Notebook pro pracovní použití není hračka. Na první pohled vypadají notebooky pro firemní a náročné profesionální použití nudně a nezajímavě. Trend strohých pracovních notebooků sice oslabuje ve prospěch barevnější nabídky a podpory multimediální zábavy. Základy se však nemění.
Snaha ušetřit nákupem nejlevnějších notebooků se ve firemním prostředí nevyplácí, proto HN vybraly pět základních oblastí, které jsou při výběru profesionálního notebooku pro náročnou práci klíčové. Kompletní přehled a tipy na tři profesionální notebooky pro různé typy použití najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách v příloze Moje HN Techno.
1, Odolnost a konstrukce
I do firmy je možné koupit levný notebook za deset tisíc korun. Výkon i těch nejlevnějších notebooků totiž pro kancelářskou práci s přehledem stačí - potřeba je jen alespoň 2 GB RAM, a méně dnes v noteboocích nenajdete. Takový notebook ale s největší pravděpodobností při každodenním používání brzy odejde. Levné počítače totiž nejsou stavěné na intenzivní několikahodinové používání a hlavně na časté přenášení a neopatrné zacházení.
2, Záruka a služby
Další zásadní vlastností pracovních notebooků je záruka. To je paradox, protože firmy nejsou chráněny spotřebitelskou dvouletou zárukou. Výrobci notebooků ale v drtivé většině ke svým produktům nabízejí alespoň dvouletou záruku i firemním zákazníkům. Firmy, kterým záleží na efektivitě práce, ale raději volí nadstandardní záruku, která například obchází dlouhé vyřizování záručních oprav. To znamená například záruku opravy či výměny notebooku do druhého pracovního dne přímo u zákazníka.
3, Výdrž baterie
První notebooky před téměř třiceti lety nabízely překvapivou výdrž baterie díky své velikosti i malým displejům. V současnosti se schopnost notebooků pracovat bez připojení do zásuvky celý pracovní den vrací, ale není standardem. Základní modely firemních notebooků zvládnou v průměru tři hodiny práce s aktivním připojením k bezdrátové síti. V nabídce všech výrobců jsou ale také notebooky s dvou či trojnásobnou výdrží.
4, Čitelná obrazovka
Displej je pomalu nejdůležitější součást notebooku.Obvyklé je přitom rozhodování podle velikosti obrazovky a jejího rozlišení. Ve firemním prostředí byly dlouho standardem 15” notebooky, stále více se ale prosazují odlehčené verze s menší úhlopříčkou 13”, které nabízejí stejné množství zobrazených informací, ale jsou lehčí a elegantnější.
5, Klávesnice a touchpad
Pro efektivní práci je potřeba počítač efektivně ovládat. Proto firemní notebooky kladou důraz na zpracování klávesnice a polohovacích zařízení. Klávesnice profesionálních notebooků bohužel nemají žádný standard, takže se liší rozložení funkčních kláves. Rozdíly se týkají například zdvihu kláves nebo speciálních tlačítek pro vypnutí datových služeb.
Testované notebooky:
Dell VOSTRO 3350
Cena: 22 721 Kč
Záruka: 3 roky Pro Support, na místě, do druhého dne
Displej: 13,3” matný, 1366x768
Procesor: Intel Core i5 2,3 GHz
Paměť: 4 GB
Výdrž baterie: 10 hodin
Hmotnost: 2,2 Kg
*Rychlost převodu videa: 2:58 min
HP EliteBook 8460p
Cena: 26 490 Kč
Záruka: 3 roky, práce i díly, v servisu
Displej: 13,3” matný, 1366x768
Procesor: Intel Core i5 2,6 GHz
Paměť: 4 GB
Výdrž baterie: 5 hodin
Hmotnost: 2,5 Kg
Rychlost převodu videa: 2:43 min
Macbook Pro 15,4”
Cena: 43 590 Kč
Záruka: 2 roky standardní
Displej: 15,4”, lesklý, 1440x900
Procesor: Intel Core i7 2 GHz
Paměť: 4 GB
Výdrž baterie: 6 hodin
Hmotnost: 2,6 Kg
Rychlost převodu videa: 2:10 min
*Převod FullHD MP4 videa o délce 2:40 min v programu Handbrake s nastavením výstupu pro iPad.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist