Jsou dvě možnosti, jak hodnotit způsob, jakým Sony přepracovalo svou službu PlayStation Plus. Na PlayStation Plus Extra a Premium můžete nahlížet jako na produkt dostupný na konkurenčním trhu. Můžete ale zkusit i pohled odlišný – pohled majitelů PlayStation – tedy pohled, který je do značné míry společný pro fanoušky i pro Sony jako korporaci.

My jsme se na „herní Netflix“ od Sony podívali ze všech stran. Na to, co nabízí stávajícím majitelům PlayStation 5, co poskytuje majitelům starších konzolí, a také na to, co znamená pro fanoušky, kteří by si rádi zahráli exkluzivní tituly Sony Studios bez kupování konzole. Hodnocení nových služeb se pak může pohybovat od parádního až po vyhozené peníze. Zatím.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nejprve je nutné přiznat Sony dva plusové body. Od představení PlayStation+ mělo Sony výhodu v kvalitnější nabídce titulů, které předplatitelům dávalo jako bonus k základní funkci PlayStation+, jíž byl přístup k online hraní, podobně jako u Xboxu Live.

PlayStation Plus v novém nabízí více her za více peněz a slušnou roční úsporu
PlayStation Plus v novém nabízí více her za více peněz a slušnou roční úsporu
Foto: Sony

Druhým plusovým bodem je možnost získat službu výhodněji při volbě celoročního předplatného. Ušetřit lze i 2200 korun za rok. K tomu Sony alespoň u základní varianty nabízelo jednou či dvakrát ročně ještě další slevu, kdy roční předplatné přišlo na 999 korun místo 1560 Kč.

Zároveň je nutné připomenout, že „lepší“ hry zdarma v základní nabídce musely pět let tak trochu bojovat se službou Xbox Game Pass, která za mírně vyšší částku nabízela přístup ke stovkám her včetně nových titulů od Microsoftu dostupných v den vydání.

Jak vylepšit konzole, a vlastně i počítač. Tipy na příjemnější hraní

PlayStation Plus Essential

235 Kč/měsíc, 650 Kč/čtvrtletí, 1560 Kč/rok

Sony v rámci PlayStation Plus nabízí tři varianty – za 235 korun měsíčně je základní varianta, která se nezměnila – zpřístupňuje online hraní, každý měsíc dává hráčům neomezený přístup k alespoň dvěma hrám a majitelé PlayStation 5 mají k dispozici také malou kolekci „klasických“ titulů pro PlayStation 4 v čele s God of War.

Tato varianta předplatného je určená hráčům, kteří chtějí hrát online, ale nechtějí hrát starší hry, raději si kupují nové tituly hned, ideálně fyzicky, a po dohrání je prodají. Případně se tato varianta služby vyplatí méně náročným hráčům, kteří vedle přístupu k online hraní ocení i nabídku dvou her zdarma ve spojení se zvýhodněnou cenou. Roční předplatné 1560 korun je v podstatě cena jediné hry, a pokud trefíte marketingovou akci Play Days, tak za 999 korun byl doposud rok PlayStation Plus jednou z nejvýhodnějších nabídek v herním průmyslu.

V rámci inovované služby PlayStation Plus nicméně není moc o čem psát, je to stále stejná, deset let stará služba, která trochu ztrácí na kráse (podobně jako Xbox Live) v poměru/cena výkon i díky tomu, že Sony i Microsoft umožňují hrát populární online tituly založené na mikrotransakcích i bez předplatného.

Jen pro srovnání ještě stojí za zmínku, že konkurenční Xbox Live Gold přijde na 149 korun měsíčně nebo na 499 korun za tři měsíce, ale bez možnosti koupit výhodnější roční předplatné.

PlayStation Plus Extra

365 Kč /měsíc, 1040 Kč/čtvrtletí, 2600 Kč/ rok

PlayStation Plus Extra je odpověď Sony na Xbox Game Pass, jinak to asi popsat nejde. Jediným rozdílem proti základní verzi PS Plus je přístup ke katalogu her, který zahrnuje stovky titulů vydaných pro PlayStation 4 a PlayStation 5. V nabídce jsou starší hry Sony Studios, ale také tituly dalších vydavatelů, včetně výběru titulů společnosti Ubisoft pod označením Ubisoft+ Classics v čele se zatím posledním dílem série Assassins’s Creed. V zemích Koruny české Sony v rámci marketingu láká i na přítomnost Kingdom Come Deliverance, ale v nabídce jsou i pecky jako Red Dead Redemption 2, Control nebo Mortal Kombat 11.

PlayStation Plus v novém nabízí více her za více peněz a slušnou roční úsporu
PlayStation Plus v novém nabízí více her za více peněz a slušnou roční úsporu
Foto: Sony

Velkou část nabídky stejně jako u Xboxu tvoří hry menších nezávislých studií, pro které jde o zajímavý způsob, jak oslovit nové hráče, kteří jsou v rámci předplatného ochotní vyzkoušet hry, které by si jinak nekoupili – to je obchodní model, který si tvůrci nezávislých her pochvalují i v případě Game Passu.

Hlavní rozdíl PlayStation Plus Extra proti Game Passu pro Xbox je v tom, že Sony neplánuje nabízet v rámci předplatného své vlastní hry hned v den vydání. Nový God of War v PS Plus Extra nebude, není tam zatím ani Horizon Forbidden West, ani Gran Turismo 7. Sony ale bude nabízet v rámci svého předplatného hry v den vydání – hned 19. července to bude očekávaný simulátor kočky v cyberpunkovém světě pod názvem Stray.

Sony své rodinné stříbro více hlídá, a hlavně si hlídá příjmy – herní divize je totiž pro Sony zásadní zdroj finanční stability, zatímco pro Microsoft je Xbox jen jedna ze tří podobně vydělávajících divizí. Sony bez většího odporu zákazníků prosadilo zvýšení cen her pro PlayStation 5 z obvyklých 1800 korun na 2200 korun. Nebude tedy riskovat, že hráči získají během jednoho roku hned několik takových her za 2600 korun.

PlayStation Plus v novém nabízí více her za více peněz a slušnou roční úsporu
PlayStation Plus v novém nabízí více her za více peněz a slušnou roční úsporu
Foto: Sony

Je zřejmé, že pokud Sony bude muset, svůj postoj změní, ale zatím tomu nic nenasvědčuje, své „velké“ hry Sony úspěšně prodává za plnou cenu. Dokonce se firmě daří prodávat na PC své hry za plnou cenu s několikaletým odstupem od vydání na konzolích.

Proti Game Passu v základní verzi postrádá PlayStation Plus Extra také přístup ke hrám pro starší generace konzolí – tituly pro PlayStation, PlayStation 2 a PS3 jsou dostupné pouze v nejvyšší verzi předplatného, navíc je nelze stahovat, streamují se ze serverů Sony.

S ohledem na stávající omezení varianty PlayStation Plus Premium je PlayStation Plus Extra nejlepší varianta pro hráče, kteří nemají PlayStation dlouho a ocení přístup ke starším, ale ne archivním hrám. Sony přece jen cítí konkurenční tlak, a jak ukazuje Stray, občas se v PlayStation Plus Extra objeví i novinky v den vydání.

PlayStation Plus Premium

455 Kč/měsíc, 1300 Kč čtvrtletí, 3120 Kč/rok

Nejvyšší varianta služby PlayStation Plus nabízí jako bonus k variantě Extra možnost vyzkoušet si na časově omezenou dobu nově vydávané tituly a jako nejvýraznější přídavek i přístup ke hrám pro starší konzole. Místo stažení se však hry spouští na serverech Sony a uživateli se streamuje video a audio ze hry, od uživatele pak proudí pokyny z ovladače. Jde tak o přímý protějšek pro Game Pass Ultimate od Microsoftu za 399 korun měsíčně.

Cloudové hraní se neomezuje jen na starší hry, hry z nabídky PlayStation Plus je možné hned vyzkoušet nebo také dohrát stiskem tlačítka Stream. Ve chvíli, kdy nechcete stahovat desítky gigabajtů, abyste zjistili, jestli vás nějaká hra bude bavit, je to super. Samozřejmě za předpokladu, že máte dostatečně kvalitní internet, ale na domácím xDSL s rychlostí 120/25 mbps od O2 to fungovalo dobře… Ale jen na konzoli samotné.

PlayStation Plus v novém nabízí více her za více peněz a slušnou roční úsporu
PlayStation Plus v novém nabízí více her za více peněz a slušnou roční úsporu
Foto: Sony

Sony už dlouho nabízí cloudové hraní na konzolích i PC, ale ne v Česku ani na Slovensku, ani v některých dalších zemích. Původně to vypadalo, že cloudové hraní pro PC bude dostupné s okamžikem startu nové podoby PlayStation Plus i u nás, ale aplikace při pokusu o přihlášení stále hlásí, že země není podporována.

V příspěvku na firemním blogu se se zpožděním objevilo lakonické upozornění, že při spuštění ve vybraných zemích streamování na PC fungovat nebude a že jej firma přidá v budoucí aktualizaci. No a streamování na mobilní telefony chybí úplně.

Z pohledu majitelů PC, kteří mají zájem o hry od Sony, je to zrada – dokud nedojde k nápravě, nedává PlayStation Plus Premium smysl a popravdě ho moc nedává ani pro majitele konzolí. Sony si s prezentací starších titulů nedalo moc práce – běží tak jako před lety, navíc ve verzích s nižší snímkovou frekvencí, která odpovídá dřívějším evropským CRT televizím, nikoliv moderním obrazovkám.

Péče o starší hry i jejich omezená nabídka představuje velký rozdíl proti tomu, co s klasickými tituly z předchozích generací Xboxu udělal Microsoft. Jeho tým zpětné kompatibility dokázal přimět staré hry běžet ve vyšším rozlišení, s vyšší snímkovou frekvencí a umí jim přidat i HDR efekty. Přesné statistiky o tom, kolik času hráči archivním titulům věnují, k dispozici nejsou, ale dá se očekávat, že jich je menšina. Obchodně tak dává smysl věnovat starým hrám jen minimální možné úsilí. Z pohledu budování vztahů s hráči je to ale jinak…

Nakonec Prémiová varianta postrádá také lákadlo, jakým je v případě Game Passu Ultimate dostupnost „předplatného v předplatném“. Zákazník za jedny peníze dostává jednak hry z Game Passu, jednak přístup k předplatnému EA Access, i když tím zákazníci ušetří asi jen 600 korun ročně. Na druhou stranu i rok staré sportovní hry a spousta archivních titulů má větší hodnotu.

Sony pro své zákazníky

Samotný popis toho, co služba PlayStation Plus nabízí ve srovnání s Game Passem, neříká všechno. Sony má rozhodně co nabídnout, jen míří na jinou skupinu uživatelů, které si chce udržet. Majitelé konzolí, a hlavně noví zájemci o PlayStation 5 dostanou za své peníze zajímavé věci, hlavně ve spojení s ročním předplatným.

I když je Game Pass při měsíčním placení levnější, roční náklady pro uživatele jsou vyšší, ale hlavně to není příliš relevantní, stejně jako majitele iPhonů nezajímá, že Galaxy Z Flip3 nabízí unikátní konstrukci a velmi dobrou výbavu levněji než za kolik Apple Prodává iPhone 13.

Za sebe mohu říct, že mě zklamala omezená nabídka starších her, moc rád bych si znovu zahrál Killzone 3 s ovladačem Sharpshooter nebo nějaké starší Gran Turismo… Alespoň je v předplatném Motorstorm pro PS3.

Na druhou stranu vidím, že jsem spolu se synem za poslední měsíc na PS5 vyzkoušel více než dvacet her, hlavně těch nezávislých. No dobře, vybíral hlavně puberťák, ale to on je budoucí zákazník, takže to Sony nedělá úplně špatně.

Jak vylepšit konzole, a vlastně i počítač. Tipy na příjemnější hraní