Příčinou nedělní havárie tří ruských družic, které měly doplnit ruský navigační systém GLONASS prý bylo chybné naprogramování. Družice se zřítily do Tichého oceánu. Oznámila to v pondělí agentura RIA Novosti. Nehoda ruských satelitů podle agentury Reuters nejméně o půl roku oddálí snahu Ruska konkurovat americkému navigačnímu systému. Rusko ale tvrdí, že žádný velký vliv na rozvoj systému nehoda prý mít nebude.

Anonymní zdroj ruského kosmického průmyslu, na který se RIA Novosti odvolává, uvádí, že nejpravděpodobnější příčinou havárie je porucha řídícího systému. Prý to mohla být chyba v naprogramování palubního počítače nosné rakety Proton, nebo vypovězení motoru, anebo prý také banální brakový výrobek. Podle nejmenovaného ruského experta Proton M prý není příliš spolehlivá raketa, z deseti startů prý aspoň jeden v minulosti vždy znamenal havárii.

Ruská armáda vyvinula navigační systém GLONASS již v dobách Sovětského svazu jako reakce na americký systém GPS, jemuž měl konkurovat. Konkurencí měl být do budoucna také pro evropský systém Galileo.

Přísné vyšetření havárie nařídil ruský prezident Dmitrij Medveděv a podle komuniké Kremlu také označení těch, kdo nesou za havárii odpovědnost. Kreml také chce provést audit ohledně nákladů na GLONASS. Ty jsou astronomické.

Letošní cíl splněn nebude

Havárie tří satelitů jsou pro Rusko vážnou ranou, protože bude znamenat zpoždění programu a krok zpět. Pro ruského premiéra Vladimira Putina je rozvoj systému GLONASS strategickou záležitostí k zajištění technologické nezávislosti země. V dubnu Putin oznámil, že Rusko letos vypustí sedm nových družic pro systém GLONASS. Tím měla být družicovým sledováním pokryta celá planeta.

Tento cíl už letos určitě nebude splněn. V současné době GLONASS tvoří 26 družic, z toho 20 je prý plně funkčních, dvě jsou rezervní a čtyři jsou mimo provoz. Nedělní ztráta tří družic představuje podle některých odhadů škodu přesahující 100 milionů eur (asi 2.5 miliardy korun).