Přestávka by přitom měla být zhruba třičtvrtěhodinová, aby klidně usnuli. Spánek je klíčový pro regeneraci duševních i fyzických sil. Závisí na něm výkonnost, pohoda i hodnocení kvality života. Je důležitý i pro dobrou paměť a myšlení. Člověk tráví spánkem téměř třetinu života.

Japonská studie zveřejněná v časopise Sleep and Biological Rhythms sledovala 5875 lidí, kteří popisovali činnosti spojené s užíváním internetu a televize před spaním a jejich dopady na spánek. Téměř polovina spojovala problémy se spánkem s užíváním elektronických médií před spaním.

U těch, kteří sledovali internet a televizi déle, byla i větší pravděpodobnost nedostatečného spánku. Jejich spánek byl kratší a méně kvalitní než u lidí, kteří internet a televizi před spánkem nesledovali.

Občas postihne nespavost 95 procent dospělých, poruchy spánku trápí až 40 procent lidí, častěji ženy a seniory. U poloviny ustoupí problém sám, u každého desátého ale jsou problémy dlouhodobé a je nutná pomoc lékaře.

Nejkvalitnější je spánek před půlnocí

Lékaři radí k dobrému spánku dodržet několik zásad - nejlépe se usíná s klidnou myslí, a tak by člověk měl přestat sledovat televizi a internet nejpozději 45 minut před ulehnutím. Neměl by trávit u obrazovky večer příliš mnoho času. Nejkvalitnější je spánek před půlnocí, ideální je tedy ulehnout kolem 22:00. Pro lidi, kterým záleží na kvalitním spánku, by mělo být noční sledování televize a brouzdání po internetu tabu.

Odolat pokušení však může být těžké. Proto lékaři radí stanovit si pravidla a dodržovat je. Pokud je v televizi zajímavý film až pozdě v noci, vyplatí se nahrát si ho a podívat se na něj později během dne.