"Výroba s pomocí ohně začala ve chvíli, kdy někdo přišel na to, že kameny se po zahřátí snadněji štípou. Tento objev se předával dál a technika se zdokonalovala," sdělil antropolog a paleontolog z Arizonské státní univerzity Curtis Marean.

Další z autorů studie Kyle Brown z univerzity v jihoafrickém Kapském městě řekl, že se podařilo najít příbytky prvních lidí z doby před 72 tisíci lety, v nichž jsou patrná ohniště, na nichž byl plamen kontrolován, aby zahřál kámen tak, až změnil své vlastnosti. "Dokazuje to, že tito lidé dokázali ovládat oheň s velkou přesností a znalostí," řekl Brown.

Na jihoafrickém archeologickém nalezišti Pinnacle Point se našly v jednom z ohnišť zbytky křemence opracovaného v kontaktu s ohněm.

Archeologové použili technologii dávných předků a došli dle Mareana k "udivujícím výsledkům". "Křemenec zčervenal a lehce se dělil. A podobal se tomu, jaký jsme našli na jednom z nalezišť. Byli jsme z něj schopni vyrobit věrohodné kopie kdysi používaných nástrojů," sdělil.

První lidé si takto prý vyráběli "kvalitní nože a lovecké zbraně". "Ukazuje to, že měli dobré znalosti. Důkaz o takovéto technologické dovednosti prvních lidí na jihoafrickém pobřeží poskytuje dodatečnou podporu pro hypotézu, že z tohoto místa pocházejí předci prvních lidí, kteří se v Africe objevili někdy před 200 až 100 tisíci lety," řekl Marean.

Před 50 až 60 tisíci lety tito moderní lidé opustili horké africké klima a přesunuli se do chladnější Evropy a Asie, kde se střetli s člověkem neandertálským.

O tom, že pravěcí lidé používali oheň při opracování kamene zatím existovaly v Evropě důkazy z nálezů týkajících se období "jen" před 25 tisíci lety.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist