Oznámila to japonská vesmírná agentura JAXA, podle níž sonda dopadne na Měsíc zhruba kolem 20:00 SELČ.

Sondu Kaguja, která nese jméno po princezně z japonských pohádek, Japonsko vypustilo v září 2007 a od začátku října téhož roku obíhala Měsíc ve výšce 100 kilometrů nad jeho povrchem.

Během této doby sonda shromažďovala data o složení Měsíce, mapovala jeho povrch a zjišťovala jeho strukturu pod povrchem.

Seiichi Sakamoto, vědecký pracovník japonské vesmírné agentury JAXA říká, že získaná data budou využita pro studium původu a vývoje Měsíce. "Získané informace můžeme využít k tomu, abychom porozuměli rané historii Země, protože Měsíc je jejím nejblžším souputníkem," prohlásil. "Události, které na něm probíhaly, by měly být dost podobné historii Země."

Sakamoto poznamenává, že mapování celého povrchu Měsíce by mohlo být užito pro vytvoření  podobného internetového zdroje, jako je Google Moon. Dále tvrdí, že data sebraná Kaguyou, by mohla vědcům pomoci v úsilí postavit na Měsíci sluneční elektrárnu.

Mise měla skončit po roce, ale JAXA se ji nakonec rozhodla prodloužit a spustit sondu na nízkou měsíční oběžnou dráhu. Nyní je pouhých deset kilometrů nad povrchem Měsíce, který oblétává po elipsovité dráze.

Kaguja dopadne na měsíční povrch pod úhlem menším než jeden stupeň a při dopadu patrně vznikne červený záblesk. I při dopadu uskuteční poslední pozorování, upřesnila JAXA.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist