Situace kolem blokování na Internetu je v těchto dnech poněkud nepřehledná. Různé technologické společnosti více či méně dobrovolně blokují využívání svých služeb z Ruska, potažmo klienty odtamtud. Rusko zase naopak blokuje přístup ze svých sítí do týchž nebo i jiných služeb. Časem patrně dojde k pokusu o odstřižení Ruska od globálního Internetu, ať už z té, či oné strany.

Postupu technologických firem vůči Rusku se podrobně věnoval Otakar Schön ve svém článku. Rusko bylo odstřiženo od dodávek hardwaru. Čipy mu odmítají vyrábět nebo dodávat Intel, AMD, Samsung i TSMC. Nedělají to tak úplně dobrovolně, musí se řídit americkými sankcemi. Dodávky elektronických služeb sankce (zatím) nezakazují a rozličné firmy se k nim stavějí různě.

Ty menší a méně důležité aktivně, až aktivisticky. Známý je případ českého Jablotronu, který přestal poskytovat cloudové služby ke svému bezpečnostnímu a home automation řešení. Po sociálních sítích koluje zpráva, že své vlastní sankce vyhlásil PornHub a blokuje ruské uživatele, ale ta se nezakládá na pravdě (nicméně Rusko v roce 2016 naopak krátce zablokovalo PornHub s doporučením, aby si lidé našli někoho v reálném světě). Tematicky asi nejblíže je rozhodnutí provozovatelů serveru OnlyFans, kteří zablokovali účty ruským performerům, kteří přes něj prodávají svoje díla (zpravidla erotické, až pornografické fotky a videa).

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se