Vědci nechali obě tělesa do Měsíce narazit rychlostí více než 9000 kilometrů za hodinu, tedy více než sedminásobnou rychlostí zvuku, což podle jejich předpokladů mělo zvednout sloupec měsíčního prachu do výšky téměř deseti kilometrů.

V některých částech světa se na nezvyklé vesmírné divadlo dívali amatérští astronomové vybavení teleskopy. Miliony dalších lidí mělz k dispozici živý přenos na internetových stránkách NASA http://www.nasa.gov/ntv, kde se také objevíily první snímky měsíčního mraku.

Americká sonda Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) odstartovala s pomocí nosné rakety na svou sebevražednou misi letos v červnu. V pátek v ranních hodinách se odpojila sonda od posledního stupně rakety vážícího 2,2 tuny.

Do neustále temného kráteru Cabeus na jižním pólu Měsíce nejprve ve 13:31 SELČ narazíil prázdný stupeň rakety a vyslalado vesmíru spršku prachu. Satelit LCROSS odeslal na Zemi záznam dopadu rakety i vymrštěného měsíčního materiálu, v němž pátral po ledu, proletěl mrakem částic a pak, o čtyři minuty později, se i tento satelit spustil k fatálnímu pádu, který vyvolal zhruba třetinovou prachovou smršť.

NASA doufá, že tento pokus potvrdí přítomnost dostatečného množství vody, která by mohla sloužit jako zásoby pro budoucí návštěvy astronautů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist