ChatGPT, Bing AI a Google Bard jsou známá jména, kterých se část lidstva děsí, část už našla způsoby, jak si díky nim ušetřit práci, vydělat peníze nebo užít zábavu. Systémy velkých jazykových modelů, které umí vytvářet text na přání, mají potenciál změnit svět podobně jako počítače a internet.

Proti velkým a bohatým firmám, jako je OpenAI s Microsoftem či Google a Facebook, dnes stojí menší projekty, které se snaží dokázat to, co se povedlo systému GNU/Linux ve světě serverů a mobilních telefonů. Tedy nabídnout levnější otevřenou a svobodnou alternativu, se kterou si lidé mohou dělat, co chtějí. 

My jsme se podívali na populární projekty od ChatGPT 3.5 a 4 přes Claude Instant a úplnou novinku StableVicuna od autorů obrázkové umělé inteligence Stable Diffusion až po necenzurovaný Pygmalion, který si můžete pustit doma na svém počítači. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.