Mobilní veletrh v Barceloně by se mohl klidně přejmenovat na Androidfest. Zelený robot v logu operačního systému od Googlu byl k vidění v každé výstavní hale, téměř na každém stánku a také ve většině kapes návštěvníků.
V Barceloně přednášel Sundar Pichai, viceprezident Googlu pro vývoj Androidu a Chrome OS. Věnoval se vlastnímu platebnímu systému, který nahradí Android Wallet a na kterém firma spolupracuje i s americkými mobilními operátory. Zřetelná byla snaha prosadit Android jako skutečný pracovní nástroj začleněný do firemních sítí.
Microsoft představil nové Lumie s kvalitním foťákem a Officem 365 v ceně - čtěte ZDE
Galaxy S6: Telefon plný nových technologií, který nezapře inspiraci iPhonem - čtěte ZDE
Konkurenční systémy byly v pozadí. Významnější plochu zabíral ještě stánek Microsoftu, který si drží na výstavišti stejné místo, jaké několik let předtím patřilo Nokii, přestože tržní podíl Microsoftu se proti Nokii výrazně zmenšil. Proti minulým letům to také vypadalo, že o alternativní systémy není takový zájem.
Šance jiných systémů na úspěch je spíše menší než dříve kvůli tomu, jak velcí hráči rozšiřují své služby a nabídku aplikací. Nejslabším momentem menších hráčů je absence distribuční sítě a partnerů, kteří by telefony s jiným systémem dostali k zákazníkům. Ani to navíc nemusí stačit. BlackBerry takovou infrastrukturu mělo, Microsoft ji má k dispozici také, ale ani velké výdaje na marketing a dobrý poměr ceny a výkonu u levnějších modelů nepřinesl zvýšení tržního podílu, naopak.
Firefox OS
Jolla Sailfish
Blackberry
Ubuntu
Firefox na telefonu Fx0
Firefox OS do véček
Firefox spíše než na nové produkty láká na výbornou kávu, kterou na místě připravoval i úspěšný český barista Jiří Sládek. Jinak Mozilla Foundation místo reálných novinek mluvila o lepší budoucnosti.
K vidění byly hlavně málo zajímavé levné telefony, na kterých je systém založený čistě na HTML poměrně pomalý a neohrabaný. Dojem mírně zlepšil telefon Fx0, který si nechává vyrobit japonský operátor KDDI. Telefon má HD obrazovku, ale zaujme hlavně průhledným krytem, díky kterému je vidět základní deska telefonu a další součástky.
Nízký výkon telefonů a obecně jejich slabá výbava vychází z limitů samotného systému. Situaci mají zlepšit chystané aktualizace, které zlepší podporu vícejádrových procesorů, zlepší optimalizaci systému a přinesou podporu bezkontaktních plateb.
I přes jednoznačný pokles zájmu o vyzyvatele Androidu ohlásila Mozilla Foundation jako tvůrce systému dva úspěchy. Operátor Orange nabídne telefony s Firefox OS v řadě afrických zemí, kde má nový systém šanci se prosadit na zatím nerozděleném trhu. Ještě zajímavější je plán nabídnout ve vyspělých zemích telefony s konstrukcí označovanou jako véčko, v angličtině flip phone.
Véčka s Firefoxem mají nabídnout kompaktní alternativu nebo doplněk ke stále větším smartphonům. Tyto telefony by se měly v sítích operátorů KDDI, LG U+, Telefónica a Verizon Wireless objevit v průběhu příštího roku a měly by nabídnout podporou sítí 4G nebo GPS navigaci.
Mozilla Foundation vyhrála CES: Firefox bude v televizích Panasonic - čtěte ZDE
Firefox OS přijde v září do Česka. T-Mobile telefon s Firefoxem už dnes nabízí v Polsku - čtěte ZDE
Testovali jsme vyzyvatele levných androidů, ZTE Open s Firefoxem zatím nemá čím zaujmout - čtěte ZDE
Sailfish 2.0 s lepší podporou Androidu
Finská Jolla, kterou tvoří hlavně bývalí zaměstnanci Nokie, ukazovala na veletrhu v Barceloně novou verzi operačního systému Sailfish, která sází na ovládání gesty bez tlačítek a nově také na bezpečnost. Mezi lákavé aspekty systému Sailfish patří kompatibilita s aplikacemi pro Android. Ta je v nové verzi systému vylepšená, šikovnější je také práce s notifikacemi. Po technické stránce přináší Sailfish 2.0 navíc ještě podporu procesorů Intel Atom.
Jolla se snaží nalákat také partnery, kteří by firmě mohli přinést peníze. Firma proto nabízí možnost licencování systému pro jiná zařízení a ve verzi Sailsih 2.0 dává celou jednu obrazovku k dispozici pro takzvané partnerské aplikace, které budou mít v systému výsadní místo. Ovládání systému pracuje s dotykovými gesty na všech stranách telefonu nebo tabletu. To je na první pohled méně přehledné než chování iOS či Androidu, ale systém funguje plynuleji než třeba Firefox OS.
Další možnost k expanzi vidí Jolla v oblasti bezpečnosti. Firmám a vládním agenturám chce nabídnout projekt Sailfish Secure, na němž pracuje se společností SSH Communications Security. Jolla přitom sází na nedůvěru státních orgánů vůči americkým systémům, u kterých existuje riziko odposlouchávání ze strany NSA.
Jolla na startu: takhle mohly fungovat mobily od Nokie, kdyby... - čtěte ZDE
Odešli z Nokie a chystají se předvést svůj první smartphone - čtěte ZDE
BlackBerry s úspěchem na Androidu
Mezi malými, téměř neviditelnými firmami s vlastním operačním systémem bylo BlackBerry. To však na tiskové konferenci představilo hned dva nové telefony. Oficiálně se představil telefon Leap, který nabízí spíše podprůměrné parametry – 5" HD displej, starší procesor Snapdragon S4 Plus a 2 GB operační paměti se 16 GB prostoru na systém a data.
Telefon má i fotoaparát s rozlišením 8 MPx, ale největší devizou telefonu je pro fanoušky BlackBerry samozřejmě operační systém BB 10.3.5 zaměřený na manažerské využití s šikovným Hubem, který kombinuje komunikaci z různých zdrojů. Slabší výbavě odpovídá cena, kterou firma stanovila na 275 dolarů (Asi 8 000 korun s DPH). Za stejné peníze lze získat mnohem lépe vybavené telefony s Androidem, ale BlackBerry potřebuje vydělávat.
Zájem o software od BlackBerry totiž je. Komunikační software od BlackBerry, který nabízí šifrovanou výměnu informací, si na Google Play stáhlo už více než 100 milionů uživatelů.
Blackberry v Barceloně ukázalo také koncept budoucího telefonu, který má displej zahnutý po obou stranách podobně jako Galaxy S6, ale k tomu přidává vysunovací klávesnici. Tento koncept zatím nemá jméno ani cenu, ale tradiční uživatele BlackBerry nepochybně zaujme.
Reuters: Samsung chce koupit BlackBerry za 7,5 miliardy dolarů - čtěte ZDE
HNTech News: Čtvercový pas od Blackberry a neveselé zprávy z herní fronty - čtěte ZDE
HNTech News: Čtvercový pas od Blackberry a neveselé zprávy z herní fronty - čtěte ZDE
Ubuntu na telefonu Meizu MX4
Ubuntu již několik let pracuje na mobilní verzi Linuxu. Nejprve se představila verze pro tablety, kterou jsme si mohli v Barceloně vyzkoušet loni, nyní se Ubuntu ukazovalo na dvou telefonech, z nichž zajímavější je velmi dobře vybavený Meizu MX4, který je dostupný i v Česku.
Meizu MX4 má displej s netradiční úhlopříčkou 5,36" i s netradičním rozlišením 1920 × 1152 bodů, výkonný procesor MediaTek a 2 GB RAM, nadstandardní je fotoaparát s rozlišením 20 MPx. Verze s Ubuntu si zachovává kapacitní tlačítka z verze pro Android, ale Ubuntu je nevyužívá.
Telefonní verze systému prozatím přišla o jednu z nejvýznamnějších funkcí tabletové verze – o možnost proměnit se po připojení k dockovací stanici v plnohodnotný desktopový operační systém. Pro Ubuntu je představení už druhého telefonu, na kterém bude systém fungovat, dobrou zprávou, ale velké rozšíření se bez marketingové podpory a kvalitní distribuční sítě nedá čekat.
Alibaba chce prosadit svůj YunOS, investuje do výrobce chytrých mobilů - čtěte ZDE
Meizu MX3: Čínská zbraň v nabídce O2 boduje displejem a cenou, jen jde do špatné války - čtěte ZDE
Firefox na telefonu Fx0
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist