Americká společnost Google v Německu dál zápasí s obavami lidí a odporem úředníků, kteří mají výhrady k plánovanému spuštění služby Street View. Službu, která zobrazuje snímky ulic, a umožní tak detailně poznat zadanou adresu, přitom podle zástupců Googlu používají už stovky tisíc Němců, když si plánují dovolenou v zahraničí.

Viceprezident Googlu pro severní a střední Evropu Philipp Schindler v německém tisku uvedl, že firma udělala dost pro to, aby obavy z narušení soukromí rozptýlila. Ochranu soukromí s úřady začala řešit už loni a našla prý řešení.

Schindler řekl, že jen v Německu lidé dostali možnost vyjádřit se ke snímku svého domu ještě dřív, než je služba fakticky spuštěna. Pokud se jim nelíbí, že jejich dům je na snímku zachycen, mohou požádat o výmaz. Na snímcích tedy od samého začátku jejich dům nebude. 

Přestože Google podle Schindlera respektuje právo lidí na zachování soukromí, v celém sporu o ochranu osobních údajů nejde o nic jiného, než o stěnu domu zachyceného na snímku, uvedl.

AP: Němci mají mindrák ještě z nacismu

Služba Street View už je ve světě hojně rozšířena a mimo jiné nabízí také podrobné snímky mnoha pražských ulic. Nabízí panoramatický pohled na ulici, kterou si uživatel internetu zadá do vyhledávače. Google provádí snímkování ulic z automobilu, takže uživatel služby Street View může danou ulici prohlížet stejně, jako kdyby také seděl v autě.

Němci jsou podle agentury AP tradičně posedlí ochranou soukromí. Velký vliv má patrně rozšířené udávání za nacismu a asi také vzpomínky na státní bezpečnost ve východním Německu. Teď si jen našli nový cíl: službu Street View, podotýká AP. 

Německo ale není zdaleka jedinou zemí, kde má Google se službou Street View problémy. Při mapování ulic totiž firemní auta většinou snímala také data z nezabezpečených bezdrátových sítí Wi-Fi, takže okamžitě zpozorněly úřady na ochranu osobních údajů. Google ale tvrdí, že data nasnímal omylem a nikdy je nepoužil. Kvůli sběru těchto informací zahájil správní řízení s Googlem také český Úřad pro ochranu osobních údajů.

Google by chtěl službu Street View v Německu zprovoznit v listopadu. Na seznamu měst, kde bude Street View k dispozici, figuruje Berlín, Mnichov, Frankfurt, Hamburk a Kolín nad Rýnem. Postupně chce firma službu rozšířit do dalších měst.