Twitter, podobně jako další sociální sítě, se už dlouho snaží zlepšit své služby tím, že uživatelům na základě jejich aktivity nabízí, koho sledovat. Tedy jaké příspěvky se budou majitelům twitterového účtu ukazovat na hlavní stránce. Nyní však přichází s opačnou strategií. Své služby chce zlepšit algoritmem, který lidem naopak doporučí, koho by měli přestat sledovat. Zatímco někteří jásají, jiní se bojí cenzury.
Funkce, která byla na Twitteru dostupná jen pro úzký okruh uživatelů a jen na pár dní, nemusí dávat na první pohled úplně smysl. Není běžné, aby firma doporučovala svým klientům nepoužívat vlastní produkt. Twitter však testování nové funkce vysvětluje snahou o zkvalitnění svých služeb. "Víme, že lidé chtějí na svém Twitteru vidět relevantní příspěvky. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je přestat sledovat účty, s nimiž nemají tak častou interakci," uvedla společnost pro americký server Quartz. K výsledkům testování se však dosud nevyjádřila.
Twitter testování nové funkce potvrdil až poté, co na něj upozornili někteří uživatelé. Jedním z nich byl i redaktor Quartz Tim Fernholz, který ve svém tweetu zveřejnil část seznamu uživatelů, které by podle algoritmu měl přestat sledovat. "Top lidé, které bych měl očividně přestat sledovat? Díky, Twittere…," okomentoval funkci ve svém tweetu Fernholz.
top people I should apparently unfollow? Thanks, twitter... pic.twitter.com/Uiyn5kApTS
— Tim Fernholz (@TimFernholz) August 29, 2018
Ačkoliv jeho poděkování bylo zřejmě myšleno sarkasticky, objevila se řada lidí, kteří novou funkci nadšeně vítají. Mohla by jim totiž pomoci pročistit přeplněné seznamy sledovaných účtů. "Tohle je nejlepší věc, kterou Twitter kdy udělal," napsal například uživatel Maple cocain.
Nový algoritmus však rovněž přilévá olej do ohně v diskusi, která se vedla v souvislosti s posledními prezidentskými volbami ve Spojených státech. Zatímco jedni tvrdí, že sociální sítě umožnily vést dezinformační kampaň vedenou proti kandidátce Hillary Clintonové, její protikandidát a současný prezident Donald Trump opakovaně obviňuje Twitter z takzvaného "shadow banningu" republikánů. Tedy blokování jejich příspěvků takovým způsobem, že je ostatní uživatelé nemohou vidět, ale sám autor o jejich zneviditelnění neví.
Debata se vede zejména o tenké hranici mezi blokováním dezinformačních příspěvků a cenzurou. Začátkem léta uvedl šéf Facebooku Mark Zuckerberg, že jeho společnost má důkazy o ruském vměšování do prezidentských voleb. Na 5. září se chystá slyšení ředitele Twitteru Jacka Dorseyho společně s provozní ředitelkou Facebooku Sheryl Sandbergovou před americkým Výborem pro energetiku a obchod o tom, jak tyto sociální sítě monitorují svůj obsah.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist