Jednočlenná výprava HN a IHNED.cz na International CES 2013 je už na místě v Las Vegas, kde v neděli odpoledne začal oficiální program pro novináře. Časový posun -9 hodin znamená, že většina materiálů z každého dne bude na Techu kolem deváté hodiny ráno.

V průběhu celého dne ale v tomto článku budou přibývat rychlé postřehy přímo z tiskových konferencí nebo zážitky ze stánků jednotlivých firem. Stále přitom platí nabídka, že si můžete sami vybrat, o čem chcete číst. Návrhy na návštěvu konkrétních firem můžete přidávat do diskuse v tomto článku.

Letošní ročník CESu začíná rozpačitě. Microsoft po mnoha letech nebude veletrh otevírat přednáškou na závěr novinářského dne, nebude mít ani svůj vlastní stánek. Místo Steva Ballmera otevře veletrh ředitel Qualcommu Paul Jacobs. I to, že akci zahájí šéf výrobce mobilních procesorů, ukazuje, jak se celý trh výpočetní a spotřební elektroniky mění.

První dva novinářské dny ukázaly, že mezi hlavní trendy letošního roku budou patřit přerostlé telefony a chytré technologie pro zdravější životní styl. A Steve Ballmer se nakonec na CESu objevil - byl hostem Qualcommu v průběhu úvodní přednášky v předvečer veletrhu.

Za sebou už máme tři dny veletrhu, pátek je poslední a otevírací doba je o dvě hodiny kratší. Zásoba zatím nepublikovaných videí a dojmů vystačí na následující týdny. V průběhu pátku se ještě můžete těšit na setkání s lidmi z nadace One Laptop per Child a na další novinky z veletrhu.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
20:23
Novinky s elektronkami od Samsungu

První zpravodajský text z Las Vegas přinesl představení nových produktů pro domácí kino od Samsungu. Použití elektronkového předzesilovače vyvolalo mezi čtenáři IHNEDu vášnivou diskusi, úspěch dockovací stanice s podobným konceptem ale ukazuje, že zákazníci na slib hřejivého zvuku a světlo zahřátých elektronek slyší.

20:28
Obrázky z Las Vegas

Pohled na Strip po příletu

Pohled na Strip - nejslavnější část hlavního bulváru, v jehož blízkosti jsou ty největší hotely a kasina

Hotel Excalibur

Hotel Excalibur je na týden domovem 80 novinářů z celého světa, které do Las Vegas na CES pozval pořadatel veletrhu, organizace Consumer Electronics Association. Excalibur je blízko hotelo Mandalay Bay, kde bude press day, ale 6 km od samotného výstaviště.

badge pickup na letišti

Stánek, kde se vyzvedávají visačky pro účastníky veletrhu, byl v noci ze soboty na neděli ještě prázdný - každý účastník ale bude muset u podobného stánku strávit čas.

 

20:47
Ještě odolnější Gorilla Glass

Corning na veletrhu CES slibuje novou generaci odolného skla Gorilla Glass. Novinka s trojkou v názvu má být až o polovinu odolnější než stávající krycí skla na displejích mobilních telefonů a tabletů. Kromě vyšší odolnosti vůči škrábanců má sklo také lépe odolávat tříštivým nárazům.

Doposud se prodala už miliarda zařízení se skly Gorilla Glass. Na stánek Corningu na odolné sklo se samoozřejmě chytám podívat, ideálně s kladivem.

20:55
Zdraví na CESu

Už večer na CES:Unveiled se podíváme na Fitbit, který sleduje pohyb uživatele podobně jako telefony s aplikací typu Endomondo, na jeho konkurenci v podobě produktu Smart Activity tracking od francouzského Withingsu (známý díky osobní váze napojené na sociální sítě). 

Společnost HappiLabs zase poslala e-mail, ve kterém slibuje představení vidličky, která bude své majitele učit jíst ve správný čas a správným tempem. Aplikace pro mobil nesmí chybět :)

A teď je čas ještě na rychlý oběd v nezdravém McDonalds nebo o něco zdravějším mexickém fastfoodu La Salsa, oficiální program CESu začne už za dvě hodiny.

22:08
Google není jediný, kdo má robotické auto

Cesta do Mandalay Bay ukázala další překvapení - nahlédnutí do jednoho z tanečních sálů, kde zítra budou tiskové konference, ukázalo robotický vůz bez řidiče. Není to vůz od Googlu, zítra se s ním bude chlubit Lexus. Z ochranky jsem si neudělal kamarády, ale mám alespoň rozmazaný snímek.

22:34
Pressroom v Mandalay Bay

Na CESu bude 5000 novinářů, pořadatelé pro nás připravli někoolik místností s připojením k internetu a palivem v podobě kávy. V Mandalay bay není překapávaný Starbucks, ale "freshly brewed organic coffee". Slabé, alle trocha kfeinu v něm je.

Press Room na veletrhu CES 2013 v hotelu Mandalay Bay

23:14
Rok pomalého nástupu UltraHD

První snímky prezentace o stavu trhu s elektronikou ukazují, že další rok nebude lehký, hlavní ekonom a šéf výzkumu trhu CEA Shaun DuBravac začal připomínkou toho, že inovace přicházejí, i když už více než sto let lidé tvrdí, že není co vynalézat.

Další poznámky se týkají nástupu UltraHD televizorů - bude to trvat. První HDTV se prodala v roce 1998, vrchol prodejů přišel po roce 2005

23:28
Chytré příslušenství k tefonům a tabletům

"Užitek z výpočetního výkonu mobilních zařízení a všudypřítomný senzorů přináší aplikace a zpracování velkého množství dat užitečným způsobem," říká Shaun DuBravac.

Součástí nových elektronických výrobků tak jsou aplikace pro zpracování a prezentaci dat, ať už jde o senzory, které upozorní na nutnost zalít květiny nebo o fitness senzory, které pomáhají udržet optimální tepovou frekvenci a na základě historických dat pomohou plánovat efektivnější trénink.

23:31
Data jako měna

No vida, opravdové překvapení pro nás z Evropy - americká pojišťovna Progressive nabízí levnější pojistku, pokud jí dáte svá GPS data. Výhody za sdílení dat nabízejí podle Shauna DuBravaca i další firmy a tentto trend je na vzestupu.

23:35
Lidé jako digitální všežravci

"Jsme digitální všežravci ochotní konzumovat obsah na různých typech zařízení. Za primární zařízení se stále považuje televizor, ale pomalu se to začíná měnit, jak uživatelé preferují obrazovky mobilních zařízení, ze kterých se tak stávají „hlavní“ obrazovky," říká Shauun DuBravac.

Vzhledem k tomu, že možná třetina novinářů v sále nemá PC, ale jen iPad, něco na tom bude.

00:07
Elektronický průmysl měl špatný rok 2012

Po třech letech přibližně 10% meziročního růstu obratu firmy v oblasti spotřební elektroniky zaznamenaly meziroční pokles o 1 procento. V roce 2013 analytici CEA a GfK očekávají jednoprocentní růst tažený zeměmi v rychle s rozvíjejících zemích. Pro vyspělý západ to není dobrá zpráva.

00:32
Smartphony a tablety ničí trh se vším ostatním

V polovině roku 2013 očekává CEA penetraci tabletů v amerických domácnostech na 44 procentech, smartphone má být ve stejném období v 55 procentech domácností. Smartphone přitom byl v době zahájení prodeje prvního iPadu už ve více než třetině amerických domácností.

Smartphony a tablety budou v příštím roce hlavními tahouny trhu na úkor ostatních zařízení. Mírný nárůst obratu očekává GfK také u notebooků.

00:36
Galaxy Note ujídá tabletům

Zahájení prodeje Galaxy Note II údajně zpomalilo prodeje tabletů v Koreji a část uživatelů volí přerostlý telefon místo tabletu i v dalších zemích včetně Česka. I to je důvod, proč se na CESu představí i další zařízení s úhlopříčkou mezi 5 a 6".

00:44
Nová generace konzolí? Tablety

Zajímavé číslo padlo o tabletech a herních konzolích. Téměř třetina lidí, kteří si kupovali před Vánoci tablet, to dělala s tím, že primárně chce na tabeltu hrát hry.

03:20
CES Unveiled odhalil v předstihu Lenovo Helix

Prezentace novinek ještě před novinářským dnem plným tiskových konferencí odhalil kromě drobností a podivností také nový koncept počítače od Lenova. Lenovo Helix je konečně "detachable" v nabídce Lenova, tedy notebook, který po oddělení displeje od klávesnice funguje jako plnohodnotný tablet.

Lenovo koncept upravilo a vymyslelo univerzálnější řešení - displej lze do klávesnice zasunout oběma stranami, takže kromě notebooku funguje i jako tablet s druhou baterií v základně s klávesnicí. Popravdě, je to potřeba, tablet s FullHD rozlišením a procesorem Core i7 spotřebuje energii ve svém vlastním akumulátoru už za 4 hodiny, komplet pak vydrží na jedno nabití pracovat údajně až 10 hodin.

09:04
nVidia představila Tegru 4 a herní konzoli Shield, výkon demonstrovala na nové hře z Brna

Rozáhlejší popis novinek nVidie je už online na IHNEDu, na videu mám zachycené i srovnání rychlosti Nexu 10 s Tegrou 4, hotelová síť je ale tak pomalá, že nahrávání, pokud se povede, zabere nejspíše několik hodin. 

16:37
Lenovo se po józe pustilo do rozebírání DNA: Thinkpad Helix překvapuje flexibilitou

Inženýři Lenova přišli s dalším konceptem dotykového počítače. Jejich počítač s odnímatelným displejem může proti konkurenci čerpat energii z hlavního akumulátoru i v režimu tabletu, uvnitř je i místo pro dotykové pero. Přečíst si více podrobností a podívat se na video můžete v samostatném článku.

16:39
Testujeme Fitbug

Senzory zaměřené na fitness jsou očividný hit letošního CESu. Na akci CES Unveiled jsem se stal účstníkem veletržního maratonu, sutěže o to, který novinář toho více nachodí. V kapse tak mám zařízení Fitbug, které připomíná vzhledem spíše levné tamagoči, ale které zatím spolehlivě počítá mé kroky. Sám jsem zvědav.

17:24
Tisková konference - OLED a laserová projekční televize

LG na tiskové konferenci ukázalo nový typ projekční televize s laserovým projektorem a obrazovkou s úhlopříčkou 2,5 metru. Proti tradiční rear-projection tehcnologii jde o projektor uumístěný před "obrazovku". Laserová tehcnologie pak umožňuje dosáhnout vellké úhlopříčky na minimální vzdálenost.

Rozlišení však zůstává na FullHD hranici, takže televizi bude nutné sledovat z větší vzdálenosti. LG začne novinku prodávat už v lednu v domovské Koreji.

4K televizi LG a OLED televizi jme viděli už dříve na veletrhu IFA, Brňáky potěší, že i LG na své prezentaci ukázalo hru Dead Trigger od brněnských Madfinger Games.

17:32
LG telefony - opakování známého

Další část tiskové konference, po úsporných pračkách, zatím rekapituluje mobilní nabídku LG - 5" tableto-telefon Intuition a Optimus G - předobraz Nexu 4, o kterém se také mluví - hrdinou dne je procesor Snapdragon S4 Pro, který se včera dočkal výkonnější konkurence od nVidie (ale bez integrovaného LTE)

17:36
UltraHD na malé úhlopříčce

LG potvrdilo předběžně dostupné informace, že se nabídka UltraHD televizí rozšíří i na menší úhlopříčky. Kormě obrovské 84" verze LG začne prodávat také 65" a 55" UltraHD televizory s "retina" jemností obratu - to je velký kontrast proti 100" laserové projekční televizi s FullHD rozlišením.

LG rozšíří i nabídku obyčejnějších televizorů s důrazem na připojení k internetu. V nabídce LG bude 7 televizí se službami Google TV.

17:43
LG OLED v sériové výrobě, Češi si počkají

Na pomalém přechodu na UltraHD (podle analytiků CEA budou mít UltraHD televize v roce 2016 podíl na trhu v řádu jednotek procent) nezmění ani nástup OLED technologie, která slibuje tenčí panely a živější barvy. LG začala jako první se sériovou výrobou, ale 55" televizor má samozřejmě "pouze" FulllHD rozlišení, stejně jako OLED televizory konkurence. 

LG už přijímá objednávky v Koreji, cena je v přepočtu asi 200 tisíc korun (UltraHD televizory budou stát přibližně dvojnásobek). K zákazníkům se první televize dostanou v únoru. Do Česka podle české pobočky LG přijdou OLED televizory později.

18:42
Novinky od LG pěkně pohromadě

Zatím bez vlastních obrázků, ale shrnutí tiskové konference LG už má vlastní článek. To zajímavé ale začne zítra, až se otevřou vrata výstaviště a my si vše prohlédneme pěkně na vlastní oči.

19:06
Sharp nepřekvapil

Japonská firma má špičkové technologie v oblasti displejů, ale také obrovské finannčí problémy. Na CESu zatím nic nenaznačuje šanci na zásadní obrat, firma se sposutředila na velkoplošené LD oobrazovky, i tady to bude zajímavější na stánku, kde budou prototypy špičkových obrazovek včetně ultra, UltraHD rozlišení 8k.

19:07
Panasonic stále sází na televize

Televize se promění v obrazovku podobnou tomu, co známe z tabletů – s informacemi z různých zdrojů v podobě miniaplikací na hlavní ploše – každý člen rodiny může mít vlastní nastavení. Televize se zabudovanou kamerou rozpozná uživatele a nastaví obrazovku podle jeho preferencí. Novinkou bude také hlasové ovládání televize.

19:23
Panasonic chce snazší nákupy mixérů

Panasonic uzavírá aliance, kde se dá. V Las Vegas tak dostala prostor i prezentace teleshoppingového kanálu HSN a možnosti nakupování mixérů a šperků přímo z televizoru.

20:41
čas na oběd

Zázáemí na CESu pro novnináře funguje perfektně, včetně krabiček s obědem, ne na každého se ale dostane a ne vždy se vy dostanete na oběd. Loni se mi to povedlo jednou, letos uvidíme. Pro jistotu mám v batohu balíček muesli tyčinek poslední záchrany.

21:20
Fialový toastovač Panasonic

Shrnutí novinek z tiskové konference Panasonicu i s obrázky fialových domácích spotřebičů nebo personalizované domácí obrzaovky televizoru už má svůj článek.

21:53
Živě z Intelu

DOstat se na tiskovou konferenci Intellu byll snadné díky VIP passu. První radost mi už Intel udělal přítomností Mooly Edena, viceprezidenta Intelu pro produkty spojené s PC. Jeho věta o tom, že lidé nejsou krávy, že chtějí obsah také vytvářet, patří k tomu nejlepšímu z loňského CESu.

22:02
Intel bude úplně všude

Mike Bell, viceprezident Intelu, začíná zostra - rok 2013 je rok, kdy Intel plně využije svojí technologickou výhodu při výrobě procesorů a nabídne stejné prostředí na všech typech zařízení.

Na obrazovce je hned 7 telefonů s procesorem intel, které josu již na trhu. V Česku se chystá prodej telefonu ZTE s procesorem Intel. Razr i od Motoroly je rychlejší než iPhone 5 v testu Google Octane. Telefon s Intelem zároveň vydrží o 18 procent více na baterku.

22:05
Nový procesor pro levné telefony

Intel chce být v levných telefonech s procesorem Atom Z2420, je určený pro Čínu, Indii a Latinskou Ameriku. Maximální frekvence procesoru je 1,2 GHz, procesor zvládne přehrávat i nahrávat FullHD video nebo snímatt 5MPx obrázky rychlostí 7 snímků za sekundu.

Telefony budou podporoovat dvě SIM karty, obě mohou být na příjmu zároveň, nechybí ani podpora klasického FM rádia a bezdrátového přenosu obrazu na PC a chytré televize ve formátu WiDi. Mezi prvními výrobci bude Acer.

22:11
Tablety a ultrabooky

Intel už má na trhu 10 hybridních zařízení s Atomem a Windows 8 - na pódiu se ukazuje W510 od Aceru.

Intel hned  vzápětí představil nový Atom "Bay Trail" s 22nm technologií a dvojnásobným výkonem proti stávajícím atomům v tabletech s Windows, bez ztráty výdrže akumulátoru.

 

22:16
Odskok k Huawei

Huawei podle očekávání představil "telefon" s úhlopříčkou 6,1", který je blíže 7" tabletům než většině chytrých telefonů

22:17
Nová generace Core bude mít poloviční spotřebu

Nové procesory pro ultrabook a tablety řady Cire budou mít podle Intelu spotřebu 7W místo 15-17 u současných procesorů řady Core. Nové procesory budou až 5x výkonnější než Tegra 3 a výrazně výkonnější než Tegra 4.

22:24
Všechny Ultrabooky budou dotykové

Intel zavedl novou podmínku pro ultrabooky s procesory Core 4. generace budou povinně mít dotykovou obrazovku. 

Největí skok v efektivitě při práci na akumulátor má zaručit celodenní provoz notebooků.

 

22:28
První prototyp na světě

Intel už používá prototypy v běžném provozu. hybridní ultrabook má baterii v těle i za displejem a funguje po oddělení klávesnice jako tablet. Výdrž celku má být 18 hodin provozu, samotný tablet vydrží fungovat 10 hodin.

22:32
Dotykové počítače pro celou rodinu

Novinkou pro letošní rok budou dotykové all-in-one počítače s baterií schopné práce v horizontální poloze - nové počítače mají umožnit současné používání počítače (pro hry) více uživatelů najednou. Intel zároveň podporuje vývoj výukových programů pro děti.

22:36
Počítače budou mít uši a oči

2013 přinese změnu v používání počítačů díky používání přirozené komunikace a ovládání. Hlasové ovládání bude dostupné letos v 9 jazycích od společnosti Nuance - ta podporuje i češtinu, takže máme šanci.

Nové počítače budou mít kvalitnější senzory, mikrofony i webové kamery. Intel začne na jaře prodávat oovladač podobný Kinectu. Demonstrace na ovládání hry Portal 2 byla působivá.

00:23
První dojmy z obříka Huawei Ascend Mate i s videem

Cestou z tiskové konference Intelu se na mě usmálo štěstí - Huawei ještě neuklidil demo koousky telefono-tabletu Mate. Podrobnosti a video najdete v samostatném článku.

01:18
Přehled novinek od Intelu i s videem

Shrnutí novinek od Intelu před tím, než si o nich promluvím s produkovými manažery a nechám si je detailně ukázat je online. Součástí článku je i krátké video s ukázkou ovládání počítače gesty rukou.

02:02
KPZ pro majitele dotykových zařízení

Intel to s dotykovým ovládáním myslí vážně, ale zachovává si smysl pro humor - novinářřům rozdal ledvinky s Dotykvou kápézetkou. Uvnitř josu dotykoové rukavice, pilník na nehty, lak na nehty, dezinfekce a návod na prstovou jógu (část balíčku asi sponzorovalo Lenovo).

 

02:04
Sony Xperia Z je venku

Sony právě představilo 5" telefon s FullHD roozlišením, jen pár hodn po Huawei. Proti čínskému konkurentovi nabízí možnost natáčet video s technologií HDR (souběžná vícenásobná expozice) a speciální úspporný režim, který prodlužuje výdrž telefonu na jedno nabití. Stejně jako Ascend D2 je i Xperia Z odolná vůči prachu a vodě.

08:12
Časový posun a internet

Skončil druhý a zároveň poslední neveřejný den veletrhu International CES 2013. Za nějakých 11 hodin se otevře výstaviště a CES oficiálně začne.

Kvůli tomu, že v hotelu (ani snad v žádném v Las Vegas během CESu) nefunguje pořádně připojení k internetu, dostaneme na Tech videa z dnešní večerní akce Digital Experience až v úterý večer pražského času, ale je na co se těšit: vykoupal jsem Xperii Z, nechal si podrobně naživo ukázat Ubuntu phone, vyzkoušel HTC Droid DNA i Huawei Ascend D2 (tři 5" FullHD telefony za jeden den, to jde)

Viděli jsme také "revoluci" ve flash pamětech. Kingston ve Vegas ukazuje USB klíčenky s kapacitou 1 TB. A taky jsem na jendom místě viděl asi sedm různých fitness senzorů, solidní in-ear slucháka Jabra u DJ se zlatými rolexkami. K vidění byl také chromebook od Aceru.

08:44
Rychlé hodnocení po dvou neveřejných dnech

největší překvapení CESu? jak strašně mě nebaví koukat na milionté pouzdro na iPhone, externí baterie, malé reprosoustavy a podobné zbytečnosti, o kterých výrobci tvrdí, že jsou unikátní a skvělé. A taky to, jak pozadu je zatím android v tomhle ohled.

Najít něco podobného pro Nexus 7 nebo GS3 je náročné (a je to stejná nuda), ale hlavně - android v podstatě neexistuje pro firmy, které dělají zajímavé věci (jako jsou všechny ty fitness senzory, všechno je to zatím jen pro iOS. Když se zeptáte, tak se dozvíte, že o tom přemýšlejí. Snad jen Fitbit už má interní testovací verzi aplikace pro Android.

A ještě jedna věc - v podstatě na veletrhu není vidět příslušenství pro iPhone 5, iPad mini a iPad s retina displejem, verze s konektorem lightning ještě nejsou hotové...

Ale jinak je na co koukat, ne že ne. A s otevřením výstaviště by to mělo být ještě výrazně lepší

17:59
CES 2013 oficiálně začal. Výstaviště už je otevřené

Dnes už konečně uvidíme, co si firmy na CES připravily ve velkém, ne jen v omezeném prostoru tiskových konferencí a tanečních sálů.

18:35
Poklady od Panasonicu

Panasonic na tiskové konferenci překvapil pouze partnerstvím s teleshoppingovým kanálem, ale dnes si to vynahradil. Firma ve Vegas ukazuje dva fantastické prototypy: 20" tablet s Windows 8 a UltraHD rozlišením a největší UltraHD OLED televizi na světě s úhlopříčkou 56".

21:32
senzory a fitness hýbou CESem

nejsou to úplně Google Glass, ale screeneye x německé firmy o-synce nabízí podobnou funkci - v malém monitoru, který je součástí speciálního kšiltu s eskrývá malý LCD displej prosvětlovaný okolným světlem. Na displeji se ukazují úddaje ze senzorů - tepová frekvence, ryhclost pohybu a další údaje podle toho, jaké senzory uživatel má k dispozici. 

00:41
I ředitel CESu používá fitness pomůcku Fitbug

Máme za sebou rozhovor s ředitelem CESu a pořádající organizace CEA. Rozhovor vyjde ve čtvrtečních HN, zatím prozradím, že ředitel CESu má doma 4 televize, ale nepouští je. A protože je to diplomat, prozradil také, že používá několik chytrých telefonů různých značek a několik tabletů různých výrobců. A bez navigace by byl ztracený.

Další drobnost, kterou Shapiro prozradil, je používání fitness senzoru Fitbug, který používají zaměstnanci CEA na CESu v rámci firmení soutěže o to, kdo během výstavy nachodí nejvíce kroků. Podobnou sooutěž mají i novináři. Já jich mám za 40 hodin čistého času rovných 16000, a to jsem dnes jel na výstaviště autobusem.

A když se bavíme o fitness technologiích, můžete se podívat i na chytré hodinky, které pomáhají dodržovat zdravý životní styl. Jako dárek to může být lepší než dárkové balení kloubní výživy.

01:58
Hračka pro tatínky s iPhonem i Androidem

Tak nakonec se našlo i příslušenství k mobilnímu telefonu, které mě zaujalo. Čínský výrobce hraček ovládaných mobily, ukazuje na CESu auto Spy Ghost, které má i aplikaci pro android a které vypadá.. skvěle. Na nabití vydrží jezdit asi 20 minut, pak je nutné zase 40 minut nabíjet. Kromě samotného ježdění má také kamerku pro špionážní činnost.

02:18
Ještě jedna ptákovinka (nebo spíše kočkovina/psovinka)

Rakouský startup tractive na CESu prezentuje GPS tracker pro domácí zvířata, který se začne prodávat v únoru a bude dostupný i v Česku. Systém obsahuje nejen GPS čip, ale také výbavu pro komunikaci v mobilních sítích. Online služby s možností sledovat pohyb zvířete budou stát asi 5 eur (130 korun), samotné zařízení ještě nemá cenu stanovenou.

07:33
První den rekordního veletrhu skončil

První oficiální den veletrhu CES vyhrál Panasonic, který si nechal dvě povedená překvapení, byť jen ve fázi prototypů, 4k OLED televize s úhlopříčkou 56" a 4K LCD s úhlopříčkou pouhých 20" vzbuzují zvědavost, co bude dál.

Většina výstaviště ale stále zůstává neprozkoumaná, zítra mám domluvenou návštěvu stánku Fraunhoferova institutu, která v Las Vegas prezentuje 3D audio (n konceptu automobilu od Audi), prezentaci tabletů od Intelu a rozhovor o budoucnosti ultrabooků. A aby to nebylo tak jednostranné, čeká mě i rozhovor s evropským viceprezidentem Qualcommu.

Snad z toho něco zajímavého vypadne.

18:19
Den druhý začíná

Obrovvské zácpy ve Vegas jsou jasným důkazem toho, že začal druhý den CESu. Dostat se na výstaviště vyžaduje silné nervy nebo rychlé nohy.

Než přijdou další články na Tech, můžete se ráno podívat do HN, kde najdete dvě strany věnované fitness technologiím na CESu, rozhovor s šéfem veletrhu Gary Shapirem a také přehled pěti nebo šesti nejzajímavějších produktů, na které jsem zatím narazil. Na web připravím velkou fotogalerii s podrobnými popisy, až cellý veletrh skončí. Pořád je tu víc věcí, které jsem neviděl. Kdo by třeba čekal tu včerejší baterku ovládanou telefonem?

21:24
Pro 3D zvuk potřebujete 23 reproduktorů a super auto od Audi

Dnešní rozhovor s lidmi z Fraunhofer institutu byl nečekaně zajímavý a zábavný. Všichni ví, že Fraunhoferovci vyvinuli formát MP3, ale už se málo ví o tom, co následovalo a co se chystá. Jednou z takových věcí je 3D formát zvuku, který jako koncept ukazuje Audi. A nepleťte si surround sound se 3D - pro to potřebujete reproduktory i nad hlavou a efekt je fantastický.

Blíže všední realitě jsou ale jiné technologie, třeba zvukový systém, který usnadní porozumění řeči v televizi, nebo naopak umožní téměř vypnout komentátory sportovních akcí.

 

00:53
Qualcomm s milým překvapením

Rozhovor se senior viceprezidentem Qualcommu pro Evropu Enricem Salvatorim sice nebyl nijak objevný a halvně místo 30 minut trval jen 15, ale o to lepší je to na stánku Qualcommu.

Qualcomm ukazuje mimo jiné koncepty - třba Rolls Royce s elekktromotorem s indukčním napájením nebo aplikaci pro fotostánky s možostí deformace pořízené fotografie, samozřejmě poháněné procesorem Snapdragon. Je to jednodušší než photoshop a výsledky... no vždyť vidíte.

02:20
nVidia Shield na chvíli na vlastní oči a ruce

Co poznáte z pár minut s nejžádanější novnkoou veletrhu International CES 2013? Třeba to, že není optimálně vyvážená nebo že analogové páčky potřebují trochu posunout. A také to, že byte si ji nejraději hned odvezli domů. Více v článku i s krátkým videem a 9 fotografiemi.

08:47
Jak rychlý je profesionální hráč?

Kingston ve Vegas kromě představení rekordní USB klíčenky uspořádal také turnaj v profesionálním hraní Starcraftu. Dva semifinalisté na snímku přiletěli z Koreje, kde je progaming témř národním sportem. 

Na hraní profesionálů je fascinující, jak soustředění a rychlý jsou. Podle situace udělají 200 až 300 akcí za minutu - to zanamená mezi 3 a pěti stisky myši neboo klávesnice za sekundu.

08:51
Veletrh s celebritami

CES nejsou jen technologie, ale i celebrity. Letos byl na CESu znovu Will.I.Am, Bill Clinton se tu ukázal, na akcích různých firem zahráli Maroon 5, Alicia Keys, Imagine Dragoons a další. A také je tu několik rapperů a DJů, kteří své jméno propůjčili sluchátkm. Nejpopulárnější jsou ale sportovci.

Dnes se tu podepisoval údajně legendární hráč amerického fotbalu Todd Christensen z klubu Oakland Riders, který byl na místě i se třemi profesionálními roztleskávačkami Raiderettes.

Osobně mi udělala radost přítomnost jednoho z nejlepších MMA boojovníků v UFC Johna Bigg Rigg Hendrikse na stánku sppolečnosti Ecko. Narazil jsem na něj náhodou na cestě od nvidie k Intelu.

 

 

09:18
První dojmy z telefonu Huawei Ascend D2

Není tak velký jako mate, zato má leppší displej i fotoaparát. Pokud Huawei nasadí agresivní cenu, bude to jednoznačný prodejní hit a velká konkurence pro dosud dominantní Galaxy Note. Více i s videem v samostatném článku.

17:41
Začíná třetí den veletrhu

Dnes už je CES klidnější, spousta lidí vyřídí, co potřebuje v úterý a ve středu. Pro mě je čtvrtek den, který téměř celý můžu konečně chodit po zajímavých stáncích. DOmluvenou shcůzku mám jen jednu - u 3D systems, a ta by měla stát za to.

18:09
Oppo Find5 - našli jsme skrytý poklad na CESu

Na Techu už je hotový článek s představením telefonu Oppo Find5, nového čínského vyzyvatele zavedených značek - i s videem.

20:15
Už jste zkusili ovládat počítač očima?

Tobii Technology na CESu ukazuje systém ovládání počítače očima. Jde o nadstavbu tradiční klávesnice  a myši, která umožňuje přirozený pohyb kurzoru přesně tam, kam se díváte. 

Dnes jsem se také viděl s jediným oficiálním vystavovatelem z Česka (AVG je v Las Vegas také, ale komunikuje jen s partnery, novinářům se ukázalo jen na doprovodné akci Digital Experience). Jablocom ve Vegas začíná velkou americkou expanzi, kromě kanadského partnera už má i zástupce pro latinskou Ameriku.

Na stánku pak firma zaujme prezentací bezpečnostních systémů, i marketingovými předměty - žvýkačky v podobě ovládacího panelu a balení Lipa, která připomínají jednotlivé ovládací moduly je docela originální.

20:37
ZTE Grand S je tenký a může být třeba i růůžový

Video s krátkými prvními dojmy se do systému musí nejprve nahrát, ale zatím mám ochutnávku v podobě fotografie ze stánku ZTE.

21:31
Ovládat počítač očima je snadné, článek už je online

Podívejte se, jak se dá počítač s Windows 8 ovládat očima. V připraveném článku se dozvíte i to, kdy si bude možné Tobii Gaze koupit.

00:28
Smutný stánek Samsungu

Stánek Samsungu na veletrhu CES je v obležení, ale k vidění není téměř nic zajímavého. Místo nových telefonů a tabletů firmu zachraňuje jen koncept ohebného displeje. Na samotném stánku je jedinou větší novinek bezzrcadlovka s WiFi. Podrobnosti a ukázku toho, jak vypadá převod obyčejného videa do UltraHD najdete v samostatném článku.

01:52
Jak prezentovat nudnou marketingovou technologii?

Tuušíte sami, když chcete ukázat něco, co nemá šanci na spontánní úspěch, postavíte k tomu pěknou slečnu. Na CESu to platí často, ale najdou se i výjimky. Casio toto pravido potvrzuje, i když mluvící reklama na ulici asi zaujmout dokáže.

Naoppak Acoustic Research prezentaci přenosného audiosystému zvládl mnohem lépe, navíc i samotná reprosoustava "v kybíku" vypadá a hraje slušně.

 

09:04
Nechcete mít doma zbytečně moc elektroniky?

Asus do jednoho zařízení dostal počítač s Windows, počítač s Androidem, tablet s Windows a tablet s Androidem. Asus Transformer All-in-One je opravdu hodně věcí v jedné. Chybí snad jen televizní tuner, ale ten snadno přidáte. 

09:26
O čem sní oranžoví žraloci z 3D tiskárny?

Video z hotelu nahrát nejde, rychlost připojení je sotva na odeslání čistého textu, ale malý obrázek nějak protlačím. Setkání s 3D tiskárnou pro domácí uživatele bylo příjemné, jen člověka zamrzí, že nevyhrál jackpot v casinu. Cena 1300 dolarů + poštovné a 50 dolarů za náplně potřebné pro tisk je přeci jen ještě mimo dosah běžného spotřebitele.

16:52
Začíná poslední den CESu

Poslední den CESu je uvolněnější než předchozí, většina návštěvníků už odjela domů, na stáncích je více místa a... na mě si udělal čas šéf neziskové organizace One Laptop per Child, bavili jsme se o tabletech a dotykovém ovládání počítačů. Pro děti je dotyk snadná cesta ke vzdělání.

Kromě toho se objevují další a další důkazy posilování čínských firem. Spoustu špičkových novinek má na stánku TCL - 110" UltraHD televizi (podobnou má na stánku další čínský výrobce Hisense) a telefony Alcatel One Touch Idol a Idol Ultra.

23:28
Skvělá pouzdra na telefony? Když budete hodně hledat, najdete

Záplava příslušenství pro iVěci je obrovská, CES je vlastně největší výstavou produktů pro zařízení od Applu na větě. Najít opravdu zajímavé věci je náročné. Mezi výjimky patří Lifeproof a ElementCase. První ukázala nepromokavá pouzdra a záchrannou plovací vestu pro iPhone, druhá má fantastická pouzdra pro iPhone i Galaxy S III z hliníku, uhlíkových vláken a dalších špičkových materiálů.

01:12
CES 2013 právě skončil

Už přibližně v poledne začali někteří vystavovatelé balit své stánky a hodinu před koncem veletrhu už se horečně balilo na všech stáncích kromě největších expozic. Řada vystavovatelů v poslední hodině začala rozdávat levně vyráběné produkty, aby nemuseli platit za jejich přepravu zpět do skladů.

Tak jsem přišel k „review unit“ sluchátek od firmy, se kterou jsem si před veletrhem psal. To hlavní, co se o Wicked Audio EVAC dá říct je, že jsou to nejzelenější sluchátka, jaká jsem kdy měl na hlavě. Bohužel, kvalita zvuku hodně zaostává designem, který se opravdu povedl.

Na CESu zkouším sluchátka na skladbě Jedináček z alba Pár míst... od Anety Langerové ve formátu AAC s datovým tokem 256 kbps, no a Wicked Audio EVAC jsou v téhle skladbě ztracené. Jakmile se ozve violoncello, sluchátka začnou skoro drnčet, přitom hlas Anety Langerové podávají perfektně.

Problémy způsobené uzavřenou konstrukcí potvrzuje i skladba Ni**as in Paris od Jay-Z to také není žádná sláva, basy jsou kelímkové, sluchátka nestíhají. Je to škoda, i fanoušci military věcí si zaslouží trochu lepší zvuk. No vida, minirecenze přímo z tiskového centra CESu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist