Jakub Vrána patří k nejznámějším českým programátorům. Postaral se o to nečekaný úspěch. V únoru tohoto roku kontaktovali Jakuba Vránu náboráři Facebooku. Zaujala je jeho dřívější práce i vystoupení na konferenci.

Jak celý proces přijímání nového zaměstnance ve Facebooku funguje, popsal Jakub Vrána ve svém blogu. Pohovor měl několik kol a z původní desetiprocentní odhadované šance na úspěch se nakonec vyklubala reálná nabídka zaměstnání a pracovní smlouva.

V úvodní fázi při návštěvě ústředí Faceboooku Jakuba Vránu nepustili samotného ani na toaletu, při zatím poslední návštěvě se už dostal i do společenských prostor s jídelnou a přes prosklenou stěnu uviděl zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.

Nyní nastává další fáze - příprava stěhování a přesun rodiny do Ameriky. Do nové práce Jakub Vrána nastupuje v říjnu. V diskusi se můžete ptát na to, co přesně bude ve Facebooku dělat i na to, co se mu na Facebooku líbí a co mu naopak vadí.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Marek
Ahoj Jakube. Velká gratulace. Tvoje články a práci sleduji a myslím, že si to plně zasloužíš. Zajímalo by mne co přesně po tobě na pohovoru chtěli z oblasti technologií - předpokládám, že se neptali pouze na PHP a MySQL. :-)
Z technologií kupodivu nechtěli vůbec nic, šlo jim čistě o algoritmizaci a v jednom kole pohovoru o architekturu. Algoritmy jsem mohl psát v PHP, ale i v čemkoliv jiném.
Jakub Vrána
Stepan
Dobrý den, nebojíte se, že se za pár měsíců budete stěhovat zpátky kvůli další internetové bublině?
Oni do mě už teď docela dost investovali, takže si mě nejspíš budou chtít alespoň chvíli nechat :-). Prasknutí bubliny se moc nebojím, ale jistá možnost, že si vzájemně nebudeme vyhovovat, tady samozřejmě je - návrat po pár měsících by byl nepříjemný. Ale věřím, že se prosadím a že mě práce bude bavit.
Jakub Vrána
Lenka
Dobrý den, Plánujete vyzkoušet dietu podle Marka Zuckerberga?
Neznám... Ale asi ne, protože nemám sklony k tloustnutí.
Jakub Vrána
darth
Co si myslíš o přístupu děti k Facebooku, jak se pro něj vyjádřil Zuckerberg? Pustil bys na fb svoje děti?
Přístup je zakázaný kvůli americkým zákonům. Povolit přístup a nějak ho regulovat (např. tak, že u dětí se nebudou zobrazovat osobní údaje) se mi zdá jako lepší řešení. Teď už na FB spousta dětí stejně je, protože se to nedá uhlídat, takže uvést pravidla do souladu se skutečností je podle mě lepší varianta.
Jakub Vrána
horac
Máte už představu, co konkrétně budete dělat? Máte třeba vyhlednutou nějakou funkci, která podle vás potřebuje vylepšit?
Svou pozici si do značné míry sám vyberu při úvodním šestitýdenním bootcampu.
Jakub Vrána
Michal
Co si myslíte o tom , že media dělají Facebooku bezplatnou reklamu? Je jasné, že tak poškozují české sociální sítě a náš stát např. o příjmy z reklamy.
Pokud máte na mysli reklamu typu "Podívejte se na naši stránku na FB", tak tím podle mě nikoho nepoškozují. Oni jsou na FB proto, že jim to prostě funguje. Stejně tak by mohli říkat "Podívejte se na Líbko", ale to by jim asi tak dobře nefungovalo.
Jakub Vrána
karel
Ahoj Jakube, jaky je tvuj pohled na etickou stranku socialnich siti? Hodne lidi se domniva, ze FB a podobne zneuzivaji socialnich siti mezi lidmi. diky Karel
Zastávám názor, že co zveřejním na Internetu, je prostě veřejné. Ať už na FB nebo kdekoliv jinde. A jestli to Google nebo FB využijí k tomu, aby mi servírovali reklamy, které by mě mohly zaujmout, tak budu jedině rád. Konspiračním teoriím, že FB je nástrojem CIA, se směji.
Jakub Vrána
ORWEL
Neni vam blby makat pro velkyho bratra ve spamovaci firme? Asi ne co, kazdej potrebuje z necoho zit. Tak hodne uspechu.
K "velkému bratrství" jsem se vyjádřil v minulé odpovědi. Spamy pokud vím FB sám od sebe žádné neposílá, jen umožní lidem kontaktovat své známé.
Jakub Vrána
jablko
Co používáte radši, Facebook nebo Twitter
Na statusy (jejich čtení i psaní) každopádně Twitter. Na ostatní "sociální aktivity" Facebook. Twitter jsem si vybral především proto, že ho v mém okolí využívá většina lidí, takže moje "sociální síť" žije především tam.
Jakub Vrána
janka
Jak jste stěhování oznámil partnerce? Bude tam také pracovat?
Použil jsem "negativní psychologii" :-). Začal jsem oznámením, že mi FB nabídl práci, ale že to asi odmítnu. Pak jsem asi měsíc počkal, až sama došla k tomu, že by to bylo zajímavé a že by byla škoda si to nechat ujít. Konečné rozhodnutí bylo naše společné. Pracovat tam nebude, nemá pracovní vízum.
Jakub Vrána
RZA
Dobrý den, jaká je atmosféra v ústředí Facebooku, korporátní upjatá nebo víc neformální a uvolněná? Kolik tam tak zhruba je zaměstnanců? Díky, ať se daří
Atmosféra je velmi neformální. Např. na pohovor mi vyloženě nedoporučili chodit v obleku, protože bych se cítil nesvůj. Vnitřek FB funguje jako "sociální síť" - je tam velmi živá atmosféra, každý může prosadit své nápady, ale musí o tom přesvědčit ostatní. Přišlo mi, že víc lidí řeší problémy s kolegou třeba u tabule nebo na papíře, než že by datlovali kód, který jim šéf nakázal. FB má asi 2000 zaměstnanců, vývojářů bude podle mě tak polovina.
Jakub Vrána
Tomáš
Dobrý den, gratuluji k ziskání práce u takového giganta. Chci se zeptat, jen pokud se Vám o tom chce mluvit, co na takovou velkou životní změnu říká Vaše rodina. Pro vás všechny to musí být dost náročné. Děkuji za odpověď a přeji ať to všechno v pohodě zvládnete.
Náročné to bude, ale změny se moc nebojíme a dost se i těšíme. Pro mě to bude jednodušší, protože ve FB budu mít hned spoustu kolegů, s kterými se budu moci bavit, žena si bude známé hledat asi trochu pracněji.
Jakub Vrána
honza
Jelikoz jsme oba defakto ve stejne situaci, mohl by jsi trosku rozepsat o tom co bude delat tvoje zena, deti, skolky , skoly jak vyresite vsechny tyhle veci bezneho zivota ?? na otazky okolo FB bude dle me cas az pred vanoci, to se uz poradne rozkoukas.. :) H.
Ahoj Honzo, kam jdeš ty? Žena se bude ze začátku starat především o zařízení domácnosti a o děti. Školku už máme vyhlídnutou, podle dobré školy si do určité míry vybíráme čtvrť, kde bychom chtěli bydlet.
Jakub Vrána
MJ
Dobrý den, co je podle vás největší výhoda Facebooku? Bude tu Facebook za pět let? :)
Na ty výhody se dá koukat z různých pohledů: - FB má obsah zadarmo, vkládají mu ho tam sami uživatelé - na FB je spousta lidí a bylo by velmi pracné je všechny přesvědčit, aby se přesunuli někam jinam - FB na rozdíl třeba od blogů je všestranné médium - FB investuje velké prostředky do toho, aby i v tak ohromném množství uživatelů dokázal fungovat co nejrychleji Z těchto důvodu si myslím, že tady FB za pět let bude a to ještě silnější než teď. (Na rozdíl třeba od Grouponu, kde takovéhle bariéry nevidím.)
Jakub Vrána
Jim
Co jsou podle vás největší slabiny Facebooku jako sociální sítě?
Někteří lidé mohou mít pocit falešného soukromí - že s tím, co si dají na FB, se bude zacházet stejně jako s tím, co někomu řeknu mezi čtyřma očima. To spolu s tím, že si řada lidí neumí soukromí na FB nastavit, může tyto lidi časem od používání FB odradit.
Jakub Vrána
Saladin
Položím anarchistický dotaz :D Jakube, určitě si četl Orwella a máš nějaký názor na totalitu. Jaký je Tvůj názor na Zuckerbergovu myšlenku, že soukromí je v tomto století přežitek? A jak bys reagoval, když bych vyjádřil názor, že facebook je vlastně taková uživatelsky přítulná stb? A poslední otázka, jak bys reagoval, kdybys zjistil, že světové tajné služby (nebo třeba ilumináti nebo kdokoliv jiný s nedobrými úmysly) pokoušejí zneužít nebo dokonce už zneužívají fb k manipulaci nebo ovládání lidí?
Soukromí mám mít tehdy, když o sobě informace dobrovolně nezveřejňuji. To FB dodržuje (na rozdíl třeba od bezpečnostních kamer placených z našich daní). Já jsem ale poměrně otevřený člověk, takže mě ani ty kamery nijak zvlášť nevadí - pokud to pomůže chytit vraha nebo zloděje, tak mi je jedno, že stokrát častěji natočí i mě. Zmanipulovat nebo ovládnout lidi takhle snadno podle mě nejde. Pokud si policie vyžádá informace od FB k tomu, aby vyřešila zločin, tak s tím nemám problém.
Jakub Vrána
Petr
Jak si představujete Facebook třeba za 5 let. Jaké bude mít nové funkce, jak se bude vyvíjet počet uživatelů (podaří se expandovat třeba do Číny nebo Indie, kde vládnou jiné sociální sítě, nebo naopak dost lidí Facebook opustí?).
FB podle mě usiluje o to, aby se na něj přesunul pokud možno celý Internet. Na FB jsou teď např. Poznámky (něco jako blogy), ale já je třeba nepoužívám, protože pro mé potřeby je prostě šikovnější blogovat jinde. Stejně tak média si vydávají svoje články jinde, i když to už na FB trochu prorůstá. A když si zavěštím, tak Indii FB podle mě uloví, Čínu ne.
Jakub Vrána
Libor
Nemohu si pomoct, ale stále mi přijde Facebook víc jako zabiják času, kdy je možné dělat daleko více užietčnějších věcí. Nezatracuji ho sice zcela, má řadu zajímavých funkcí i jako fenomén, který zachvátil stamiliony lidí, ho nelze pomíjet, ale přesto... Nebo mě nějak přesvědčíte o opaku?
Já třeba na FB trávím poměrně málo času (třeba jen 10 minut denně), ale tento čas využívám maximálně efektivně - bez FB bych tím strávil času mnohem víc. Zabiják času je podle mě hlavně čtení statusů, ale to je každého věc, jak si je vyfiltruje a jak dlouho chce každý den "prokrastinovat".
Jakub Vrána
Miloslav
Ahoj Jakube, velmi ti zavidim, ale aj obdivujem... je to velka vyzva zivota, drzim prsty. Co by si chcel zmenit/zlepsit na fb? Aku pracovnu poziciu budes zastavat?
Pozici si do značné míry sám vyberu. Ať už budu dělat na čemkoliv, tak bych chtěl, aby to mělo dobrou použitelnost (ve smyslu intuitivního uživatelského rozhraní), protože s tím se řada částí FB podle mě potýká.
Jakub Vrána
Martin
Krásný den, velká gratulace k takové pozici! Pracoval byste raději pro google, nebo pro facebook? Z toho , co jste naspal tyo vyapdá, že atmosféra je tam více, či méně podobná... Díky a ať se daří...
Dřív jsem o práci v Google taky snil, ale teď vede jednoznačně FB. Za prvé kvůli programovacímu jazyku (velká část FB jede na PHP, velká část Google na Pythonu) a za druhé ve FB budu myslím řešit problémy, který mi připadají zajímavější.
Jakub Vrána
Michal K.
Příjemné ráno, setkal jste se již s Markem Zuckerbergem osobně? Pokud ano, je opravdu takový, jako je popisován ve filmu Social network (pantofle za každých okolností a neustále ponořen do své práce:)) ? Díky za odpověď
Zahlídl jsem ho asi na 2 s přes sklo při nějaké poradě - z tohoto pohledu vypadal docela normálně jako všichni ostatní. Jestli měl pantofle, jsem si nevšiml. "Welcome to Facebook" po vypití panáků mi ještě neřekl :-).
Jakub Vrána
xxx
Asi neodpovite, ale stejně: přišla po zveřejnění informace o nabídce nějaká kontranabidka?
Ano, přišla. Můj životopis je veřejný a FB tam ještě není (protože nastupuji až v říjnu), takže mi nějaká personálka občas zavolá. Ale když jim řeknu, že nastupuji do FB, tak už se mě nesnaží dál přesvědčovat...
Jakub Vrána
Honza
Ahoj Jakube, docela by mě zajímalo na jaké platformě vlastně Facebook běží. Neumím si moc dobře představit použití relačního DB modelu pro miliony lidí, jejich přátel, akcí, fotografií a označování lidí atd atd... Myslíš že ostatní sociální sítě podobný model používají a že třeba RDBMS není pro takovéto aplikace vůbec vhodný?
FB je jeden z největších uživatelů MySQL na světě a jejich MySQL platforma je podle mě velmi chytře navržena. Řadu dat ale ukládají i do jiných úložišť (třeba do bezschémových databází), hodně používají třeba HBase.
Jakub Vrána
AgentJojo
je podla teba realne vytvorit firmu ako je facebook v nasich koncinach. myslis ze sa da s nasou mentalitou vytvorit kolektiv s takym neformalnym, kreativnym, proste produktivnym prostredim ako je v tychto firmach v USA? skus sa na to pozriet trocha z nadhladu a povedz ci moze vedla seba robit 2000 cechov alebo slovakov v jednej firme, debatovat spolu o rieseniach, navzajom si davat inspiraciu a sucasne si nezavidiet, nenapadat sa a pod. dik za odpoved
Jedna věc je, jestli tady je vůbec dost vhodných lidí, aby dokázali pozice tak velké firmy zaplnit. Přeci jen vybírat mezi 15M čechoslováků a 1G anglicky mluvících je velký rozdíl. Z mé osobní zkušenosti závist a napadání podle mě tak velký problém není a věřím tomu, že v naší generaci už to hodně ustupuje. Největší problém ale vidím možná v tom, že se snažíme všechno řešit pokud možno správně. Kdejaký český expert na internetové obchody vám řekne, co je všechno špatně na Amazonu, jenže ono to prostě funguje. Jednoduchá a přímočará řešení se tu příliš nenosí, všechno je potřeba nejprve dokonale navrhnout. Jenže ona kolikrát ta jednoduchá řešení fungují prostě lépe. Američani to podle mě tak neřeší a možná to je důvod, proč můžou být úspěšnější.
Jakub Vrána
Radek Pokorný
Co pro Facebook znamená uživatel aneb co Facebook získává s novým uživatelem. Ne Facebook jako služba, ale Facebook jako firma.
Firma získá uživatele, na kterého může cílit reklamu, který si třeba zahraje nějakou hru (ve které časem třeba začne platit, z čehož má FB taky procenta) a který přitáhne další uživatele. Díky za všechny otázky, bylo to pro mě zajímavé.
Jakub Vrána