Levný telefon s opravdu špičkovým výkonem – takový se skoro nedá koupit. Snad až na iPhone SE, který ovšem vysoký výkon vyvažuje zastaralým zbytkem výbavy v čele se strašidelným displejem. Druhou výjimkou teď bude Poco F4 GT od Xiaomi.

Nové Poco patří mezi nejvýkonnější telefony s Androidem, k silnému procesoru přidává i kvalitní AMOLED displej s dokonalým kontrastem. Může se také chlubit povedeným designem. Zaslouží si pochvalu za mechanická tlačítka, návrat notifikačního světýlka a 120W nabíječku v balení. Za 14 999 korun to nezní špatně.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Poco je v podstatě herní značka, za kterou stojí Xiaomi. Poté, co firma zahltila zákazníky telefony pod svým jménem a levnějšími modely Redmi, vyslala do boje další svůj voj. Ten se měl postavit nové vlně „zabijáků vlajkových lodí“, tedy telefonů se špičkovým výkonem, ale s mezerami v méně viditelných částech výbavy.

Největší výkon levněji: Poco F4 GT od Xiaomi na to jde zostra

Po pár letech na trhu Poco také nabobtnalo – má spoustu variant –, ovšem ta nová s označením F4 GT je od pohledu povedená. Navzdory marketingu zaměřenému na fanoušky mobilních videoher vypadá telefon dospěle, elegantně a vůbec ne lacině, alespoň ve dvou ze tří barevných kombinací. Herní ambice má dávat najevo trojúhelníková grafika a RGB podsvícení kolem fotoaparátu. V praxi je ale pruh s barevným světlem spíše praktickou náhradou notifikační diody pro uživatele, kteří telefon dávají na stůl displejem dolů. Pro odvážnější zákazníky nabízí Xiaomi také verzi se sportovní žlutou.

Tlačítka na dva způsoby

Nejzajímavějším prvkem telefonu nejsou světýlka, ale mechanická tlačítka na pravoboku. Ta slouží primárně k ovládání videoher, zastanou však i roli uklidňující hračky pro neurotiky. S pomocí závlaček je lze do těla telefonu a z něj vysouvat a zasouvat, a to včetně příjemného zvuku, který připomíná mrknutí závěrky analogového fotoaparátu.

Poco F4 GT
Poco F4 GT
Foto: Otakar Schön

Tato tlačítka mají dvě možnosti použití – ve hrách a mimo ně. V rámci operačního systému jim lze přiřadit různé funkce, a to pro podržení a dvojitý stisk zvlášť. Telefon tak získává možnost spustit pohotově (i po slepu) čtyři různé funkce – přepnout telefon do tichého režimu, otevřít fotoaparát, spustit diktafon nebo třeba začít svítit „bleskem“.

Podpora tlačítek ve hrách je zajímavější. Nenašel jsem hru, která by poznala přítomnost tlačítek a uměla je využít. Místo toho lze pro aplikace, které operační systém pozná jako hry, ručně nastavit využití tlačítek. Stačí otevřít herní panel, zvolit možnost nastavení tlačítek a přetáhnout ikonku znázorňující jedno či druhé tlačítko na virtuální tlačítka na obrazovce mobilu. Tak lze využívat tlačítka jako spoušť pro střelbu nebo plyn a brzdu.

Nastavení funkce hardwarových tlačítek Poco F4 GT ve hře Call o Duty
Nastavení funkce hardwarových tlačítek Poco F4 GT ve hře Call o Duty
Foto: Otakar Schön

Uživatel si musí nastavit i barvy a funkce notifikačních světýlek na zádech telefonu, což je škoda. Xiaomi nejspíš počítá, že fanoušci si vše potřebné zjistí sami, ale zkušenost říká, že většina lidí do hlubin nastavení telefonu neleze.

Výkon při hraní i nabíjení

A většině zájemců o výkonný telefon za slušnou cenu takové věci ani možná chybět nebudou. Stačí, že telefon dobře vypadá, a dělá, co slibuje. O výkon se stará Snapdragon 8 Gen 1, který je stále ještě nejvýkonnější platformou pro Android – aspoň do té doby, než Qualcomm vyrobí verzi se znaménkem plus. Spolu se 12GB RAM a 256GB úložištěm se Poco F4 GT může postavit klidně proti Galaxy S22 či Xioami 12 Pro, přičemž dojem ze svižnosti telefonu bude výborný. Nechybí ani žádné moderní funkce, tedy s výjimkou bezdrátového dobíjení. Místo toho vsadilo Poco na 120W nabíječku, díky níž se telefon plně nabije asi za dvacet minut.

Firma tím vyrovnává lehce podprůměrnou výdrž telefonu – kapacita baterie je 4700 mWh a s 5G připojením k mobilní síti nevydrží příliš dlouho, stejně tak při hraní. V běžném provozu by ale telefon měl zvládnout bez problémů celý den používání i s hodinkou hraní, a kdyby to vypadalo na náročnější využití, je tu ono rychlé dobíjení.

Poco F4 GT dělá přijatelné kompromisy i u displeje, který je jednoduše řečeno velmi dobrý. AMOLED s úhlopříčkou 6,7 a krycím sklem Gorilla Glass Victus má sice „jen“ FullHD rozlišení a maximální jas 800 nitů, ale i to jsou dobré parametry. Xiaomi se v případě své levnější značky navíc vyhnulo šetření na špatném místě a kvality displeje si majitelé Poco F4 GT užijí i při sledování videa na Netflixu. Galaxy S22 Ultra má obraz působivější, ovšem bez přímého srovnání by to asi ani nikoho nenapadlo, což je výhoda absolutního kontrastu OLED technologie.

Poco F4 GT
Poco F4 GT
Foto: Otakar Schön

Výchozí nastavení pracuje s lehce zvýrazněnými barvami, přirozený režim pak nabízí jejich realistické podání pro uživatele, kteří si na to potrpí. Trochu limitovaná je obnovovací frekvence obrazovky – umí pracovat v režimu 60 Hz nebo 120 Hz. K dispozici je ale pouze volba mezi těmito dvěma hodnotami, variabilní obnovovací frekvence chybí a s ohledem na výdrž baterie je stejně lepší zůstat u výchozích 60 Hz.

Jako bonus pak telefon slibuje i kvalitní zvuk z integrovaných stereo reproduktorů. Hrají čistě a hlasitě, což se může hodit při hraní i sledování filmů. Kromě bezdrátových sluchátek je možné použít i ta zastaralá s kabelem. Výrobce do balení přidal nejen ochranné pouzdro, ale také miniaturní převodník, který má na jedné straně konektor USB-C, na druhé 3,5mm jack.

Fotoaparáty bez zklamání

Potenciálně největší slabinou u Poco F4 GT je kvalita fotoaparátů, protože někde se ušetřit muselo. Hlavní snímač se tak drží „loňského“ senzoru Sony s rozlišením 64 Mpx, od Sony je také přední kamerka s rozlišením 20 Mpx. Na zádech je pak ještě 8MPx snímač s ultraširokým objektivem a v podstatě zbytečná 2Mpx kamerka pro záběry z bezprostřední blízkosti.

První snímky ukazují typické výsledky v této cenové kategorii – v krásném jarním počasí jsou snímky z hlavního fotoaparátu pěkné, detailní, i ultraširoké záběry vypadají použitelně. V umělém světle a šeru to bude slabší, ale hodně dožene vysoký výkon Snapdragonu a softwarové algoritmy, které má Xiaomi docela zvládnuté.

Snímek z telefonu Poco F4 GT
Snímek z telefonu Poco F4 GT
Foto: Otakar Schön

Softwarově je Poco bližší „západnímu“ pojetí Androidu. Ovšem blízkost s operačním systémem MIUI, který je nám známý z telefonů Xiaomi a Redmi, jasně prozrazuje snaha umístit nově instalované aplikace na hlavní obrazovku a také přítomnost „antiviru“, který kontroluje i aplikace stažené z Google Play. V rámci prvních dojmů ale telefon nevykazuje žádné výrazné problémy a je možné ho snadno zkrotit například přepnutím ovládacího centra do varianty obvyklé u Samsungu a dalších zastánců „čistého“ Androidu.

Problematická bude spíš dlouhodobá softwarová podpora – Xiaomi nepatří k premiantům a u levnějších značek firmy nelze zatím čekat více než základní aktualizace po dobu dvou let, které vyžaduje Google. Třeba pomůže tlak fanoušků.

Nejvíce ale k zájmu zákazníků pomůže cena – pro první dva týdny na trhu je stanovená na 14 999 korun, což je lákavé. Plná cena 16 999 korun už není taková výhra, ale stále to z Poco F4 GT udělá nejlevnější telefon s procesorem Snapdragon 8 Gen 1 .

Největší výkon levněji: Poco F4 GT od Xiaomi na to jde zostra