Ani Apple, ani Microsoft, dokonce ani Samsung. Nikdo nedělá ve světě notebooků tolik netypických věcí jako tchajwanský AsusTeK. Téměř poznávacím znamením je pro Asus koncept druhého displeje. Má různé podoby, od velkého pruhu pod hlavní obrazovkou, nad klávesnicí až po malé překvapení na místě touchpadu.

Zenbook 14X OLED patří k notebookům, které mají druhou obrazovku skromnější, schovanou v touchpadu, ale pozornost naláká hlavně věší displej s OLED technologií a dotykovou vrstvou. Cena je přitom skoro stejná jako u „normálních“ tenkých notebooků.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zvenku jde o klasický notebook od Asusu – kovové tělo, soustředné kruhy s logem značky. Čistý a konzistentní design kancelářských notebooků se dostal dost daleko od prvních generací, které kopírovaly MacBook Air skoro jedna k jedné.

Uvnitř je to pak úplně jiné. Asus se u tohoto modelu rozhodl pro panty, které lze rozevřít do 180°. Displej tak lze položit na stůl a využít dotykovou vrstvu pro psaní nebo kreslení v netradičním úhlu, ale praktičtější je prostá možnost nastavit si displej do libovolného úhlu při práci ve stoje či v sedě, notebook se navíc nenechá tak snadno strhnout na zem, když o displej někdo zavadí. Alespoň 180° panty by měly mít všechny notebooky.

Asus Zenbook 14X OLED je pohledný lehký notebook s netradičním touchpadem
Asus Zenbook 14X OLED je pohledný lehký notebook s netradičním touchpadem.
Foto: Otakar Schön

Rozměry 31,1 × 22,1 × 1,7 cm a hmotnost 1,4 kilogramu jsou v kategorii tenkých laptopů kolem třiceti tisíc korun docela běžné. Běžné už ale není to, že Asus do tenkého těla dostal HDMI konektor i jeden velký konektor USB-A doplněný o dva konektory USB-C, které lze oba použít pro zapojení napájecího kabelu. Přiložený adaptér má výkon 100 W a notebooku se nabíječky od telefonů s výkonem 66W moc nelíbí, v uspaném stavu se z nich ale pomalu dokáže nabíjet.

Asus Zenbook 14X OLED je pohledný lehký notebook s netradičním touchpadem
Asus do tenkého těla dostal HDMI konektor i jeden velký konektor USB-A. 
Foto: Otakar Schön

Vešel se i sluchátkový konektor, což je dobře, trochu nadbytečně pak působí čtečka microSD karet, které se už dnes vytratily i z mobilů. Zvuk patří ke slabším stránkám notebooku navzdory deklarované spolupráci se značkou Harman/Kardon, v těle notebooku je asi málo místa na pořádné reproduktory.

OLED do každé rodiny

Po otevření víka displeje je ale jasné, proč tenhle notebook bude mít fanoušky. OLED panely už v přenosných počítačích nejsou úplné zjevení, ale pořád je příjemné vidět kontrastní obrazovku s výraznými barvami i při plném jasu obrazovky. Zdá se přitom, že moderní OLED panely jsou mnohem odolnější vůči vypalování obrazu než první OLED televize – ona se také obrazovka notebooku v základním nastavení vypíná asi po třiceti sekundách nečinnosti – pro jistotu. Moc to nepomůže, pokud několik hodin denně pracujete v jedné aplikaci, ale degradace panelu se projeví až za několik let a patrná bude nejspíše jen tehdy, když se po ní budete pídit.

Asus Zenbook 14X OLED je pohledný lehký notebook s netradičním touchpadem
 OLED panely už v přenosných počítačích nejsou úplné zjevení.
Foto: Otakar Schön

Testovaný model má hlavní obrazovku s úhlopříčkou 14" s minimalistickými rámečky a netypickým rozlišením 2880 × 1800 bodů, tedy i s poměrem stran 16 : 10. Jako bonus má 90Hz obnovovací frekvenci, která zajistí plynulejší pohyb kurzoru myši nebo posun příspěvků na Twitteru nebo dokumentů ve Wordu.

Hlavně ale obrazovka ohromí při sledování videa s maximálním jasem a zapnutým HDR režimem, který má nejen vyšší maximální jas, ale také parádní podání barev, sRGB režim tak povedený není, což potvrdilo i měření, tentokrát v open source aplikaci HCFR Colorimeter. Průměrná odchylka DeltaE 1,77 a maximální 2,8 bohatě splňuje nároky na produkční stroj pro práci s grafikou.

Asus Zenbook 14X OLED je pohledný lehký notebook s netradičním touchpadem
Asus Zenbook 14X OLED má parádní displej, jen lesklý povrch nebude v létě ideální.
Foto: HCFR Colorimeter

Měření displeje ukázalo klasiku pro OLED panely – dokonalý kontrast a věrné podání barev, ale slibovaný jas 550 nitů z reklam se nekonal. Možná jde o hodnotu platnou pro 4K panel, ale více než 360 nitů jsem z notebooku nedostal.

Druhý displej, pokud chcete

Sekundární displej je zvláštní. I čtyři roky po prvním výskytu působí jako hračka, která nedává moc praktický smysl, ale nutí výrobce tisknout na látkový překryv klávesnice upozornění na přepínání touchpadu.

Asus Zenbook 14X OLED je pohledný lehký notebook s netradičním touchpadem
Asus Zenbook 14X OLED je pohledný lehký notebook s netradičním touchpadem.
Foto: Otakar Schön

Po prvním spuštění počítače se spustí průvodce funkcemi ScreenPadu 2.0. Ten umožňuje spustit aplikace na malé obrazovce pod klávesnicí místo touchpadu, umí aktivovat dotykovou vrstvu touchpadu, může sloužit jako numerická klávesnice, ale popravdě jsem mu ani při několikátém testu nepřišel na chuť a většinu času jsem měl přepnuto na režim obyčejného touchpadu.

Mé hodnocení můžete samozřejmě přičítat konzervativní nátuře, věku nebo sklonu rozptýlit se kde čím, natož videem běžícím na malé obrazovce, která je při psaní přesně mezi dlaněmi. Nevadí, jako klasický touchpad funguje ScreenPad 2.0 příkladně. A jde na něm hrát Solitaire.

Já jsem jednoduše více ocenil to, že když už má OLED panel před sebou skleněnou lesklou vrstvu, lze na obrazovku sahat prstem místo myší. Ne že by bylo hezké mít na displeji otisky prstů, ale někdy je prostě jednodušší natáhnout ruku, zvlášť když místo touchpadu máte pod klávesnicí Spotify nebo něco podobného.

Trochu promarněnou šancí je rozdílný vzhled obou displejů, což je logické. Hlavní je lesklý OLED, touchpad je matný a používá LCD panel. Myslím, že kdyby Asus použil jen svou druhou variantu netradičního touchpadu v podobě prosvícené numerické klávesnice, uživatelům by to moc nevadilo.

Mimochodem klávesnice mezi oběma displeji je naprosto v pořádku. Má podsvícení a píše se na ní příjemně, a co více – v tlačítku vypínače je integrovaná čtečka otisků prstů. Infračervená kamerka pro rozpoznávání obličejů by byla ještě lepší, ale na vypínač člověk stejně musí sahat a Asus během dvou týdnů používání ani jednou nezaváhal.

Asus Zenbook 14X OLED je pohledný lehký notebook s netradičním touchpadem
V tlačítku vypínače je integrovaná čtečka otisků prstů.
Foto: Otakar Schön

Loňský procesor (ne)vadí

Za tohle si Asus může sám. Ještě před pár měsíci by hodnocení testovaného notebooku bylo bez výhrad, ale když už na trhu jsou notebooky s novou generací procesorů Intel, je těžké předstírat, že je Zenbook 14X OLED to nejlepší, co za své peníze můžete koupit. Ale zároveň platí, že za 33 tisíc korun jde o notebook s velmi dobrým poměrem ceny a výbavy díky OLED panelu. V praxi na kancelářskou práci nikdo nepotřebuje víc než Core i5, klidně 11. generace, když mu sekunduje 16 GB RAM a 512 GB prostoru stačí na spoustu dokumentů, fotek a klidně na stovku filmů.

Asus testovaný model osadil procesorem Core i5-1135G7 a pro případ nenáročného hraní či práce s videem doplnil i grafický čip GeForce MX450. V tomto osazení získal počítač 5041 bodů v testu Modern Office v sadě PCMark, což je průměrný výsledek odpovídající výbavě. A stačí to. Dokonce to stačí i na méně náročné hry, i když na ultrabooku je jednodušší připojit ovladač a pustit si hru z cloudu přes Xbox Game Pass nebo přes GeForce Now.

Asus Zenbook 14X OLED vydrží reálně šest hodin kancelářské práce s hudbou na pozadí, a to není zlé, ale také to není žádný zázrak
Asus Zenbook 14X OLED vydrží reálně šest hodin kancelářské práce s hudbou na pozadí a to není zlé, ale také to není žádný zázrak.
Foto: UL PCMark 10

Výdrž by mohla být lepší, ale sedm hodin a dvanáct minut v testu výdrže baterie není nic hrozného, je to skoro celá standardní pracovní doba. Body navíc získává Zenbook za kompaktní napájecí adaptér s USB-C konektorem a výkonem 100W. Nabíjení není extra rychlé, ale není problém mít na cestách nabíječku pořád u sebe, a ještě z ní moci dobíjet mobil.

Windows 10 s aktualizací

To, že Asus poslal na test notebook, který chvilku ležel v krabici, ukázalo první zapnutí – Windows 10 už člověk u notebooku v krabici s plombou nečeká. Windows 11 jsou na trhu už skoro půl roku… Ale aktualizace se nabídne hned při úvodním nastavení počítače, takže není nutné se starší verzí trávit moc času. Ale zákazník má i možnost si Windows 10 ještě nějakou chvíli na počítači nechat.

Co by si člověk v žádném případě na počítači nechávat neměl, je náš starý dobrý známý McAfee. Pokud nechcete předinstalovaný antivir, moc možností není, ale je smutné, že se výrobci počítačů pořád neodhodlali zbavit se těchto vyděračských programů.

Asus Zenbook 14X OLED je pohledný lehký notebook s netradičním touchpadem
Asus Zenbook 14X OLED doporučuje McAfee, autor tohoto textu doporučuje ho okamžitě smazat.
Foto: Otakar Schön

Asus také trochu otravuje s vlastním uživatelským účtem a cloudovým úložištěm, aby z jednorázových zákazníků udělal pravidelně platící zákazníky, ale to už je takový kolorit. Důležité je, že odinstalovat McAfee trvá asi dvě minuty i s restartem počítače a Asus se neurazí, když výhodnou nabídku nevyužijete a zaplatíte si Office 365 od Microsoftu.