Aktuální přehled důležitého dění ve světě technologií můžeme tentokrát začít tím, že se zase trochu více zbavíme hesel a že se něco děje s Českým telekomunikačním úřadem. Dobrou náladu pak nemusí zkazit ani zpráva, že se Čína chce zbavit západních PC.

Největší vliv na uživatele může mít oznámení, podle nějž se Apple, Google i Microsoft dohodly na společném přístupu k přihlašování uživatelů k různým webovým službám a aplikacím s pomocí mobilních zařízení místo hesla.

Zásadní novinkou je samotná možnost použít telefon jako klíč k webovým aplikacím bez nutnosti vyplňovat hesla včetně toho, že heslo nebude třeba ani k založení účtu. Druhou novinkou je to, že přihlašování s pomocí mobilu má fungovat na všech hlavních operačních systémech i webových prohlížečích od Applu, Googlu a Microsoftu. Jen v případě webových prohlížečů to pokrývá více než 80 procent uživatelů webu, uvádí statistika NetMarketShare.

Google a Apple používají biometrický přístup k telefonu a následné odsouhlasení přihlášení k nové službě nebo novému zařízení už léta, ale v případě webových aplikací a služeb je tento způsob přihlašování v menšině. Situace se však začíná zlepšovat a některé firmy umožňují přihlašování s pomocí mobilu už nyní – většinou až v druhé fázi po zadání hesla. Po zavedení nového přístupu by to mělo jít na jedno kliknutí. K zajištění přístupu by pak mělo stačit pouhé odemčení telefonu – otiskem, tváří, pinem či gestem nakresleným na obrazovku.

Standard FIDO (Fast Identity Online) podporují téměř všechny velké technologické firmy, vedle Applu, Googlu a Microsoftu jsou členy FIDO Aliance také Meta, PayPal, Samsung i Visa a Mastercard. Cílem aliance je zbavit se hesel, protože jde o jeden z nejslabších článků počítačové bezpečnosti.

Aby ověřování identity bez hesel fungovalo, bude to chtít také robustní systém obnovení identity v případě, že uživatel ztratí mobilní telefon. Jeden ze způsobů, jak tento problém minimalizovat, je možnost snadného nastavení několika „klíčů“. Už v současnosti lze účty uložené v ověřovací aplikaci přenést do nového zařízení a používat jich souběžně několik, stejně tak lze uložit QR kód obsahující potřebné informace do cloudu nebo třeba do bankovního sejfu.

Nové možnosti by měly být dostupné během následujících 12 měsíců, bližší údaje se možná dozvíme už brzy, protože Apple, Google i Microsoft mají za chvíli své vývojářské konference. Již nyní to ale zní nadějně.

Konec tohoto týdne přinesl překvapení v podobě návštěvy ministra průmyslu a obchodu ve Vysočanech na Českém telekomunikačním úřadě. Krátké setkání ministra Joezfa Síkely s šéfkou úřadu Hanou Továrkovou mělo zajímavou odezvu. Hned po odchodu ministra vydala předsedkyně ČTÚ tiskovou zprávu, ve které si stěžuje na to, že ji ministr zkritizoval a nepustil ji ke slovu.

Ministr pak na tiskovém briefingu oznámil, že ČTÚ neplní své povinnosti a že je třeba s tím urychleně něco dělat. Překvapením pro laiky nebylo jen veřejné probírání neshod ministerstva a úřadu, ale objekt sporu. Nejde o drahá data a špatně řízenou regulaci mobilního trhu. Kapky dostala šéfka ČTÚ za to, že neřeší problémy s příjmem digitálního televizního vysílání.

Odborníci v tom vidí přípravu na odvolání šéfky ČTÚ dosazené vládou Andreje Babiše, o níž zlí jazykové říkají, že jde na ruku operátorům. Její jmenování a odvolání jejího předchůdce Jaromíra Nováka bylo ostatně podle některých právníků v rozporu se zákonem.

Krátké zprávy

O zintenzivnění nové studené války svědčí rozhodnutí čínské vlády omezit využívání západních osobních počítačů ve vládních organizacích a klíčových čínských firmách. Na obnovu počítačového parku mají dotčené organizace dva roky. Nejde přitom jen o výměnu hardwaru, hlavní změnou je odklon od Windows a dalších „cizích“ operačních systémů k čínskému systému Kylin/Neokylin, který vychází z open source projektu FreeBSD a obsahuje linuxový terminál.

Proti Rusku, které přišlo o většinu dodávek západních technologií, má Čína výhodu v tom, že má výrobní kapacity pro výrobu hardwaru včetně procesorů. Čína produkuje šest značek procesorů pro osobní počítače (Feiteng, Godson, Zhaoxin, Shenwei, Haiguang a Kunpeng), navíc může nakupovat i moderní čipy, které se na území vnitrozemské Číny vyrábí. Zatím není zřejmé, jak se nová pravidla dotknou výrobců počítačů, ale nejde o velké překvapení, v Číně se snaží nahradit Windows minimálně od roku 2014. 

Pomalu můžeme doufat, že příští rok budou telefony zase o něco rychlejší a úspornější, a to díky novému formátu úložiště UFS 4.0. Nová technologie slibuje zdvojnásobení rychlosti na 23 gigabitů za sekundu, nový systém je zároveň o 46 procent úspornější a čipy jsou menší. První telefony s novou pamětí by se na trhu měly ukázat už na konci letošního roku a je v podstatě jisté, že tuto technologii nabídne i příští generace Galaxy S. 

Autoři filmu Jan Žižka spojí filmovou premiéru s překvapením – videohrou s pracovním názvem Medieval. Jde o akční adventuru z pohledu třetí osoby, ale o hře se zatím moc neví, jen to, že ji vyvíjí slovenský tým Cypronia. Hra údajně míří i na nové konzole, ale zatím jediná oficiální informace o novém titulu se schovává na konci krátkého videa o filmu, avšak o to větší zájem vzbuzuje. Dobré je si trochu upravit očekávání, Cypronia je nezávislé studio, které za sebou má spíše průměrně hodnocené tituly jako Cube Life nebo Bus Driver Simulator. Třeba ale bude mít alespoň lepší kvalitu zvuku než filmová ukázka.

Z naší zahrádky

Na Techu máme nový projekt Zápisky budoucího solárníka o tom, jak vybrat a nechat si postavit solární elektrárnu. Druhý díl porovnává tři nabídky z patnácti, které dorazily. Jestli jsme vybrali tu nejlepší, to je otázka, ale na papíru to vypadá dobře. 

Malé rozměry a vysoký výkon nejsou nutně v rozporu a neznamená to, že se musíte vrhnout do náručí Applu. Asus ROG Zephyrus G14 je ukázkou toho, co se dá nacpat do malého těla, ale to výrobci nestačí. Rozsvítil proto ještě víko displeje a to jen tak někdo nemá. 

Xiaomi se snaží něco udělat s našimi stížnostmi na vysoké ceny čínských telefonů. Poco F4 GT má nejlepší možný procesor a nabízí ho citelně levněji než konkurence. A i ostatní části telefonu jsou docela povedené – odemčeno.