Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili na Zemi zcela novou formu života. Podle amerických médií našli bakterii, jejíž DNA v rozporu se vším, co dosud bylo známé, obsahuje jedovatý arzen. Objev tak dodává váhu myšlence, že život na jiných planetách může mít radikálně odlišné chemické složení. Také se jím otevírá 13. komnata, tj. zná lidstvo skutečně způsob, jakým vznikl život na Zemi. 

Veškerý jiný známý život na Zemi tvoří totiž šest základních součástí - uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. Do této doby nikdy nebyl zjištěn případ, kdy by bylo porušeno toto zlaté pravidlo biochemie. Až nyní u bakterie, jíž vědci objevili v kalifornském jezeře Mono, kdy fosfor nahrazuje právě arzen, který je pro ostatní živočichy smrtelný.

Vědci již znají bakterie, které se dokážou arzenem živit. U bakterie objevené v kalifornském jezeře je ale arzen přímo součástí DNA, což mění dosavadní pohled vědců na život. Změní se například způsob pátrání po něm ve vesmíru. Molekulární biolog Steven Benner pracující pro NASA nový objev označil za "radikální".

Nyní je načase zjistit to, na co jsme se báli jen pomyslet

"Pokud něco na Zemi může udělat něco tak nečekaného, co narušuje jednotu biochemie, musíme se ptát, co ještě život dokáže a my jsme to zatím neviděli," řekla Reuters mladá biochemička Felisa Wolfeová-Simonová, která vedla dvouletý výzkum, jenž k šokujícímu závěru dospěl. "Naše zjištění jsou připomínkou toho, že život by mohl být mnohem pružnější, než se obecně předpokládá, nebo je možné si představit," dodala Felisa Wolfeová-Simonová.

Zjištění amerických vědců, o které se podle amerického časopisu Wired již zajímal i Bílý dům či Kongres, vysvětloval BBC  News také Paul Divines, jeden z výzkumných pracovníků, který se také podílel na práci přinášející hypotézu, že arzen by v raném období života na Zemi mohl nahrazovat fosfor.

"V tuto chvíli nemáme tušení, jestli se život zbláznil, došlo k bizardní nehodě, která se omezuje na Zemi, nebo se jedná o přirozenou součást té části vesmíru, kde jsou podmínky stejné jako na Zemi."

Vědci NASA se kromě vysílání sond do vesmíru při bádání o možných mimozemských formách života změřují právě i na pozemské organismy žijící v extrémních podmínkách - zejména takových, jaké se blíží podmínkám na jiných kosmických tělesech: pod ledovci, hluboko pod povrchem, v horkých pramenech a podobně.

Testuje přitom také zařízení určená pro hledání života ve vesmíru. V současnosti například v Antarktidě pracuje tým IceBite, který tu zkouší nový typ vrtáku pro odebírání vzorků při robotických misích na Marsu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist