Začít se víc hýbat, lépe jíst, chodit dříve spát, přestat kouřit a méně pít. Novoroční předsevzetí jsou stále populární, i když plány na lepší život často skončí už během prvního měsíce. Způsobů, jak zvýšit šanci na dlouhodobý úspěch, je podle vědců více.

Nejdůležitějším prvkem je vnitřní motivace. Novoroční předsevzetí bez skutečného odhodlání ke změně je jen póza. Hodně pomáhá i podpora okolí. A svou roli v poslední době hrají i technické pomůcky.

Sledování fyzické aktivity a zdravotního stavu jsou nejpoužívanější funkce nositelných zařízení a technologický pokrok v této oblasti je znatelný. Na výběr jsou tisíce modelů chytrých hodinek a náramků, o pozornost se hlásí i méně obvyklé možnosti. Hvězdou se mají stát i chytré prsteny. Otázkou je, co bude nejvhodnější pro vás.

Hlavní typy chytrých zařízení určených pro sledování fyzické aktivity a zdravotního stavu jsou v zásadě dva – chytré hodinky a fitness náramky. Primární určení každé skupiny je v názvu, i když se vlastnosti i design náramků a chytrých hodinek časem sbližují.

Kromě nejpopulárnějších kategorií je při hubnutí nebo zdravějším životním stylu možné využít i další věci – chytré prsteny, chytrá sluchátka nebo třeba chytrou osobní váhu. Ty nejmodernější zvládnou sledovat mnohem více než jen hmotnost nebo podíl svalové tkáně a podkožního tuku.

Chytré hodinky

Cena: 700 – 40 000 Kč
Pro: nabídka funkcí, velké ciferníky/displeje, obrovský výběr, pokročilé funkce, práce s notifikacemi, dostupnost dalších aplikací
Proti: cena a výdrž baterie, rozměry

Galaxy Watch 6 Classic ve větší verzi s pouzdrem o průměru 47 mm
Galaxy Watch 6 Classic ve větší verzi s pouzdrem o průměru 47 mm
Foto: Otakar Schön

Chytré hodinky představují nejrozmanitější a nejpopulárnější kategorii nositelných zařízení s nejširší paletou funkcí. Nejlevnější chytré hodinky se základní nabídkou funkcí se dají koupit s cenou už pod tisíc korun. Kupovat nejlevnější modely ale není úplně rozumné, mají proprietární software, který neumožňuje rozšiřovat schopnosti hodinek instalací dalších aplikací.

Chytré hodinky nabízí nejvíce funkcí včetně možnosti měřit tlak, vytvářet kardiogram, sledovat tělesnou teplotu nebo možnost bezkontaktního placení.

Optimální je zvolit pro iPhony Apple Watch a pro telefony s Androidem hodinky se systémem WearOS od Googlu. Důvodem pro tuto volbu je úzké propojení s operačním systémem. Podpora NFC plateb a možnost odpovídat na upozornění z telefonu nebo z nich přímo volat. Rozsáhlá je u těchto hodinek i nabídka fitness funkcí včetně možnosti používat aplikace třetích stran, jako je Strava.

Apple Watch Series 9
Apple Watch Series 9
Foto: Otakar Schön

Nejlevnější Apple Watch SE aktuálně nabízí iStyle za 4990 korun v rámci doprodeje. Druhá generace Apple Watch SE je o tisíc korun dražší. Na straně WearOS jsou nejlevnější (a velmi povedené) hodinky Xiaomi Watch 2, které se dají koupit za tři tisíce korun. Nevýhodou těchto hodinek je slabší výdrž baterie, u Applu jde o méně než 24 hodin, Xiaomi se všemi zapnutými funkcemi zvládne celodenní provoz, se základními funkcemi a stále aktivním displejem dva a půl dne.

V našich testech pravidelně bodují hodinky od Samsungu, i když jsou dražší než ultra levný model Xiaomi Watch 2. Důvod je prostý – Samsung má jednak skvělou nabídku funkcí včetně možnosti měřit tlak, ale hlavně jako jediný na trhu nabízí plně automatické rozpoznání a záznam fyzické aktivity.

Konkurence nejčastěji podle zvýšené tepové frekvence pozná, že se uživatel začal hýbat, ale záznam cvičení nespustí, maximálně k tomu uživatele vyzvou zavrněním. Samsung díky tomu dokáže také automaticky rozpoznat přestávky ve cvičení/zastávky na cestě, takže nabízí přesnější výsledná data u delších běhů nebo turistiky.

Xiaomi Watch 2 se systémem WearOS
Xiaomi Watch 2 se systémem WearOS
Foto: Otakar Schön

Dražší modely hodinek nabízí více funkcí. S velkým příplatkem pak Apple a Samsung nabízí Ultra hodinky, které mají dvou až třídenní výdrž při intenzivním používání se stále aktivním displejem. Samsung Galaxy Watch Ultra stojí oficiálně 15 990 korun, ale díky šedému dovozu se dají koupit i o čtyři tisíce levněji. Apple Watch Ultra 2 stojí oficiálně 23 tisíc, iWant je ale nabízí o tři tisíce levněji.

Kromě Apple Watch a hodinek s WearOS existují i další chytré hodinky, které většinou nabízí vyšší výdrž výměnou za omezenější propojení s operačním systémem. Například hodinky Withings mají jen miniaturní displej jako komplikaci v rámci klasického analogového ciferníku a vydrží na jedno nabití dva tři týdny.

Withings Scanwatch 2 stojí 8500 korun. Na trhu jsou i novější Nova s kovovou otočnou lunetou a luminiscenčními indexy, které prozradí čas i ve tmě bez rozsvěcení svého malého displeje (recenzi chystáme).

Hodinky Witings ScanWatch 2
Hodinky Withings ScanWatch 2
Foto: Otakar Schön

Svébytnou kategorii chytrých hodinek pak představují hodinky pro aktivní sportovce od Garminu či Polaru s dlouhou výdrží baterie a v případě špičkových modelů s cenami v desítkách tisíc korun. Speciálně Garmin má na českém trhu velmi silné postavení. Důvodem je důraz na pokročilé sportovní funkce s analýzou dat a dlouhou výdrž baterie. Ani v Česku nechybí podpora bezkontaktních plateb – Garmin Pay je dostupná u všech velkých českých finančních ústavů.

Vyšší modely, jako je Tactix 7 za více než 20 tisíc korun, pak nabízí i překvapivé funkce, jako je zabudovaná LED svítilna, kterou lze použít jako bezpečnostní světlo při běhu nebo jízdě na kole v noci. Vyšší výdrže dosahuje Garmin omezenou komunikací s mobilem i speciálním expedičním režimem, který minimalizuje spotřebu při delších výpravách mimo dosah elektřiny. 

Fitness náramek

Cena: 500 – 4000 Kč
Pro: dostupná cena, menší rozměry a hmotnost, výdrž baterie
Proti: menší displej, slabší nabídka funkcí

Chytrý náramek Redmi Smart Band Pro je jednoduchý, ale dlouho vydrží na jedno nabití
Chytrý náramek Redmi Smart Band Pro je jednoduchý, ale dlouho vydrží na jedno nabití
Foto: Otakar Schön

Fitness náramek je optimální vstupenkou do světa chytrých zařízení. Jejich primární funkcí je sledování základních hodnot, jako je tepová frekvence a doba fyzické aktivity. Od základních modelů s minimalistickým displejem se chytré náramky často blíží množstvím zobrazovaných informací chytrým hodinkám.

Proti hodinkám mají ale náramky stále omezení. Tím největším je absence podpory bezkontaktních plateb, zejména pokud chcete vyrazit za sportem nalehko, bez telefonu. Menší velikost a nižší hmotnost ale většinou znamená, že si na zařízení na těle člověk rychle zvykne, i když není zvyklý nosit šperky nebo klasické hodinky.  

Trh s chytrými náramky v podstatě ovládlo Xiaomi se svými náramky Xiaomi Smart Band. Na trhu je aktuálně devátá generace, která se prodává za tisíc korun. O rok starší modely jsou o 40 procent levnější.

Xiaomi Mi Smart band 6 se naučil i platit, novější modely tuto schopnost zase ztratily
Xiaomi Mi Smart band 6 se naučil i platit, novější modely tuto schopnost zase ztratily
Foto: Otakar Schön

Novinka má nicméně přibližně o polovinu vyšší výdrž (9 dní místo šesti) a trochu jemnější displej. Tak velký rozdíl ve výdrži za příplatek většinou stojí, fanoušci Apple Watch platí u Watch Ultra za výdrž přesahující dva dny dvojnásobek toho, co stojí standardní Apple Watch…

Zajímavou alternativou je náramek Samsung Galaxy Fit3, který nejlépe funguje s telefony od Samsungu. Vydrží až 13 dní a má rychlé dobíjení a z pokročilejších funkcí nabízí například detekci pádu, takže je vhodný pro starší uživatele. Navíc stejně jako chytré hodinky od Samsungu automaticky rozpozná zvýšenou fyzickou aktivitu a zaznamená o ní podrobná data.

Chytrý prsten

Cena: 10 000 Kč
Pro: nízká hmotnost, slušná výdrž
Proti: komplikovaný výběr velikosti, kompromisy v pohodlí, absence NFC

Oura je nejznámější značka chytrých prstenů
Oura je nejznámější značka chytrých prstenů
Foto: archiv značky

Chytré prsteny jsou zatím marginální oblastí fitness zařízení. Pozornost mimo malý okruh nadšenců získaly díky tomu, že prsteny Oura používá anglické fotbalové mužstvo i princ Harry nebo Kim Kardashianová. Pozornost k chytrým prstenům nalákal také Samsung, který loni představil vlastní prsten Galaxy Ring. Samsung ale svůj prsten v ČR neprodává.

Výrobci chytrých prstenů lákají na to, že chytrý prsten dokáže sledovat fyzickou aktivitu i kvalitu spánku nebo odchylky tělesné teploty v miniaturním balení, které nabízí více pohodlí než chytré hodinky nebo fitness náramky. U někoho to může platit, ale není to univerzální.

My jsme mohli vyzkoušet prsten Ultrahuman, který je specialista na fitness, ale skončilo to zklamáním, které upozorňuje na rizika spojená s výběrem chytrého prstenu. Až po dlouhém zkoušení s testovací sadou plastových kroužků se mi povedlo vybrat vhodnou velikost, která šla nasadit na moje prsty s velkými klouby, a ještě se dala nosit.

Prsten Ultrahuman Ring Air
Prsten Ultrahuman Ring Air
Foto: Otakar Schön

Bohužel ani po čtrnácti dnech s plastovou maketou na ruce jsem si nezvykl. Proti mému snubnímu prstenu jsou všechny chytré prsteny přes veškerou úžasnou miniaturizaci stále obří.

Masivní prsteny mají své místo i mezi šperky, ale proti tenkým kroužkům je u nich cítit, jak tlačí do sousedních prstů. Nejspíše proto je spousta majitelů chytrých prstenů nosí na ukazováčku, ne na prsteníčku nebo prostředníčku.

Na test ale nakonec dorazila jiná velikost než ta vybraná. To se stává a nebyl by to problém, kdyby oba náctiletí potomci po dvou dnech s prstenem na ruce z donucení nezačali stávkovat. Ani slib odměny za pomoc s testováním nepomohl, pohodlí vyhrálo.

Jednoznačné, byť nevhodné hodnocení chytrého prstenu mladou generací
Jednoznačné, byť nevhodné hodnocení chytrého prstenu mladou generací
Foto: Otakar Schön

Komplikací s chytrými (a jinými masivními) prsteny je více – vadí třeba při vaření nebo při práci v dílně, tam může být velký prsten vyloženě nebezpečný.

Výdrž chytrých prstenů se pohybuje kolem jednoho týdne, ale v praxi je podobně jako u chytrých hodinek a náramků nižší ve chvíli, kdy uživatel používá více než jen úplné minimum funkcí. Je to lepší než u hodinek, ale v mém případě sundat maketu prstenu trvalo s použitím mádla výrazně déle než sejmutí chytrých hodinek.

Chytrá sluchátka

Cena: 5600 Kč
Pro: spojení příjemného s užitečným
Proti: omezené funkce, nemožnost nepřetržitého sledování hodnot

Sennheiser Momentum Sport
Sennheiser Momentum Sport
Foto: Sennheiser

Chytrá sluchátka měla být dalším velkým pokrokem v oblasti fitness. Při cvičení drtivá většina lidí beztak sluchátka používá, takže to dávalo smysl. Na trh se ale dostaly pouze dva modely.

První přišla Jabra Elite Sport někdy v roce 2016 a loni se začala prodávat sluchátka Sennheiser Momentum Sport. Umístění snímače tepové frekvence přímo do ucha fungovalo, ale proti hodinkám a náramkům chytrá sluchátka měla řadu omezení. Od snížení výdrže samotných sluchátek přes omezenou nabídku funkcí až po vyšší cenu. Proto Jabra Elite Sport nemají nástupce a Momentum Sport netrhá rekordy v prodejích.

I když se zmíněná technologie na trhu moc neujala, sluchátka obecně s hubnutím a zdravějším životním stylem pomáhají. Hudba nebo podcast dokážou zpříjemnit čas strávený na svižné procházce nebo při běhu, případně při zvedání činek ve fitku. Správně zvolená hudba navíc pomáhá s udržováním tempa a ovlivňuje motivaci. 

Výběr je přitom obrovský, ať už jde o true wireless sluchátka jako Apple Airpods Pro 2 nebo Technics AZ80 či Sony WF-1000XM5 nebo o sluchátka pro plavce nebo cyklisty, která neblokují okolní zvuk, jako jsou Shokz OpenRun/OpenSwim. Důležité je, aby sluchátka umožňovala kontakt s okolím při cvičení venku, klíčová je také ochrana proti proniknutí vody a prachu.

Chytrá váha

Cena: 500 – 10 000 Kč
Pro: sledování hmotnosti a složení těla
Proti: možnost vzniku obsese

Chytrá váha Body Scan
Chytrá váha Body Scan
Foto: Otakar Schön

Pokud je cílem novoročního předsevzetí hubnutí, osobní váha je očekávanou součástí procesu. Obyčejná analogová nebo digitální váha ale nestačí. Snížení hmotnosti má více podob. Je velký rozdíl v tom, zda se z těla ztrácí voda, tuk nebo svaly. Chytřejší váhy tohle umí odhalit, navíc díky propojení s mobilním telefonem archivují historii. Díky datům je pak možné odhalit, co nejvíce pomáhá zdravému hubnutí.

Změřit podíl tuku, svalů a vody zvládne i chytrá váha za pět stovek, jako je Xioami Body Composition Scale S400. Do tisícikoruny je na trhu spousta dalších modelů různých značek s podobnými funkcemi. Pokud si ale připlatíte desetinásobně, můžete dostat něco navíc. Withings Body Scan jsme testovali před rokem a půl. Výrobce říká, že to není osobní váha, ale domácí diagnostické centrum, které kromě složení těla odhalí i funkci nervového systému a změří EKG.

Za deset tisíc korun to ale většině lidí nepřinese dostatečný užitek. To už je lepší utratit lehce přes dva tisíce za váhu Withings Body Scan, která umí přibližně to, co modely za poloviční cenu, ale vypadá skvěle a rozumí si s dalšími zařízeními značky, jako je tlakoměr a chytré hodinky.

Nejdůležitější je ale nakonec znovu připomenout, že technologie za člověka nezhubnou, ani nenaberou svalovou hmotu. To musíte chtít sami. 

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist