Americká internetová společnost Google přiznala pochybení při mapování ulic. Auta, ze kterých Google po celém světě pořizuje fotografie pro službu Street View, celá léta nechtěně sbírala také osobní informace zasílané po bezdrátových sítích. Google se tak mohl dostat i k e-mailovým zprávám, které si lidé bezdrátově zasílají, a podle expertů zřejmě i k heslům. Službu Street View provozuje firma i v České republice.

"Úřad na ochranu osobních údajů v německém Hamburku si vyžádal audit dat ze sítí WiFi, která sbírají naše vozy mapující ulice pro službu Street View. Na základě tohoto požadavku jsme sami znovu prohlédli všechny údaje, které jsme sesbírali, a zjistili jsme, že naše předchozí stanovisko nebylo správné," sdělil Google.

Němci už se Googlu jednou dotazovali, jaká data v souvislosti s mapováním ulic přesně sbírá a zda se nedostává i k jiným údajům, než jaká ke zmíněnému účelu potřebuje. "Tehdy jsme uvedli, že i když z našich aut pro Street View snímáme data z veřejných bezdrátových sítí SSID včetně unikátních MAC adres, užitná data nesbíráme. Teď už je ale jasné, že jsme omylem nasnímali také užitná data z otevřených sítí WiFi, tedy z takových, do nichž přístup není chráněný heslem," přiznal Google na svém blogu.

Google snímal údaje i v Česku

Firma se teď snaží spojit s příslušnými regulačními úřady ve všech zemích, kde mapování ulic tímto způsobem prováděla. Vedle Spojených států a Německa je to například Francie, Brazílie, Hongkong nebo Čína. Nyní bude muset s úřady domluvit, jakým vhodným způsobem se dat zbavit. Google tvrdí, že sesbírané údaje nikdy nepoužil.

Pro Google, jehož světoznámý vyhledávač stejného jména zpracovává více než dvě třetiny všech požadavků na vyhledání slov a slovních spojení v prostředí internetu, je to zřejmě dost nepříjemná záležitost. Takové přiznání podle expertů může poškodit pověst firmy jako věrohodného správce osobních údajů. Snímkování ulic pro službu Street View provádí Google od roku 2006 a zatím takto projel více než 30 zemí světa.

Google neupřesnil, jaká data jeho auta shromažďovala, nicméně experti na internetovou bezpečnost podotýkají, že popsaným způsobem se Google mohl dostat k e-mailovým zprávám, heslům i k obsahu stránek, které si lidé přes WiFi prohlížejí.

"Podstata je v tom, že přes otevřené WiFi hotspoty je možné určitě zachytit poměrně dost osobních informací," řekl šéf konzultační společnosti Gibson Research Steve Gibson. Jeho firma se specializuje na oblast internetové bezpečnosti. Většina jednoduchých e-mailových služeb na bázi standardů POP a IMAP totiž nešifruje přihlašovací soubory, poznamenal Gibson.

Mapovou službu Street View, která zobrazuje panoramatické snímky vybraných míst v ČR, Google spustil počátkem loňského října. Firma v Česku následně jednala s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) kvůli zpracování osobních dat. Auta Googlu při pořizování fotografií totiž zaznamenávala obličeje kolemjdoucích, jména na domovních zvoncích nebo poznávací značky automobilů.