Nejlepší letní vzpomínky nejsou spojené s pohledem na displej mobilního telefonu nebo obrazovku počítače. I když jsem poslední, kdo by brojil proti moderním technologiím, mé nejkrásnější vzpomínky za poslední léta jsou analogové. Pohled na svítání ze skautského tee-pee na táboře s vlčaty, projížďka na šlapadle po pobřeží Korfu, výlet po stopách Kingdom Come…
To vše mám ovšem samozřejmě zachycené na fotkách, z mobilního telefonu, jak jinak. Klasické fotoaparáty, jakkoliv umí fotit lépe, to mají těžké, a i největší výrobci už pomalu docházejí k závěru, že smysl už má jen jedna kategorie fotoaparátů – bezzrcadlovky. Kompaktnější, lehčí a univerzálnější fotoaparáty, které podporují výměnné objektivy.
Bezzrcadlovky nejsou žádná novinka, je jim nějakých patnáct let, ale letos přišel velký zlom. Canon oznámil, že končí s vývojem špičkových digitálních zrcadlovek na konci prosince 2021. Nyní se se zkratkou DSLR loučí i jeho rival Nikon, který poslední nový model zrcadlovky představil v roce 2020.
Podle informací deníku Nikkei firma nechá v nabídce současné modely jako D6 a D3500. Firma na svém webu na tento článek zareagovala vyjádřením, podle kterého Nikon nevydal žádné prohlášení v tomto směru a že nadále pokračuje ve výrobě, prodeji a servisu DSLR fotoaparátů. O vývoji nových modelů ani slovo, takže v Nikkei podle všeho mají dobré informace.
Nikon už nyní na bezzrcadlovkách vydělává více než na digitálních zrcadlovkách a kvůli dramatickému poklesu zájmu o samostatné digitální fotoaparáty nedává smysl honit tolik zajíců. Nikon navíc prohrává souboj o zákazníky se Sony i Canonem.
Profesionální fotografové každopádně ještě budou mít čím fotit a Nikon se třeba sníží k tomu, aby podobně jako Zeiss, Leica či Hasselblad propůjčil své zkušenosti výrobcům mobilů. I když jde do velké míry o marketing, peníze tam jsou a mobilní fotografie se pořád zlepšuje. Jen je dobré si občas připomenout, že důležité je ty hezké chvíle prožívat a nesoustředit se jen na to, jak dobře budou vypadat na fotkách.
Léta mrtvý Chromecast Audio se vyvažuje zlatem. Chystá Google jeho nástupce?
Léto není jen důvod trávit méně času před obrazovkou, ale také doba, kdy velké firmy zkoušejí psí kusy v naději, že uživatele tolik nenaštvou, že si postupně zvyknou. Google například přejmenoval službu Google Pay zpátky na Google Wallet (v češtině prostě Peněženka) a přidal funkce, které původní Google Wallet měla už někdy před deseti lety. Cíl? Zase dorovnat to, co nabízí Apple v rámci Apple Pay, tedy kromě plateb i jízdenky, letenky, klíčky od auta nebo třeba i řidičák.
Aby to nebylo tak jednoduché, tak se zdá, že v USA Google zachová službu Google Pay a uživatelům bude tlačit Wallet jako extra aplikaci. U nás se jednoduše aplikace Google Pay promění na Google Wallet, dost možná už ji máte v telefonu. Mimochodem když jsme u Applu a placení – v USA Apple kvůli neférovému prosazování Apple Pay čeká nejspíše hromadná žaloba.
Facebook je ještě drsnější a mění své aplikace tak, aby ještě více připomínaly TikTok – v mobilní aplikaci tak kromě příspěvků hned nahoře straší vedle sebe Příběhy okopírované z Instagramu a Reels okopírované z TikToku. Sázka na strach, aby uživatelé o něco nepřišli, aby co nejdéle čučeli na krátká poutavá videa. A bude hůř. Mění se i Instagram, který v Reels promění každé nahrané video kratší patnácti minut a bude ho více propagovat, podobně jako TikTok chce ubavit lidi k smrti. A fotografové pláčou, právem. No a o tom, jak Google tlačí krátká videa Shorts na YouTube radši nemluvit.
Mimochodem máme i nějaké příjemnější produktové zprávy. Samsung už konečně potvrdil, že 10. srpna představí nové telefony a že prodal spoustu skládacích telefonů – loni skoro 10 milionů s meziročním nárůstem na více než trojnásobek v roce 2020 – letos prý má trh se skládačkami růst podobným tempem. V textu zveřejněném formou tiskové zprávy ale chybí informace, že nové véčko Flip4 bude v Evropě dražší než loni překvapivě levný model Galaxy Z Flip3. Ale to je zatím jen neověřená zpráva.
Tvůrci stolních her Czech Games Edition vytvořili novou neprodejnou verzi své hry Krycí jména, neprodejnou proto, že česko-ukrajinskou variantu budou distribuovat zdarma. Je to super projekt.
To je mimochodem dobrý nápad – zahrát si nějakou stolní hru. Ono i prší dokáže být super zábava, a bez mikrotransakcí.
Pokud se vám v teple nechce ani uklízet, máme tip na robota, který zamete a překvapivě dobře i podlahu vytře, a nevleze, kam nemá. To, že má na sobě značku Tesla, je takový veselý příběh o historii a licencování slavné značky.
My jsme se tento týden dobře zchladili. Recenzí pokojových klimatizací moc není, tak třeba někomu pomůžou naše dojmy ze systému Samsung Windfree, který umí chladit bez průvanu. Není to reklama, ani slevu jsme nedostali.
Nakonec odemykáme recenzi služby PlayStation Plus Premium, která má za cíl uklidnit fanoušky, kteří po očku pokukovali po herním Netflixu Xbox Game Pass od Microsoftu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist