Biljana Weberová

- Narodila se v Sarajevu, v bývalé Jugoslávii.
- Titul MBA získala na Open University v Londýně.
- V letech 1993 až 2011 pracovala v IBM, končila ve funkci generální ředitelky pobočky ve Slovinsku.
- Od roku 2011 pracuje v Microsoftu.
- Byla generální ředitelkou slovinské pobočky.
- Od 1. července 2013 je generální ředitelkou české pobočky.
- Je vdaná, má patnáctiletou dceru.

Kdybyste měla někoho přesvědčit, aby šel pracovat do Microsoftu, co byste mu řekla?

Že je to firma, která hledá v personálních otázkách rovnováhu. Že kombinuje energii, pozitivní myšlení a nadšení mladých lidí se zkušenostmi a znalostmi těch starších. Když máte za sebou 20 let práce, tak nevidíte jen příležitosti a možnosti, ale také možné překážky a rizika. A naopak. Tahle rovnováha je jedním z důvodů, proč je Microsoft tak úspěšnou a skvělou firmou. A to i v těchto poměrně těžkých časech.

Jsem rád, že to zmiňujete. Microsoft nemá nejlepší období. Ohlášené výsledky před dvěma týdny zklamaly investory, akcie rekordně poklesly...

... ano, o 12 procent.

Vnímáte to ve firmě jako problém?

Samozřejmě z toho nemáme radost. Microsoft se vydal na cestu změny. A my jsme teprve na začátku té cesty. V posledním roce jsme představili Windows 8, nyní Windows 8.1, které zcela změnily filozofii operačního systému. A chce to čas, aby naši zákazníci tuto změnu pochopili a osvojili si ji. Ne všechno je špatně. Máme velký úspěch s Office 365, což je cloudová služba, která představuje byznys v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Skype zaznamenal růst o 41 procent, xBox Live o 21 procent, skvěle si vedl i Office 365 Home Premium. Když jsem před dvěma a půl lety přišla do Microsoftu, byla velká debata, zda se nám podaří dostat se s Windows Phone mezi top tři chytré telefony na světě. Tehdy jsme byli číslo pět, nebo šest. A povedlo se to! Finanční výsledky nebyly tak špatné. Co se týče obratu, bylo poslední čtvrtletí nejúspěšnějším v historii.

V 90. letech byl Microsoft silnou firmou, skutečným vládcem technologického průmyslu. Ale od té doby jako by dobíhal trendy i konkurenci.

S tím nesouhlasím. Ano, mění se trh, a je pravda i to, že jsme vyspěli. Microsoftu je 40 let. Dospělost přináší odpovědnost. V mnohém jsme dnes silnější a lepší. Možná nám chybějí některé z vlastností z doby, kdy jsme byli start-up. Ale když se podíváte na posledních 10 let, tak jsme ztrojnásobili obrat, máme dobrý obchodní model, dobrý růst a dobrou vizi. Umíme naslouchat zpětné vazbě, ať už přichází od zákazníků, partnerů, nebo zevnitř firmy. Víte, my jsme společností s velmi plochou organizací. Není to tak, že by v sídle seděla skupina manažerů a analytiků, kteří určují směr, aniž vědí, co se děje. V Microsoftu neustále probíhá diskuse. Jsem ve firmě pouze dva a půl roku, a přesto jsem za tu dobu měla osm osobních schůzek se Stevem Ballmerem.

Když jste zmínila Steva Ballmera, tak na něho se upírá také část kritiky. A samozřejmě je neustále srovnáván s Billem Gatesem.

S Billem Gatesem jsem se nikdy nesetkala, takže já je srovnávat nemohu. Ale mohu říci, že Ballmer je osobností, která kombinuje velké charisma manažera a osobní vřelost. Když s ním mluvíte, tak nepochybujete o tom, že vám opravdu naslouchá. Když na firemní akci přijde na pódium, tak lidé spontánně vstanou a patnáct minut tleskají.

 


 

obalka ekonom 312013- Jak v Microsoftu funguje povyšování?

- Jak se Biljana Weberová ocitla právě v Praze?

- A přijete do Prahy v dohledné době výkonný ředitel Microsoftu Steve Ballmer?

Celý rozhovor s novou šéfkou českého Microsoftu najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 1. srpna. Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se