Při experimentu vědci vložili potravu do díry, odkud si ji vrány musely vylovit speciálním nástrojem. Aby ho získaly, musely ale nejprve použít dva jiné nástroje. Některé z vran to dokázaly na první pokus, aniž by to předtím zkoušely, píší britští vědci ve studii zveřejněné v internetovém vydání odborného magazínu PLoS (Public Library of Science) One.
K pokusu použili vrány novokaledonské (Corvus moneduloides), které jsou známé svou šikovností a učenlivostí. Ve volné přírodě si vyrábějí speciální "napichovátka", kterými se dostávají k hmyzu. Vědci z Nového Zélandu již dříve v laboratorních podmínkách prokázali, že dokážou použít za sebou dva nástroje.
Kvůli teplejšímu počasí létají stěhovaví ptáci dál na sever - čtěte ZDE
V Peru našli zkamenělinu ptáka starou 10 milionů let - čtěte ZDE
Britští výzkumníci si na svém objevu nejvíce cení toho, že vrány dokázaly cíleně používat nástroje, aby získaly jiné nástroje. To je podle nich známka lidské inteligence.
Pro experiment vzali na různé úkoly celkem sedm vran chovaných v zajetí. Chtěli tak zjistit, zda jednají cíleně nebo jen náhodně. Čtyři ptáci však dokázali úkol s třemi nástroji vyřešit hned několikrát.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist