Dobrý den, pohodlně se usaďte a nechte svůj elektrický vůz, ať vás bezpečně odveze, kam potřebujete. Sen o samořiditelných autech se málem naplnil s příchodem Tesly a systému Autopilot. Možnost automobilu udržovat nejen stanovenou rychlost, ale i automaticky zatáčet nebo vyparkovat, vzbudila nadšení a víru ve schopnost technologií plnit dětské sny.
Sedm let od zpřístupnění první verze Autopilota to ale vypadá, že se Tesla předběhla. A narazila.
Nejznámějšího výrobce elektromobilů vyšetřuje americký federální úřad pro bezpečnost silničního provozu kvůli nehodám, které zahrnovaly vozy Tesla a stojící automobily policie, záchranářů nebo vozidla správy dálnic s blikajícími výstražnými světly. Úvodní analýza ukázala, že automatické systémy vozů Tesla zareagovaly na potenciální nebezpečí až sekundu před nárazem a řidiči nereagovali, přestože podle záznamů kamer mohli světla na místě nehody vidět osm sekund před srážkou.
V případě, že by podrobné technické šetření prokázalo, že spoléhání na autopilota brání řidičům včas reagovat na výstražná světla, mohl by úřad nařídit i svolání vozů k odstranění závady. Problém je v tom, že jako nejpravděpodobnější problém se jeví řidič, který s aktivovaným autopilotem nevěnuje řízení potřebnou pozornost. Řešením by tak mohlo být i jen přejmenování funkce z Autopilota na Wingmana, tedy pomocníka, úřady by nicméně mohly vyžadovat také hardwarovou modifikaci, která by omezila možnosti autonomního řízení. Výsledky analýzy ale budou k dispozici nejspíše „do roka a do dne“, takže času na hledání nového názvu má Elon Musk dost.
Autopilot a jeho problémy nejsou zajímavé kvůli fascinaci problémy úspěšných firem, ale kvůli tomu, jak se automatické systémy řízení dopravních prostředků vyvíjejí.
Vývoj samořiditelných aut po odhalení Autopilota propuknul v plné síle a šlo o jedno z nejžhavějších technologických témat – umělá inteligence, která může být skutečně užitečná. Nvidia prezentovala pokroky ve schopnosti umělé inteligence poznávat značky na těch největších akcích, jako je CES, Uber do vývoje samořiditelných vozů investoval obrovské prostředky a soudil se s Googlem kvůli možné krádeži duševního vlastnictví.
Poslední dobou se ale o autonomních autech tolik nemluví, a pokud ano, tak o systémech pro dálkovou nákladní dopravu. Ani taxíky bez řidičů nejsou tak v módě, jak se před pár lety čekalo.
Případ Autopilota od Tesly trochu připomíná Google Glass. Geniální technologii, která přišla příliš brzy a trochu lidi (nebo úřady) vyděsila. A Tesla ani Google nejsou jediní, kdo děsí zákazníky. Rekordmanem v této oblasti je Facebook, který dokonale pohořel s vlastním telefonem a nově se snahou nabídnout do domácností chytré displeje vybavené mikrofony a kamerou.
Krátké zprávy
Facebook Portal narazil na chladné přijetí už před třemi lety, když se poprvé představil. A proti podobným zařízením od Googlu a Amazonu se neprosadil a už se ani neprosadí. Společnost Meta svůj Portal jako spotřebitelský produkt zrušila. Pod označením Meta Portal ho ale chce nabízet firemním zákazníkům jako telekonferenční zařízení.
Kromě toho se tento týden také objevily zprávy, že firma zrušila dlouho připravované chytré hodinky vybavené dvěma kamerkami a opatrnější bude i s připravovanými brýlemi pro rozšířenou realitu, vyvíjenými jako Project Nazare.
Facebook je jednička na trhu virtuální reality díky tomu, že dotuje prodej bezdrátových headsetů Oculus Quest, ale tlak Applu i Googlu vede i Facebook k vývoji brýlí, které budou ukazovat informace na pozadí reálného světa.
Na trh by se měly dostat do dvou let, ale první generaci chtěl Facebook původně prodávat vývojářům, podobně jako Microsoft svoje Hololens. Vypadá to však, že místo toho firma raději bude brýle vybraným vývojářům půjčovat nebo dávat. Tím se chce vyhnout kritice obvyklé u prvních generací zcela nových produktů. S brýlemi pro rozšířenou realitu se už ztrapnil start-up Magic Leap, který ani zdaleka nedokázal naplnit představy, jež v potenciálních zákaznících sám vyvolal.
Jiné produkty snad uspějí. Microsoft například začal testovat novou verzi správce souborů pro Windows, ve které bude možné vedle samostatných oken otevírat v jednom okně několik záložek jako u webových prohlížečů. Když nic jiného, zní to trochu užitečněji než nový systém správy oken aplikací v Mac OS od Applu. Obecně se ale dá říct, že výrobci operačních systémů pomalu nevědí, co ještě vylepšit.
Z naší zahrádky
Na Techu jsme se věnovali novinkám od Applu, který také odložil veřejné představení svých chytrých brýlí, ale ukázal dva nové počítače a spoustu malých změn v operačních systémech. Nejvíce překvapilo rozhodnutí Applu pustit se do zadlužování zákazníků – Apple bude sám provozovat splátkovou službu. Vydělávat se musí.
Velkou pozornost vyvolalo oznámení obsahu, který bude dostupný v České republice ve službě Disney+. Ta startuje už v úterý. Není divu, že Netflix začal snižovat výdaje a obává se dalších nepříznivých hospodářských výsledků. Nejprve HBO Max a nyní Disney ho připraví o část předplatitelů. I proto, že skoro všechno bude mít český dabing.
Jako službu veřejnosti odemykáme text Michala Altaira Valáška, který rozebírá na konkrétním příkladu způsob, jakým internetoví zločinci získávají přístup k cizím uživatelským účtům. Je to poučné a doporučujeme tento text šířit všemi způsoby.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist