Redakční e-mailové schránky zaplavují desítky tiskových zpráv o novinkách v oblasti mobilních technologií, datových sítí a aplikací. Za dva dny, už v neděli 24. února, totiž začne největší událost ve světě telekomunikací – World Mobile Congress.

Dění přímo v Barceloně bude sledovat dvoučlenná výprava HN a IHNED.cz, už nyní ale v hrubých obrysech víme, co nás čeká. Více než padesát procent všech zpráv před kongresem se totiž týká datových sítí 4. generace a „bezkontaktní“ výměny informací NFC.

Vedle technologických firem a výrobců zařízení, kteří ukáží nové modely pro evropský trh, se kongres soustředí na vývoj podnikání telekomunikačních operátorů. Ti budou v Barceloně řešit, jak vydělávat ve světě, který příliš nestojí o SMS a volání.

Nedávné představení telefonu One od HTC a procesoru Tegra 4i je jasnou předzvěstí WMC 2013 a ukazuje na snahu firem nezapadnout v záplavě oznámení. První přijdou už v neděli, kdy má akce pro tisk a analytiky například Sony.

Maraton novinek odstartuje Nokie

Nejvíce zvědavosti vzbuzuje tradiční pondělní tisková konference finské Nokie. Severský výrobce ztrácí podíl na trhu chytrých mobilů, i přes rostoucí prodeje telefonů Lumia. Jednou z příčin je to, že výroba nestačí pokrýt poptávku.

V Barceloně se od Nokie čeká nejen představení nových telefonů, ale zejména tabletu, který by nabídku Lumií doplnil o zařízení s větší obrazovkou. Největší zbraní Nokie však má být tajemný hliníkový telefon s velkým snímačem fotoaparátu a označením EOS.

Stejně jako v posledních dvou letech se bude Nokia věnovat i levným telefonům pro trhy, jako je Čína a Indie, které Nokii zaručily i v roce 2012 pozici druhého největšího výrobce mobilních telefonů na světě.

Samsung v Barceloně nebude mít tradiční tiskovou konferenci, ale plánuje představit nabídku produktů v pondělí kolem jedenácté hodiny. Očekává se odhalení osmipalcového tabletu Galaxy Note s designem podobným telefonům – alespoň podle informací, které Samsungu unikly.

Samsung i další firmy by mohly v Barceloně ukázat hodinky jako doplněk telefonů. Náramkové hodinky komunikující s Androidem už mají například Sony, Motorola či italská firma I’m Watch.

Novinky i pakování z Las Vegas

LG by mělo po oznámení několika novinek pro domácí a americký trh představit nabídku telefonů pro Evropu. Očekává se také informace o konkurenci pro Galaxy Note, kterou má být již oznámený telefon Optimus G Pro. Velký humbuk bude také kolem tabletu Tab-Book, o kterém se ví od ledna.

My už nyní díky tiskové zprávě české pobočky víme, že v Česku bude konečně v prodeji telefon Nexus 4 s cenou mezi 12 a 12,5 tisíci korun. Bohužel Nexus 4 přichází s velkým odstupem po USA, a hlavně stojí o 50 procent více, než kolik za telefon zaplatí zákazníci v Německu přímo Googlu.

Podobně jako na veletrhu International CES se čeká ofenziva čínských firem. Huawei má představit nástupce povedeného štíhlého telefonu Ascend P1 a evropským partnerům a novinářům bude prezentovat i novinky z CESU – supertelefon Ascend D2 a obří telefon Mate s úhlopříčkou 6,1” (15,5 cm).

Čínské TLC (Alcatel) v Barceloně slibuje kompletní nabídku pro evropský trh. Snad se dočkáme i cen dvojice rekordních telefonů One Touch Idol a Idol Ultra a dat jejich uvedení na trh. 

ZTE by v Barceloně mohlo ukázat prototyp prvního telefonu s procesorem Tegra 4, který firma chystá hlavně pro domácí čínský trh už na první polovinu tohoto roku. Jde přitom o úplně první oznámený telefon s novou generací čipů od nVidie.

Moc se zatím neví o nabídce Sony. Japonský výrobce jako první dovezl do Evropy supertelefon s FullHD rozlišením, ale v Barceloně by mohl ukázat nové modely ve střední třídě, spekuluje se také o hybridu mezi telefonem a tabletem. Sony bude hodně aktivní také v oblasti bezkontaktní komunikace – je sponzorem aktivit kolem využití NFC.

Velký stánek bude mít na mobilním kongresu také Intel, který se stále intenzivněji snaží prosadit v telefonech a tabletech proti konkurenčním procesorům architektury ARM . Telefony s procesorem Atom od Intelu se prodávají už několik měsíců a nově jsou dostupné v podobě ZTE Grand X In v nabídce O2.

Nástup nových systémů

Po loňském představení operačního systému Firefox OS, který vyvíjí Mozilla Foundation ve spolupráci s Telefónicou, se očekává možnost vyzkoušet si první telefony s tímto systémem, založeným na HTML5, které bude vyrábět ZTE.

Firefox se ale dočká silné konkurence, v Barceloně se bude prezentovat i mobilní Ubuntu pro mobily a nově také pro tablety, systém TIZEN 2.0 pak bude podle očekávání ukazovat Samsung s Intelem.

Na místě bude také nepochybně BlackBerry s novými telefony a systémem BlackBerry 10, na které jsme hodně zvědaví.

Velcí hráči v oblasti operačních systémů pro mobilní telefony jsou zatím potichu. Google velké akce v Barceloně neplánuje, nový Android představí nejspíše na vlastní akci Google I/O a Microsoft s oznámením Windows Phone Blue také nespěchá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist