K odhalení toho, co je důležité ve světě technologií, stačilo tento týden málo. V pátek po vyučování si dvě cácorky sedly k Xboxu a začaly spolu vařit ve hře Overcooked. Na první pohled jednoduchá hříčka, ve které dva kuchtíci připravují polévky, saláty a hamburgery, je brutální.

Kuchařům klade stále větší překážky, více ingrediencí, pohybující se kuchyně… a přesto (nebo právě proto) je to fantastická zábava. Klíčem k ní je jednoduchý princip, nutnost spolupráce a časté neúspěchy, kterým se dokážete zasmát. A ta euforie, když se vám přes všechna příkoří povede nakrmit hosty restaurace. Co to ale má společného s novým produktem od Applu?

Tento týden se točil kolem virtuální a rozšířené reality, když si v Applu členové představenstva údajně vyzkoušeli chystané brýle a když Qualcomm představil novou generaci své platformy pro chytré brýle.

Hodinka dívčího hraní po škole jen ukázala, že snaha o pohlcení, kterou se zaklínají výrobci systémů virtuální a rozšířené reality a projektů v metaverzech, nepotřebuje ani hloupý marketingový newspeak, ani speciální vybavení. Stačí dobrý nápad, a naopak bez nápadu a zábavy či poutavosti je úplně jedno, jak drahý systém máte a kolik celebrit se za něj za patřičný obnos postavilo.

Důležitost nápadu a jednoduchosti už léta ukazuje český fenomén Beat Saber. Hra, ve které s brýlemi na hlavě sekáte virtuálními meči kostky do rytmu populární hudby, jako první překonala hranici milionu prodaných kopií a nakonec si ji i s celým studiem koupil Facebook.   

U brýlí pro rozšířenou realitu to pravděpodobně dopadne lépe než v případě čisté virtuální reality, protože má potenciál být užitečná v každodenním životě, v reálném světě. Google nedávno prezentoval schopnosti svých chystaných brýlí na překladech v reálném čase, Qualcomm i s novým systémem Smart Viewer míří spíše do firem, kde brýle ukazují důležité informace například při montážích, aby se noví pracovníci rychleji zaučili a nedělali zbytečné chyby. I novinka však trpí na tradiční problém chytrých brýlí – slabou výdrž baterie v zátěži. U Qualcommu může v maximální zátěži šťáva zmizet za půl hodiny, pak je nutné připojit nabíječku.

Qualcomm Wireless AR Smart Viewer mohou výrobci upravovat podle svých představ
Qualcomm Wireless AR Smart Viewer mohou výrobci upravovat podle svých představ
Foto: Qualcomm

Loni celý trh s VR a AR vyrostl podle dat IDC o 93 procent, a to zejména díky úspěchu levnějších VR brýlí Quest 2 od Facebooku, které tvořily 78 procent všech prodejů. S Applem může přijít velký boom rozšířené reality na úkor VR. Apple má schopnost prosadit produkty, které sice existují, ale nejsou masově populární – ukázal to u většiny svých produktů včetně chytrých telefonů, tabletů, chytrých hodinek a nakonec u bezdrátových sluchátek. A Apple tyto novinky dokáže dobře prodat i firmám.

To, že vývojáři prezentovali brýle Timu Cookovi a ostatním členům představenstva, však znamená, že se představení brýlí nejspíše blíží. Podle Marka Gurmana z Bloombergu chtěl Apple své brýle ukázat světu už na konferenci WWDC, ale kvůli přehřívání a nedostatku působivého softwaru odložil tento záměr na konec letošního roku s tím, že k zákazníkům by brýle s cenou mezi tisícem a dvěma tisíci dolarů mohly dorazit v průběhu roku 2023. Pro Apple by to byl první nový produkt od AirPodů, respektive hodinek Apple Watch, v závislosti na tom, zda bezdrátová sluchátka uznáte za novou kategorii produktů. V každém případě už to je šest nebo sedm let, tedy hodně dlouho.

Google glass
Google Glass u veřejnosti narazily, ale i Google chystá novou generaci, společnost se za posledních deset let změnila a rozšířená realita nezní tak děsivě
Foto: Google

Krátké zprávy

Virtuální i rozšířená realita jsou zatím minoritní záležitost, a tak je možná zajímavější podívat se na to, co Microsoft dělá s Windows. Windows 11 se pomalu rozšiřují mezi lidi s novými počítači a Microsoft hledá způsob, jak tento systém dál vylepšovat. Už u Windows 10 měl problém najít nové věci, o které zákazníci stojí. V případě Windows 11 přišlo upravené uživatelské rozhraní, ale s funkcemi je to slabší. Poslední pokus Microsoftu představuje návrat ke „gadgetům“ – miniaplikacím, jež běží na pracovní ploše, a jsou tak snadno k dispozici. První vlaštovkou je možnost umístit v testovacích verzích v programu Windows Insider na plochu vyhledávací řádek.

Windows 11 s vyhledávacím polem na pracovní ploše
Windows 11 s vyhledávacím polem na pracovní ploše
Foto: Microsoft

Stejně jako vyhledávání na hlavním panelu Windows se výsledky samozřejmě otevírají v prohlížeči Edge, bez ohledu na to, jaký prohlížeč má uživatel nastavený. Stejnou prasárnu Microsoft dělá také u panelu se zpravodajstvím a aktuálním počasím. Pokud se ale tato funkce dostane do veřejných verzí Windows a Microsoft uvolní možnost vytvářet vlastní gadgety, tak se třeba dočkáme i variant, které respektují výchozí webový prohlížeč.

Google v Americe s novými telefony Pixel opravdu uspěl – dostal se konečně do první pětky, a díky tomu víme více o reálných prodejích z dat společnosti Canalyst. V prvním čtvrtletí letošního roku prodal Google v USA 1,2 milionu telefonů, o milion více než před rokem, což je obrovský skok. Na jeden prodaný Pixel ale připadá skoro dvacet prodaných iPhonů a deset Samsungů. Applu patří 51 procent amerického trhu a Samsung vyrobil 27 procent telefonů prodaných v prvním kvartálu v USA. Před Google se v USA dostalo i čínské TCL, to ale meziročně prodalo o pětinu zařízení méně; trojkou na trhu je se čtyřmi miliony kusů a desetiprocentním podílem Lenovo, kterému se v USA daří se značkou Motorola.

Telefony Google Pixel 6 a 6 Pro kouzlí s cenou a umělou inteligencí
Telefony Google Pixel 6 a 6 Pro kouzlí s cenou a umělou inteligencí
Foto: Google

Qualcomm představil Snapdragon 8+ Gen1, vylepšenou verzi svého vlajkového procesoru pro mobily s Androidem. Nejzajímavější na novince není desetiprocentní zvýšení výkonu CPU i grafického čipu, ale to, že podle interních měření nabízí nová čipová sada o čtvrtinu nižší spotřebu ve srovnání s původním Snapdragonem 8 Gen1. Kromě toho začne Qualcomm prodávat také nižší variantu čipové sady pro levnější „zabijáky vlajkových lodí“. Snapdragon 7 Gen 1 ale zatím míří jen do telefonů od Honoru, Oppa a Xiaomi, zatímco o nový čip řady Snapdragon 8+ je zájem větší a zahrnuje i Asus, Realme, ZTE a Lenovo s Motorolou.  

Z naší zahrádky

Na Techu jsme si tento týden hráli s legendární českou značkou Tesla – zkusili jsme velmi levné reprosoustavy a gramofon se zesilovačem proměnit v moderní multimediální centrum, které se hodí k ozvučení televize i na poslech hudby z telefonu. Byla to zábava a vlastně to bylo i dost poučné.

Pokračujeme také v seriálu o stavbě solární elektrárny s hlubokými příběhy ze života. Za sebou už máme první kolo papírování a novou střechu, ale nejvíce jsme se věnovali zárukám na baterie, střídače i samotné solární panely.

Nakonec odemykáme pohled na nové počítače od Aceru, jež naznačují, co přinese veletrh Computex, který začíná v úterý 24. května. Hesly dne jsou OLED a ekologie.