují a rozličné firmy se k nim stavějí různě.

Ty menší a méně důležité aktivně, až aktivisticky. Známý je případ českého Jablotronu, který přestal poskytovat cloudové služby ke svému bezpečnostnímu a home automation řešení. Po sociálních sítích koluje zpráva, že své vlastní sankce vyhlásil PornHub a blokuje ruské uživatele, ale ta se nezakládá na pravdě (nicméně Rusko v roce 2016 naopak krátce zablokovalo PornHub s doporučením, aby si lidé našli někoho v reálném světě). Tematicky asi nejblíže je rozhodnutí provozovatelů serveru OnlyFans, kteří zablokovali účty ruským performerům, kteří přes něj prodávají svoje díla (zpravidla erotické, až pornografické fotky a videa).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.