„Výrazně jsme rostli všude – kromě iPadů, u kterých jsme měli problémy s dodávkami,“ zhodnotil Tim Cook další úspěšné čtvrtletí nejbohatší firmy na světě. Obrat Applu se i v nevánočním čtvrtletí blíží 100 miliardám dolarů. Meziročně vzrostl o 8,6 procenta na 97,3 miliardy, což je nový rekord pro první kvartál.

Apple dokázal také více vydělat. Čistý zisk firmy za první kalendářní čtvrtletí překonal o 10 milionů hranici 25 miliard dolarů. To představuje růst o 5,7 procenta. Investorům firma udělala radost zvýšením dividendy o pět procent a schválením dalšího odkupu akcií v hodnotě 90 miliard dolarů. Akcie však mírně klesly kvůli obavám z nových logistických problémů spojených s dalším šířením covidu v Číně.

Apple od ledna do konce března prodal iPhony za 50,6 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o pět procent a také více než polovinu celkových tržeb firmy. Ze sedmnácti téměř na dvacet miliard dolarů vyrostly příjmy z oblasti služeb. Ty zahrnují obrat obchodu Apple App Store a rychle rostoucí výnosy z předplatného různých služeb a jejich balíčků – od cloudového úložiště přes hudbu a streamování videa až po online cvičení.

„Jablíčkový“ obr chce služby dále rozvíjet pronájmem iPhonů a poskytováním služeb správy ITC pro menší firmy, takže růst kategorie služeb nejspíše nezpomalí. Už v současnosti firmě měsíční platby za služby posílá 45 procent majitelů zařízení Applu.

Svou pozici v nabídce firmy posílily i počítače Apple Mac, které zažívají renesanci díky sázce na vlastní čipy Apple M. Ty nabízejí výborný výkon při zachování úsporného provozu. Tržby z prodeje počítačů vzrostly meziročně téměř o patnáct procent na 10,4 miliardy dolarů – nejvíce se na tom podílí velký zájem o MacBooky Pro, za které jsou profesionálové ochotní si připlatit. Zájem i kvůli potížím s dodávkami součástek převyšuje nabídku zejména u nového Macu Studio. Na levnější modely s čipem M1 Max se čeká měsíc, na verzi s procesorem M1 Ultra zákazníci musí počkat dokonce osm až deset týdnů.

O miliardu dolarů se zvýšily tržby Applu i u sluchátek, chytrých hodinek a dalšího příslušenství, za které zákazníci utratili 8,8 miliardy dolarů. Pravděpodobně pomohl i nově představený monitor Studio Display, a to přes kritické recenze zabudované webové kamerky. Nakonec i „neúspěšné“ iPady zaznamenaly meziroční pokles obratu pouze o 161 milionů, tedy o necelá dvě procenta.

Firma oznámila, že ve druhém kalendářním čtvrtletí očekává snížení obratu o čtyři až osm miliard dolarů kvůli logistickým problémům, které se ale začaly projevovat až koncem března a současné rekordní výsledky tak příliš nezasáhly.

V červnu pak Apple pořádá každoroční vývojářskou konferenci WWDC, na které tradičně představuje nové produkty a naznačuje i to, co se dá čekat od iPhonů pro letošní vánoční sezonu. Také letos akce proběhne v online režimu a očekává se od ní představení nové generace MacBooků Air a Macu mini, přičemž aktuální verze jsou na trhu od listopadu 2020. Spekuluje se také o inovovaném Macu Pro, který jako poslední typ počítače od Applu stále používá procesory Intel.