Redakční e-mailové schránky zaplavují desítky tiskových zpráv o novinkách v oblasti mobilních technologií, datových sítí a aplikací. Za dva dny, už v neděli 24. února, totiž začne největší událost ve světě telekomunikací – World Mobile Congress.

Dění přímo v Barceloně bude sledovat dvoučlenná výprava HN a IHNED.cz, už nyní ale v hrubých obrysech víme, co nás čeká. Více než padesát procent všech zpráv před kongresem se totiž týká datových sítí 4. generace a „bezkontaktní“ výměny informací NFC.

Vedle technologických firem a výrobců zařízení, kteří ukáží nové modely pro evropský trh, se kongres soustředí na vývoj podnikání telekomunikačních operátorů. Ti budou v Barceloně řešit, jak vydělávat ve světě, který příliš nestojí o SMS a volání.

Nedávné představení telefonu One od HTC a procesoru Tegra 4i je jasnou předzvěstí WMC 2013 a ukazuje na snahu firem nezapadnout v záplavě oznámení. První přijdou už v neděli, kdy má akce pro tisk a analytiky například Sony.

Maraton novinek odstartuje Nokie

Nejvíce zvědavosti vzbuzuje tradiční pondělní tisková konference finské Nokie. Severský výrobce ztrácí podíl na trhu chytrých mobilů, i přes rostoucí prodeje telefonů Lumia. Jednou z příčin je to, že výroba nestačí pokrýt poptávku.

V Barceloně se od Nokie čeká nejen představení nových telefonů, ale zejména tabletu, který by nabídku Lumií doplnil o zařízení s větší obrazovkou. Největší zbraní Nokie však má být tajemný hliníkový telefon s velkým snímačem fotoaparátu a označením EOS.

Stejně jako v posledních dvou letech se bude Nokia věnovat i levným telefonům pro trhy, jako je Čína a Indie, které Nokii zaručily i v roce 2012 pozici druhého největšího výrobce mobilních telefonů na světě.

Samsung v Barceloně nebude mít tradiční tiskovou konferenci, ale plánuje představit nabídku produktů v pondělí kolem jedenácté hodiny. Očekává se odhalení osmipalcového tabletu Galaxy Note s designem podobným telefonům – alespoň podle informací, které Samsungu unikly.

Samsung i další firmy by mohly v Barceloně ukázat hodinky jako doplněk telefonů. Náramkové hodinky komunikující s Androidem už mají například Sony, Motorola či italská firma I’m Watch.

Novinky i pakování z Las Vegas

LG by mělo po oznámení několika novinek pro domácí a americký trh představit nabídku telefonů pro Evropu. Očekává se také informace o konkurenci pro Galaxy Note, kterou má být již oznámený telefon Optimus G Pro. Velký humbuk bude také kolem tabletu Tab-Book, o kterém se ví od ledna.

My už nyní díky tiskové zprávě české pobočky víme, že v Česku bude konečně v prodeji telefon Nexus 4 s cenou mezi 12 a 12,5 tisíci korun. Bohužel Nexus 4 přichází s velkým odstupem po USA, a hlavně stojí o 50 procent více, než kolik za telefon zaplatí zákazníci v Německu přímo Googlu.

Podobně jako na veletrhu International CES se čeká ofenziva čínských firem. Huawei má představit nástupce povedeného štíhlého telefonu Ascend P1 a evropským partnerům a novinářům bude prezentovat i novinky z CESU – supertelefon Ascend D2 a obří telefon Mate s úhlopříčkou 6,1” (15,5 cm).

Čínské TLC (Alcatel) v Barceloně slibuje kompletní nabídku pro evropský trh. Snad se dočkáme i cen dvojice rekordních telefonů One Touch Idol a Idol Ultra a dat jejich uvedení na trh. 

ZTE by v Barceloně mohlo ukázat prototyp prvního telefonu s procesorem Tegra 4, který firma chystá hlavně pro domácí čínský trh už na první polovinu tohoto roku. Jde přitom o úplně první oznámený telefon s novou generací čipů od nVidie.

Moc se zatím neví o nabídce Sony. Japonský výrobce jako první dovezl do Evropy supertelefon s FullHD rozlišením, ale v Barceloně by mohl ukázat nové modely ve střední třídě, spekuluje se také o hybridu mezi telefonem a tabletem. Sony bude hodně aktivní také v oblasti bezkontaktní komunikace – je sponzorem aktivit kolem využití NFC.

Velký stánek bude mít na mobilním kongresu také Intel, který se stále intenzivněji snaží prosadit v telefonech a tabletech proti konkurenčním procesorům architektury ARM . Telefony s procesorem Atom od Intelu se prodávají už několik měsíců a nově jsou dostupné v podobě ZTE Grand X In v nabídce O2.

Nástup nových systémů

Po loňském představení operačního systému Firefox OS, který vyvíjí Mozilla Foundation ve spolupráci s Telefónicou, se očekává možnost vyzkoušet si první telefony s tímto systémem, založeným na HTML5, které bude vyrábět ZTE.

Firefox se ale dočká silné konkurence, v Barceloně se bude prezentovat i mobilní Ubuntu pro mobily a nově také pro tablety, systém TIZEN 2.0 pak bude podle očekávání ukazovat Samsung s Intelem.

Na místě bude také nepochybně BlackBerry s novými telefony a systémem BlackBerry 10, na které jsme hodně zvědaví.

Velcí hráči v oblasti operačních systémů pro mobilní telefony jsou zatím potichu. Google velké akce v Barceloně neplánuje, nový Android představí nejspíše na vlastní akci Google I/O a Microsoft s oznámením Windows Phone Blue také nespěchá.