Když Xiaomi představilo svoje první televizory, fanoušci značky v Evropě lapali po dechu nad neuvěřitelným poměrem ceny a kvality. Druhou generaci s označením Xiaomi Mi TV 2 jsme dokonce otestovali, ale bylo to zklamání. Kvalitní obraz byl v kontrastu s uživatelským prostředím, které evropským standardům neodpovídalo ani vzdáleně.

Od té doby ale uběhlo šest let a Xiaomi na český trh začalo oficiálně dodávat televizory nové řady Xiaomi Mi TV P1. Hezky moderně se 4K rozlišením a podporou technologie Dolby Vision. A hlavně s plnou podporou standardů. Pokud to bude nutné, naladíte na televizi i bezplatné digitální vysílání vzduchem. A Netflix má tlačítko přímo na ovladači.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Xiaomi na test poslalo největší v Česku prodávanou variantu Mi TV P1, což je poměrně skromná 55“ (140 cm) záležitost. Nejprodávanější kategorie televizorů v Česku je ale právě takhle velká, takže jde o rozumné obchodní rozhodnutí. Přeprava větších krabic je zbytečně drahá. Xiaomi v logistice nejspíše šetří i na nízké hmotnosti. Lehoučké šasi televize ve srovnání s tím, co mi prošlo rukama za poslední měsíce, byl hlavní důvod nepříliš dobrého prvního dojmu.

Televize po instalaci vypadá docela moderně, má minimalistické rámečky ze tří stran, spodní hrana je trochu objemnější, ale hlavně televize zabírá dost místa do hloubky – devět centimetrů. Díky hmotnosti pod 12 kilogramů jsem aspoň zvládl bez problémů sestavení televize bez pomoci. Stojan má podobu dvou vykloněných nožek z plastu.

Televize Mi TV P1 patří mezi základní modely, mezi nimi má překvapivě dobrý obraz
Televize Mi TV P1 patří k základním modelům, mezi nimi má překvapivě dobrý obraz.
Foto: Xiaomi

Po umístění televize na komodu a zapojení napájecího kabelu mě čekal ještě jeden nepříjemný okamžik – televize se nechtěla zapnout. Manuál jsem nehledal, ale brzy jsem zjistil, že vedle viditelného přepínače aktivity mikrofonu na spodní hraně televize je i malý fyzický vypínač. Heuréka. A pak už to bylo mnohem lepší.

Systém od Googlu a s Googlem

Nastavení televize se systémem Android TV je hračka, pokud máte telefon s Androidem nebo aspoň aplikaci Google na iPhonu. Pak stačí zadat do „vyhledávání“ příkaz „nastavit zařízení“ a postupovat podle průvodce na malé obrazovce. Systém si zkopíruje heslo k wi-fi i hesla k populárním aplikacím a samotný telefon pak může fungovat jako dálkové ovládání. Aplikaci Android TV, která ovladač obsahuje, jsem si však ani za tři roky, co mám televizi s Android TV, nijak neoblíbil. O to víc se mi líbí fyzický ovladač od Xiaomi, který je sice plastový, ale má matnou úpravu a dost tlačítek na to, co je důležité.

Televize Mi TV P1 patří mezi základní modely, mezi nimi má překvapivě dobrý obraz
Ovladač je sice plastový, ale má matnou úpravu a dost tlačítek na to, co je důležité. 
Foto: Otakar Schön

Xiaomi si Android TV nemůže upravit po svém. Google má poměrně jasnou představu, jak má systém pro televize vypadat a co s ním mohou výrobci dělat, ale Xiaomi si přece jen dovolilo nainstalovat vlastní kousek uživatelského prostředí a přidělilo mu i tlačítko na ovladači. Prostředí od Xiaomi je vlastně aplikace. Jmenuje se PatchWall a v Evropě není podporovaná, i když má v seznamu aplikací na hlavní obrazovce systému výsadní pozici. Uživatel si může postavení aplikací změnit a PatchWall skrýt, ale nový uživatel Android TV bude nejspíše potřebovat nějakou nápovědu.

Televize Mi TV P1 patří mezi základní modely, mezi nimi má překvapivě dobrý obraz
Televize Mi TV P1 patří k základním modelům, mezi nimi má překvapivě dobrý obraz.
Foto: Otakar Schön

V Číně je naopak PatchWall populární a slouží jako inteligentní průvodce obsahem v různých aplikacích a on-line službách, což je věc, o kterou se v západním kontextu snaží vlastně všichni tvůrci softwaru pro chytré televize, včetně samotného Googlu. U nás nabízí PatchWall hlavně přehledný způsob přepínání mezi jednotlivými vstupy. Ty jsou tři, dvakrát HDMI 2.0 a jednou HDMI 2.1 s podporou funkce eArc pro připojení soundbaru nebo moderního AV receiveru. Uživatelé se staršími zvukovými systémy se mohou k televizi připojit přes optický TOSLINK, případně lze v nouzi ke stejnému účelu využít i sluchátkový výstup.

Xiaomi také věří, že uživatelé budou přehrávat videa z USB disků, a tak má televize hned dva USB konektory. Integrovaná aplikace pro přehrávání videa pracuje právě jen s připojenými úložišti (nebo vnitřní pamětí televize, ale to je pouze 16 GB). Bohužel si neporadí se soubory na síťových discích, na to je nutné nainstalovat třeba aplikaci Kodi.

Obraz je král

Xiaomi Mi TV P1 se prodává ve velikosti 55“ za 16 999 korun, což je daleko od podstřelování cen konkurence. Za stejné peníze je možné koupit obrazovku s technologií NanoCell od LG,
dokonce i nejlevnější variantu QLED od Samsungu. Jednoduše to vypadalo na drsnou srážku očekávání s realitou.

Xiaomi však zabojovalo a proti obrazu nelze vlastně moc namítat. Televize sice nemá plošné podsvícení s tisíci zónami jako nejlepší televize na trhu, ale ostudu si obrazem nedělá. Kombinace poměrně vysokého maximálního jasu přes 400 nitů s výborným kontrastem funguje velmi dobře i ve spojení s HDR obsahem. Při večerním sledování filmů je jasně znát rozdíl mezi obsahem se standardní dynamikou jasu a s HDR obsahem. Slušně po přepnutí na filmový režim vypadají také barvy, i když modrá a zelená jsou trochu výraznější než na referenční obrazovce.

Televize Mi TV P1 patří mezi základní modely, mezi nimi má překvapivě dobrý obraz
Televize Mi TV P1 patří k základním modelům, mezi nimi má překvapivě dobrý obraz.
Foto: Otakar Schön

Televize těží i z podpory technologie Dolby Vision, která umí využít dostupný rozsah jasu o něco efektivněji díky tomu, že je definovaný pro každou scénu zvlášť ve srovnání se základním standardem HDR 10. V denním světle to není tak výrazné, jednak maximální jas nedosahuje špičkových hodnot QLED obrazovek od Samsungu nebo nejlepších modelů LG či Hisense, ale hlavně sledování mírně kazí vyšší odrazivost panelu – ve tmavých scénách se v televizi odráží celé okolí.

Televize Mi TV P1 patří mezi základní modely, mezi nimi má překvapivě dobrý obraz
Televize Mi TV P1 patří k základním modelům, mezi nimi má překvapivě dobrý obraz.
Foto: Otakar Schön

Zvuk je dostačující. Xiaomi se chlubí velkým výkonem, ale kvalita je typická pro levnější televize. Basů moc není a při zvýšení hlasitosti nad společensky přijatelnou úroveň je znát nepříjemné zkreslení. Ale to je normální. Xiaomi to vyvažuje možností připojit libovolný soundbar nebo jiný audiosystém.

Pár korun dolů by to chtělo

Televizi od Xiaomi jsem kvůli velikosti testoval v ložnici, v obýváku by mi malá televize neprošla, ale 55“ obrazovka spolehlivě přilákala kritickou devítiletou divačku, která si na nic nestěžovala. To je vlastně rozumné hodnocení – u Xiaomi Mi TV P1 si není moc na co stěžovat. Obraz je solidní, televize hraje dost nahlas a dialogům je rozumět. Navíc má televize výborný kontrast na panel bez nezávisle ovládaného podsvícení.

Výřez snímku obrazovky s kontrastním záběrem ukazuje dobrý kontrast a malé pronikání světla do tmavých oblastí
Výřez snímku obrazovky s kontrastním záběrem ukazuje dobrý kontrast a malé pronikání světla do tmavých oblastí.
Foto: Otakar Schön

Problém je pouze v ceně. Doprava z Číny podražila, součástek je málo, ale konkurence dokáže nabízet za stejné peníze více, třeba přímé podsvícení či 100Hz obnovovací frekvenci, případně dodává televize se srovnatelnými parametry levněji. Pro fanoušky značky je však lepší mít průměrný poměr ceny a výkonu s plnou podporou lokálních technologií a služeb než mít televizi levnější, ale neuzpůsobenou lokálnímu trhu.