Skupina německých hackerů tvrdí, že se jí v neděli podařilo prolomit zabezpečení snímače otisku prstů u mobilních telefonů iPhone. Stalo se tak dva dny poté, co Apple začal prodávat modely s novou technologií, která má podle jeho slov lépe ochránit přístroje před zločinci a slídily, kteří se budou chtít do přístrojů dostat. Pokud je zpráva pravdivá, bude to pro Apple velmi nepříjemné, protože právě snímačem otisků chtěl výrazně odlišit svůj přístroj od konkurence.
Dva významní odborníci na bezpečnost iPhonů řekli agentuře Reuters, že německé skupině známé jako Chaos Computing Club, tedy CCC, se podle všeho podařilo zabezpečení prolomit. Zástupci Applu se ke zprávě nevyjádřili.
CCC patří mezi největší a nejrespektovanější skupinu hackerů na světě. Firma na svých internetových stránkách zveřejnila video, které ukazuje, jak se někdo snaží dostat do iPhonu 5S pomocí falešného otisku prstu. Skupina jej získala tak, že si otisk vyfotografovala a vytiskla na tenkou folii. Ke svému článku rovněž přidala návod, jak získat otisk prstu.
"Otisk prstu by se neměl používat pro zabezpečení čehokoliv. Necháváte ho všude a je velmi jednoduché si vyrobit falešný otisk prstu," uvedl v článku hacker, který si říká Starbug. Podle CCC podobný postup lze použít k prolomení většiny snímačů otisků prstů na trhu.
Dotykový senzor na novém modelu iPhonu 5S slouží k odemknutí přístroje a nakupování v internetovém obchodě iTunes. Uživateli stačí jednoduše přiložit svůj prst na hlavní tlačítko telefonu. Recenzenti se minulý týden rozplývali nad jeho spolehlivostí a nad tím, jak se snadno používá.
Bezpečnostní odborníci, kteří minulý týden nabídli odměnu tomu, kdo jako první prolomí zabezpečení snímače prstů iPhonu, uvedli, že zkoumají informace zveřejněné na internetových stránkách CCC, ale chtějí více podrobností. Odměna za prolomení kódu činí více než 13 tisíc dolarů (téměř 248 tisíc korun) v hotovosti, napsala agentura Reuters.
Poznámka redakce: Video ukazuje ošálení čtečky falešným otiskem, nejde o prolomení bezpečnosti samotného iPhone, chybí například srovnání, které by ukázalo, jak si stejný falešný otisk poradí s jinými typy čteček otisků prstů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist