Русский военный корабль, иди нахуй. Slova ukrajinských pohraničníků posílajících slušně řečeno do háje ruské námořníky se stala symbolem bojů na Ukrajině i informační války. Tento týden nebyl dobrý ani krásný, přesto vám takový z redakce HN za rubriku Tech přeji.

Svět technologií stále není to, co by poutalo pozornost. Ta se alespoň z Evropy jasně upírá na východ, kde šílený autokrat vraždí civilisty a ohrožuje bezpečnost jaderné elektrárny u Záporoží. Dokud nezasáhne NATO, jediné, co lze dělat, je skřípat zuby a posílat peníze na podporu ukrajinské armády a domobrany.

Protože se současná válka odehrává nejen na ukrajinských pláních a ve městech, ale i v kyberprostoru, můžeme se alespoň podívat, jak se to na internetu vyvíjí a co dělají technologické firmy. Právě tento průběh jsme v uplynulém týdnu sledovali více než aktuální dění na veletrhu MWC v Barceloně, kde se mluvilo o nových telefonech a nových bezdrátových sítích – ovšem znělo to hluše.

Reakce velkých technologických firem byla a je pomalá, opatrná. To hlavní, co vyvolalo reálné reakce, jsou americké hospodářské sankce, které se týkají moderních technologií, primárně čipů. Dodávky do Ruska už ukončil Intel, AMD, sankce hodlá dodržovat i tchajwanský TSMC a také Apple. Ve výsledku by Rusko mělo přijít o nové dodávky serverů počítačů a potenciálně i telefonů. USA postupují podobně jako v případě společnosti Huawei, takže postihy za porušení sankcí hrozí i firmám mimo USA, pokud používají americký software nebo patenty.

Chvíli to trvalo i Samsungu. Ten ale v sobotu také oznámil pomoc Ukrajině, na kterou vydá šest milionů dolarů. Kromě toho firma oznámila, že vzhledem ke geopolitickému vývoji přerušuje dodávky do Ruska, což opět odpovídá reakci na sankce.

Elektronické služby zatím sankce nepokrývají. Apple i Google stále poskytují prostor na svých platformách pro ruskou propagandu, ale už aspoň blokují aplikace propagandistických ruských médií. Google také hlásí, že přerušil prodej reklamy na území Ruska (poté, co se k tomu rozhodl Twitter a Snapchat) a blokuje jakékoliv reklamy, které chtějí zneužívat situace v Ukrajině. Google také posílá třetinu vyčleněných 15 milionů dolarů na pomoc Ukrajině do sousedních států na zajištění péče o uprchlíky, 500 tisíc dolarů z toho míří na Slovensko. 

Český Seznam se nenechá zahanbit. Oznámil, že věnuje 100 milionů korun na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny při přesídlení do České republiky, například na zajištění výuky dětí. Zaměstnanci Seznamu vybrali v rámci firemního systému 330 tisíc, 23 milionů pak věnoval Člověku v tísni zakladatel firmy Ivo Lukačovič.

Ukrajinské zastoupení v ČR oznámilo, že Češi přispěli na vyzbrojení ukrajinské armády a domobrany 316 milionů korun – a velitelství informačních a kybernetických sil Armády České republiky ohlásilo, že se z informačního prostoru podařilo vytěsnit ruskou propagandu. Ta ale nezmizela úplně, drží se na Facebooku, v soukromých skupinách na Telegramu a také v e-mailech, které po šíření dezinformací o covidu přešly na posilování ruského narativu o speciální operaci a denacifikaci Ukrajiny. Cílem jsou zejména senioři.

V kyberprostoru stojí na straně Ukrajiny různé hackerské kolektivy v čele s Anonymous nebo Network Battalion 65, které útočí na ruské cíle. Povedlo se jim například vyřadit alespoň na nějakou dobu vládní weby a stránky ruských médií či zamezit přístupu ke špionážním satelitům. Vlastní projekt má ukrajinská společnost Hacken, které se údajně na pomoc Ukrajině přihlásilo deset tisíc hackerů ze 150 zemí.

Něž jsem dopsal aktuální newsletter, přišla další zpráva, ukazující, jak se situace mění. Microsoft oznámil, že přerušuje prodej produktů a služeb do Ruska. Stávající kontrakty podle toho dodrží, ale nové licence ani zařízení ruským zákazníkům neprodá. Firma zároveň zdůrazňuje práci na ochraně ukrajinského kybernetického prostoru, ke které se hlásí i Google a další technologické firmy.

Válka a krypto

Válka na Ukrajině se odrazila i ve světě krypta. Bitcoin nabral na hodnotě, ale podle Bloombergu to není proto, že by rostly objemy nákupů z Ruska. Kryptoměny přitom mají potenciál obcházet ekonomické sankce – nezávislost na tradičních finančních strukturách má být jejich výhoda.

Kvůli centralizaci decentralizovaných financí ale sankce proti ruským bankám ovlivňují i kryptoměnové směnárny, i když šéf největší směnárny Binance Changpeng Zhao uvedl, že blokuje transakce stovek osob na mezinárodních sankčních seznamech, ale že nebude blokovat celé populace lidí. Kryptoměny ovšem nejsou podle odborníků optimální způsob, jak obcházet sankce, a to kvůli nízké likviditě. Nové nákupy kryptoměn z Ruska navíc komplikují sankce vůči bankám – nefungují platební karty ani online transakce.

Po zahájení ruské invaze do Ukrajiny a porušování všech myslitelných mezinárodních úmluv, včetně útoku na jadernou elektrárnu u Záporoží, klesl také zájem o NFT a jejich průměrná prodejní cena. Prodeje klesly proti začátku roku o 86 procent a průměrná cena je méně než třetinová proti maximu z druhého ledna 2022. Počet konkrétních kupců ale podle Bloombergu stále roste, stejně jako zájem o ty nejpopulárnější digitální kousky. OpenSea, největší obchod s NFT, se přihlásil k dodržování sankce a blokuje některé uživatele, podobně jako další firmy využívající ethereum v čele s peněženkou MetaMask. Týká se to uživatelů z Íránu a Venezuely, Rusko je pravděpodobně na řadě.

A to je asi všechno. Ukrajina je blízko a Rusko v minulosti ukázalo dost jasně, že je hrozba i pro nás. Příště už se snad vrátíme ke standardnímu programu. Do té doby se mějte co nejlépe.

Z naší zahrádky 

Proti ruské invazi se postavily i herní firmy, které posílají peníze a pomáhají vlastním zaměstnancům na Ukrajině, která si v posledních letech vybudovala pozici IT hubu východní Evropy s desítkami tisíc programátorů pracujících pro velké korporace přímo nebo formou outsourcingu. Odemčeno.

Pokud jste zaznamenali zvýšený zájem o šifrovanou komunikaci v aplikaci Signal, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal vlastní návod, jak s aplikací správně zacházet, a Michal Valášek ho pro nás přeložil do lidštiny. Odemčeno.

Snad odpustíte připomínku normálnějšího světa, v podobě recenze hry, na kterou fanoušci závodů na PlayStation čekali devět let. Gran Turismo 7 je typicky japonské, lehce nekonformní, ale v jádru skvělé díky výbornému jízdnímu modelu i povedené grafice. Dá se u něj zapomenout na hrůzy okolo. Odemčeno – jak vidíte, tento týden výjimečně všechno.