Zjistili to vědci z Oxfordské univerzity, podle nichž takto spontánní a náročné požívání nástrojů bylo dosud pozorováno pouze u opic a poloopic, jako jsou lemuři.

Při experimentu vědci vložili potravu do díry, odkud si ji vrány musely vylovit speciálním nástrojem. Aby ho získaly, musely ale nejprve použít dva jiné nástroje. Některé z vran to dokázaly na první pokus, aniž by to předtím zkoušely, píší britští vědci ve studii zveřejněné v internetovém vydání odborného magazínu PLoS (Public Library of Science) One.

K pokusu použili vrány novokaledonské (Corvus moneduloides), které jsou známé svou šikovností a učenlivostí. Ve volné přírodě si vyrábějí speciální "napichovátka", kterými se dostávají k hmyzu. Vědci z Nového Zélandu již dříve v laboratorních podmínkách prokázali, že dokážou použít za sebou dva nástroje.

Britští výzkumníci si na svém objevu nejvíce cení toho, že vrány dokázaly cíleně používat nástroje, aby získaly jiné nástroje. To je podle nich známka lidské inteligence.

Pro experiment vzali na různé úkoly celkem sedm vran chovaných v zajetí. Chtěli tak zjistit, zda jednají cíleně nebo jen náhodně. Čtyři ptáci však dokázali úkol s třemi nástroji vyřešit hned několikrát.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru