Operátor O2 v pátek představil O2 Smart Box. Jde o kombinovaný modem pro xDLS sítě vyvinutý ve vlastních laboratořích. O2 chce zákazníky získat na relativně nízkou cenu i možnost prostřednictvím jedné aplikace ovládat nejen nastavení modemu a domácí Wi-Fi, ale také prvků chytré domácnosti.

O2 Smart Box nemá pro O2 fungovat jako jednorázová záležitost, ale jako zdroj dlouhodobých příjmů. S uvedením Smart Boxu na trh prvního srpna O2 zavede tři nové služby s předplatným: zabezpečením domácnosti, dálkovým ovládáním a požárním hlášením. Další chce přidat ještě do konce letošního roku.

 

 

O2 v soubislosti se Smart Boxem hovoří také o bezpečnosti. Ochranu dat má zajistit kvalitní šifrování přenášených dat. Informace o tom, jak časté a rychlé budou aktualizace samotného softwaru uvnitř Smart boxu O2 nezveřejnilo. Software pro O2 vyvíjí francouzská společnost Softathome na klíč, výrobu samotných Smart Boxů zajišťuje jihokorejský dodavatel Kaon Media.

Svým deklarovaným záměrem má O2 Smart Box společné prvky s projektem Turris, za kterým stojí sdružení CZ.NIC. To při vývoji svého výkonného bezpečného routeru vsadilo na linuxový základ a jeho největším lákadlem je vedle rozšiřitelnosti důraz na kvalitní zabezpečení síťového provozu a detekci případných útoků.

Technické detaily a polská spojka

O2 se při představení novinky více než výbavou se chlubilo designem zařízení, které navrhl Martin Tvarůžek, držitel ocenění Red Dot Award. Nejvýraznějším prvkem modemu je displej na čele zařízení, který ukazuje čas, informace o počasí a teplotu. Následně ale O2 uvolnilo základní specifikace Smart Boxu. O2 Smart Box se k xDLS síti umí připojit maximální teoretickou rychlostí 250 Mbps.

Jako router domácí sítě pak nabídne 4 gigabitové ethernetové konektory a dvoupásmovou Wi-Fi s teoretickou propustností 2,2 Gbps – 1740 Mbps na frekvenci 5GHz a 450 na frekvenci 2,4 GHz pro starší zařízení. Dobré pokrytí prostoru má zajištovat sestava integrovaných antén s podporou technologie 4x4 MU MIMO. Ta zajišťuje stabilnější signál i při připojení více uživatelů.

Jako mozek zařízení použije O2 čipovou sadu BroadcomBCM63138, který slouží například v routeru Netgear D7000 prodávaném za pět tisíc korun. Systém od O2 ale bude mít zaváděcí cenu 3499 korun, která je s ohledem na výbavu zařízení zajímavá, Turris Omnia stojí dvojnásobek. O2 ke Smart Boxu navíc dodá v ceně i pohybový senzor na vstupní dveře domu nebo bytu.

Z fotografií, které O2 poskytlo, vyplývá na vývoji chytrých funkcích a dodávkách chytrých zařízení O2 spolupracuje s polskou společností Fibar Group, výrobcem zařízení značky Fibaro. Majitelé zařízení Fibaro a dalších chytrých hraček založených na technologii Z-Wave nebudou potřebovat samostatnou "chytrou krabičku" pro připojení senzorů k domácí síti. Router s integrovanou bránou pro Z-Wave nabízí už například D-Link.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist