Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR a hlavní příčinou trvalé invalidity u dospělých. Každý rok zasáhne zhruba 35 tisíc lidí, nejčastěji starší 65 let. Místo, které lékaři při novém zákroku ošetřují, je zodpovědné za 90 procent vzniku všech mozkových mrtvic.
Podle Petra Kaly, vedoucího lékaře kardiologické kliniky, vyjde zákrok asi na 100 tisíc korun. Vhodný je pro pacienty, kteří mají chronickou fibrilaci síní. "To znamená, že srdíčko nepumpuje krev, jak má," popsal. V takzvaném oušku levé síně se méně vyměňuje krev a může tam vzniknout sraženina. Problém nastává, když se dostane do krevního oběhu.
Při miniinvazivní operaci lékaři ouško uzavřou speciálním uzávěrem. Do srdce ho dostanou přes katetr vpichem v oblasti třísel. Pacient je při operaci při vědomí, na sále stráví asi hodinu a půl, zákrok samotný trvá kolem 15 minut.
Lékaři: Bez změny přístupu k rakovině nebude do 15 let dost peněz na léčbu - čtěte ZDE
Pneumokok: Lékaři nechtějí kupovat vakcíny. Bojí se, že je zaplatí ze svého - čtěte ZDE
Podle Kaly by byl zákrok vhodný pro 70 procent pacientů s fibrilací síní, kvůli finanční náročnosti se však nejspíš bude provádět jen u lidí, kteří nesnesou léčbu medikamenty zacílenou na ředění krve.
Pacientů s fibrilací síní je u lidí nad 65 let šest procent. Počet nemocných každým rokem roste. Riziko cévní mozkové příhody je nejvyšší u těch, kteří mají zároveň například vysoký krevní tlak, cukrovku, sníženou výkonnost srdce i srdeční selhání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist