Značka Pro-Ject má na trhu unikátní pozici. Patří mezi největší dodavatele gramofonů na světě, je největší v hi-fi segmentu a její veřejné tajemství je zdrojem hrdosti pro české fanoušky vinylů. Kompletní produkce gramofonů Pro-Ject včetně luxusních gramofonů EAT vzniká v Litovli. Platí to i pro model Essential III, který dostal čestné místo v mém obývacím pokoji.
Essential III jsem nejprve chtěl otestovat čistě jako protiklad Juke Boxu E od stejné značky. Ten před dvěma měsíci ukázal, jak může vypadat moderní gramofon pro někoho, kdo chce jen vložit desku na talíř a poslouchat se slušným zvukem. Z Essentialu se ale vyklubal optimální kandidát na přehrávač desek, které jsem zdědil, a dalších, které postupně nakupuji. Essential III vyniká v poměru ceny a kvality – získal za něj i ocenění EISA.
Pro-Ject Essential III je v jádru stará dobrá Tesla, a to je dobře
Duch legendární Tesly a moderní součástky
Essential III, stejně jako prvně testovaný Juke Box E, staví na osvědčeném konceptu gramofonů Tesla starém desítky let – nepřímý pohon talíře, manuální ovládání a maximálně jednoduchý design. Essential III se funkcemi a vlastně ani designem příliš neliší od téměř legendární Tesly NC500 – zásadním vizuálním rozdílem je pouze systém pohonu talíře. Tesla měla hřídel a řemínek skrytý v šasi, Pro-ject se hliníkovou hřídelí chlubí, podobně jako u Juke Boxu. To mimo jiné znamená nutnost hezky ručně navléknout na hřídel a talíř gramofonu silikonový řemínek (gumičku), který přenáší sílu motoru na talíř.
Korpus gramofonu tvoří MFD deska, schovaná u moderního modelu pod několika vrstvami klavírního laku v černé, bílé nebo červené. Tělo gramofonu s vypínačem na levém boku pak podpírají tři odpružené nožky, které brání přenosu vibrací a nechtěnému ovlivnění zvuku. Talíř gramofonu je také z lakované dřevovláknité desky, kryje ho ale tenká plstěná podložka. Uvnitř je rozdílů mnohem více, ale návaznost na komunistickou výrobu je nepřehlédnutelná.
Projevuje se například vlascem a olůvkem, které společně s drobnou drátěnou konstrukcí tvoří systém antiskatingu. Ten slouží jako protipól dostředivé síly, která tlačí stylus více ke vnitřní stěně drážky se záznamem levého zvukového kanálu. S dostředivou silou lze přitom bojovat různými způsoby, použití malého závaží na vlasci je ale roztomile retro, a přitom nesmírně jednoduché, a proto spolehlivé.
Konstrukci nakonec nejde příliš vytýkat ani použití pevného propojovacího kabelu – ten sice nelze snadno vyměnit, ale podle všeho to nebude potřeba – jde o krásný kroucený kabel s uzemněním s velkým průměrem. Vedle „drátků“ u většiny levných gramofonů působí přímo aristokraticky a hlavně bytelně.
Co se dočtete dál
- Jak se moderní Pro-Ject liší od svého dávného vzoru?
- Proč je zvuk z gramofonu lepší než z MP3 nebo Spotify?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.