Nokia překvapila podobně jako Microsoft, který chystá Office pro konkurenční platformy. Finská firma se rozhodla nabídnout své mapy a s nimi spojené aplikace uživatelům konkurenčních platforem v podobě on-line služby HERE. Webovou verzi je možné vyzkoušet už nyní.

Pod novou značkou se skrývá nová strategie. Nokia se podobně jako Microsoft nechce omezit na vlastní (a nejistý) podíl na trhu a bude hledat zdroje příjmů tam, kde jsou masy uživatelů. Šéf firmy Stephen Elop slíbil zejména rozšíření stávajících map o 3D rozměr. S tím má pomoci akvizice americké společnosti Earthmine.

Earthmine nabízí na první pohled stejnou technologii jako Google Streetview. Kromě sbírání fotografií v okolí speciálně vybavených vozů ale Earthmine shromažďuje i 3D data o stromech, sloupech a dalších objektech v okolí silnic. Nokia chce proces akvizice ukončit ještě letos, integrace do produktů Nokie však logicky potrvá déle.

Nové služby HERE budou vycházet z technologie HTML5 s podporou offline funkce, to znamená, že i hlasová navigace má být dostupná bez aktivního připojení k internetu. První verze nové služby má být dostupná během několika týdnů pro iOS a připravuje se i verze pro Android.

Nokia chce během jara 2013 nabídnout služby HERE nejen koncový uživatelům, ale i vývojářům, proto nabídne vývojářské nástroje, které umožní použití map od Nokie v aplikacích jako je Foursquare. Nokia se tak vymezuje vůči Googlu, který při dosažení určitého počtu požadavků přístup aplikací ke svým mapovým službám zpoplatňuje.

Součástí představených novinek bylo také oznámení spolupráce s Mozillla Foundation, která připravuje vlastní mobilní operační systém ve spolupráci s Telefonicou.

Krátké vyzkoušené betaverze služby HERE ukazuje, že má Nokia na čem pracovat hlavně v oblasti získávání podkladů - letecké snímky Česka jsou v nízkém rozlišení. Aktuálně je služba navíc přetížená, takže se informace nahrávají jen pomalu.