AMD si regulátorům po pět let stěžovala na chování svého mnohem většího konkurenta na trhu s mikroprocesory. Podle žalob a stížností AMD porušoval Intel pravidla hospodářské soutěže, aby podíl AMD na trhu snížil.
Evropská unie za to v květnu udělila Intelu rekordní pokutu 1,45 miliardy dolarů a jihokorejská komise pro férový obchod za to loni pokutovala Intel nižší částkou 18,6 milionu dolarů. Intel se proti oběma verdiktům odvolal.
Obdobná komise v Japonsku v roce 2005 dospěla k závěru, že Intel v Japonsku porušil pravidla volné tržní soutěže. Intel to přijal, aniž by připustil pochybení. Chování Intelu vyšetřují i americké úřady.
Intel byl obviněn za nekalé obchodní praktiky i v USA - čtěte ZDE
Brusel vyměřil americkému výrobci čipů Intel rekordní pokutu - čtěte ZDE
Intel své obchodní praktiky, včetně slev pro velké klienty, dosud obhajoval jako legitimní a zákazníkům prospěšné, napsala agentura AP. Podle Intelu se tím snižovaly ceny.
Státní zástupce New Yorku Andrew Cuomo byl však jiného názoru. Počátkem měsíce obvinil Intel z trestání odběratelů za spolupráci s jeho rivaly a poslal firmu před soud. Podle Cuoma Intel používal nezákonné hrozby a tajné dohody, aby si udržel na trhu s počítačovými procesory dominantní pozici.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist