Když chcete něco opravdu dobrého, nadstandardního, musíte si za to zaplatit. Papundeklový stolek Lack z Ikey stojí 269 korun, ale za kousek nábytku z masivu zaplatíte klidně deset tisíc. S bezdrátovými technologiemi je to podobné. Můžete mít funkční router za tisícovku, ale ty nejlepší modely přijdou klidně na desetinásobek. Byť to tak nemusí být vždycky.

Občas se objeví skvělá střední třída, která překvapí poměrem ceny a výkonu tak, že na levný papundekl zapomenete. Router s drsným názvem TUF AX3000 V2 takový může být a těžko budete během následujících pěti let potřebovat něco lepšího.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Pod plným názvem TUF Gaming AX3000 V2 se skrývá nejlepší domácí internet, jaký Asus nabízí pod svou cenově dostupnější značkou herních produktů. A jen potvrzuje dlouholetou tradici, v níž jsou herní produkty často ty nejlepší i pro práci. Platí to o myších, klávesnicích, počítačích a v tomto případě i o bezdrátových routerech.

Asus se naštěstí při návrhu nové verze populárního routeru trochu krotil a herní zaměření z designu není moc patrné. Router působí lehce agresivně a futuristicky, ale ne nijak šíleně. Tmavé plastové tělo se inspirovalo u ostře řezaných sportovních vozů s průduchy chladicími motor a pomáhajícími udržet auto na silnici. V případě routeru je to podobné. Netradiční tvar umožňuje lepší chlazení spodní části routeru. A pokud si myslíte, že nic takového není potřeba, zkuste si zespodu sáhnout na svůj router.

Bezdrátový router TUF AX3000 patří ke špičce, ale není předražený
Bezdrátový router TUF AX3000 patří ke špičce, ale není předražený.
Foto: Otakar Schön

Trochu dramatu přidává zlatooranžová barva použitá na logu TUF a na vnitřní části čtveřice antén. Na zadní straně, která nebývá moc vidět, je příjemná nabídka konektorů – pět ethernetových portů a tradiční konektor USB s podporou standardu USB 3.2 pro připojení pevného disku nebo třeba pro napájení jiné elektroniky. Ethernetové porty nejsou úplně obyčejné – ten pro připojení k internetu podporuje rychlosti až 2,5 Gbps a dva z těch pro připojení lokálních zařízení lze sloučit a připojit počítač nebo síťový disk dvojnásobnou rychlostí.

Zvnějšku router vypadá až na inovované, decentnější logo stejně jako první generace, ale uvnitř se nějaké změny skrývají, týkají se výkonu, bezpečnosti a nakonec i designu. Novinka je totiž překvapivě lehčí asi o jedenáct deka.

Asus TUF Gaming AX3000 V2

Technologie: wi-fi 6, (802.11ax, 2.4 GHz, 5 GHz)
Maximální propustnost: 3000 Mbps wi-fi, 2.5 Gbps WAN, 4x1 Gbps ethernet
Cena: od 2999 korun
Kopírování souborů z NAS, ethernet: 790 Mbps
Přenos dat – stejná místnost 5GHz: 729 Mbps
Přenos dat přes celý dům 5GHz: 698 Mbps
Přenos dat přes celý dům 2,4 GHz: 116 Mbps 

Ještě před rokem bych si myslel, že jsem se zbláznil a mám vidiny. Příchod wi-fi 6, od níž málokdo čekal nějaké velké změny ohledně rychlostí, přinesl zásadní změnu, kterou připomínám v každé recenzi routerů s podporou standardu IEEE 802.11ax. Nové routery přenášejí data mnohem rychleji, i když teoretická maxima zůstala na stejné úrovni.

Připojení přes ethernetový kabel a wi-fi 6 je na počítači s odpovídající wi-fi kartou v podstatě stejně rychlé. Rozdíl je tak malý, že si ho všimne málokdo. Proto také ty lepší routery nabízí něco navíc, tedy možnost připojit počítače či jiná síťová zařízení hned dvěma kabely najednou, čímž se přenosová rychlost „pevného“ připojení zdvojnásobní. Router má i 2,5Gbps konektor pro připojení k opravdu rychlému internetu přes optické sítě. To jsou ale bohužel věci, které zatím nemáme jak otestovat.

Bezdrátový router TUF AX3000 patří ke špičce, ale není předražený
Bezdrátový router TUF AX3000 patří ke špičce, ale není předražený.
Foto: Otakar Schön

Podobná rychlost kopírování dat ze síťového disku přes kabel a wi-fi v pásmu 5GHz už není takové překvapení, ale když se přenos moc nezpomalí ani na vzdálenost nějakých 14 metrů přes dvě zdi a železobetonový strop, působí to pořád trochu jako zázrak. U routerů s podporou staršího standardu wi-fi bylo 5GHz pásmo v patrech nad a pod routerem skoro k ničemu, přenosy přes 2,4 GHz byly rychlejší a spolehlivější.

Spolehlivost k routerům od Asusu patří, zatím jsem netestoval žádný, který by měl nějaké problémy se stabilitou, a u novinky to bylo stejné. Zároveň je ale důležité dodat, že zcela bez problémů byly i týdny s levnějšími modely. To svědčí o kvalitě používaných bezdrátových čipů, ale pokud jde o dlouhodobý výkon a spolehlivost, tak Asus má za sebou solidní historii.

Síla funkcí a softwaru

Ovládací software routeru většina lidí nikdy nevidí a to je škoda. V ideálním případě totiž router nabízí víc než jen připojení k internetu pro všechna chytrá zařízení v domácnosti. Dobrý router umožňuje nastavit to, jak se internet chová, jaká zařízení k němu mají přístup, kdo a co se naopak z internetu do domácí sítě nedostane, a ty nejlepší routery vyrobí z obyčejné tiskárny tiskárnu pro všechna zařízení v domácnosti nebo obyčejný USB disk promění v multimediální server a ještě umožní stahovat velké soubory z internetu bez toho, aby kvůli stahování běžel počítač. A ještě užitečnější může být funkce zálohování – router přímo podporuje Apple TimeMachine, zálohovací aplikace pro Windows si pak jen najdou síťový disk.

Bezdrátový router TUF AX3000 patří ke špičce, ale není předražený
TUF AX3000 umí přes USB komunikovat i s 4G modemem jako záložním připojením k internetu.
Foto: Asus

Ještě vzácnější je poslední dobou také nabídka statistik o tom, kdo, co a jak používá internet. Asus je jeden z mála, kdo data o přenesených datech nabízí a umí je třídit podle jednotlivých zařízení i podle aplikací, které používají. Dozvíte se tak, že nejvíce dat přenesla za poslední týden dvojice Xboxů, že YouTube se v rodině používá více než Kuki nebo Disney+ a že největší zásluhu na tom má junior, který na telefonu sleduje na YouTube LetsPlay, zatímco dcera sjíždí holčičí seriály na Disney+. Nic překvapivého, ale pro koláčové grafy a velká čísla mám slabost.

Bezdrátový router TUF AX3000 patří ke špičce, ale není předražený
Bezdrátový router TUF AX3000 patří ke špičce, ale není předražený.
Foto: Asus

Asus dlouho nabízí i správu domácí sítě na dálku, stačí si vytvořit účet přímo u Asusu nebo použít přihlášení přes Google či Facebook. To se hodí, pokud cestujete a doma začne zbytek rodiny zlobit síť nebo vám třeba na dovolené začne bezpečnostní systém hlásit, že kamera ztratila signál… I jen restart na dálku může pomoct. Přístup k routeru je možný přes webový prohlížeč a samozřejmě i prostřednictvím mobilní aplikace pro Android i iOS.

TUF AX3000 V2 má sice v názvu hraní, ale výbavou je to spíše profesionální stroj. Podporuje totiž třeba přihlašování uživatelů k wi-fi nikoliv stejným heslem pro všechny, ale ověřením konkrétními uživatelskými jmény s unikátními hesly.

Asus u herního routeru nabízí samozřejmě i herní funkce, které se týkají řízení provozu v síti, kdy data z herních služeb a videoher mají přednost, stejně tak ale lze nastavit i prioritu pro videokonference, streamování videa a další činnosti. Docela nová je nicméně funkce priority pro mobilní hry, která se aktivuje přímo z mobilní aplikace. Tahle položka v aplikaci zasvítí rudou barvou a přidělí mobilnímu telefonu nebo tabletu maximální prioritu, aby uživatel ve Fortnite nebo Call of Duty Mobile neumíral zbytečně jen proto, že se někdo v domácnosti rozhodne stahovat The Last of Us Part I na PlayStation 5…

Bezdrátový router TUF AX3000 patří ke špičce, ale není předražený
Mobilní aplikace vypadá normálně, dokud nedojde na herní režim.
Foto: Otakar Schön

K routeru od Asusu lze mít snad jen jednu výtku – při úvodním nastavení přes web se neaktivovaly automatické aktualizace softwaru, mobilní aplikace ale na tenhle nedostatek upozornila a nabídla ke stažení nový firmware a zákazník má jistotu, že aktualizace bude dostávat i další léta. Tomu odpovídá i nadstandardní tříletá záruka od výrobce. Ve výsledku se ale jen potvrdilo, co jsem říkal při recenzi routeru Asus ROG Strix za více než pět tisíc korun – je lepší se podívat po levnějších routerech od Asusu, a nový TUF je přesně takový. Je citelně levnější, ale ve výkonu a funkcích nedělá moc kompromisů.