Společnost Apple poprvé nabídla ve svém obchodě s digitální hudbou skladby legendární skupiny Beatles.

Firmě se tak po dlouhých vyjednáváních s nahrávací společností EMI a zástupci kapely podařilo zaplnit poslední výraznou mezeru v její úspěšné prodejně, která má na trhu s digitální hudbou zhruba devadesátiprocentní podíl.

Uživatele, kteří očekávali nějakou technologickou novinku, ale oznámení Applu spíše zklamalo.

"V roce 1964 skupina, jež všechno změnila, přišla do Ameriky. Nyní je na iTunes," uvedl v úterý Apple na svých internetových stránkách.

V USA jsou kompletní Beatles za 150 dolarů, Češi mají smůlu

Lidé v zemích, kde je obchod iTunes dostupný, si nyní mohou koupit a do svých počítačů či hudebních přehrávačů stáhnout jednotlivá alba skupiny a třeba i její kompletní diskografii. Ve Spojených státech komplet přijde zájemce na 149 dolarů (zhruba 2700 korun).

V Česku není hudba z iTunes dostupná. Někteří uživatelé si proto zakládají účty v jiných zemích, například pomocí dárkových certifikátů.

Beatles i zhruba 40 let po svém rozpadu patří k nejprodávanějším hudebním interpretům. Jen ve Spojených státech dosud prodali téměř 177 milionů alb. O jejich desky je zájem i přes celkový pokles odbytu hudby v posledních letech.

Jak zisky kapely i nahrávací společnosti ovlivní přítomnost v iTunes, ale není jasné. Deník The New York Times připomněl, že většina prodaných alb ve Spojených státech je stále na CD nosičích a že na nich nahrávací firmy i více vydělávají.

iTunes příliš nevydělává a nezmění to ani Beatles

I pro Apple je pak zisk Beatles spíše symbolický. Přes úspěch iTunes prý na svém obchodu s hudbou příliš nevydělává a prodejna mu slouží hlavně k podpoře hudebních přehrávačů iPod a telefonů iPhone.

Zařazení Beatles do nabídky iTunes je ale v každém případě vítězstvím pro šéfa Applu Steva Jobse, který patří k velkým fanouškům skupiny. Donedávna to mimo jiné znemožňovaly spory společnosti s Beatles o ochrannou známku. Beatles totiž firmu s názvem Apple Corp. a logem v podobě jablka založily dávno před vznikem počítačové firmy.

Zklamaní fanoušci

Fanoušky Applu, jenž proslul inovativními výrobky, ale zřejmě novinka spíše zklamala. Apple totiž vzbudil v pondělí na svých internetových stránkách naznačil, že na úterý chystá velké překvapení.

Technologický svět pak zaplavily z dnešního pohledu poměrně divoké spekulace, že by si uživatelé zakoupenou hudbu nemuseli stahovat do svých počítačů, ale měli by ji uloženou na serverech Applu a mohli k ní přistupovat z různých zařízení. Mluvilo se také o tom, že iTunes nabídnou hudbu za předplatné.

Žádná z předpovědí se nakonec nevyplnila, Apple do svého obchodu "jen" zařadil desky Beatles. Opět se ale ukázalo, že firma dokonalo zvládá marketing a dokáže ke svým výrobkům a službám s minimálními náklady přitáhnout pozornost médií.

Apple spustila iTunes Store v roce 2003, a přispěla tím ke změně způsobu prodeje hudby. Lidé si z iTunes, jejichž katalog má přes 12 milionů titulů, stáhli již více než deset miliard nahrávek.